Bruce Willis to legenda kina, a to jego 15 najlepszych filmów

Bruce Willis prawdopodobnie już nie zagra w żadnym filmie, a już na pewno nie w wysokobudżetowym. Informacja o afazji i spowodowanym chorobą zakończeniu kariery aktorskiej uderzyła w środku tygodnia jak grom z jasnego nieba. Ale przecież Bruce Willis to legenda kina – oto 15 kultowych produkcji, za które zapamiętamy go na zawsze.

Bruce Willis w ostatnich latach zaczął grać w niskobudżetowych produkcjach i wielu krytyków kina sugerowało, że rozmienia się na drobne. Dopiero pod koniec marca poznaliśmy prawdę, która została ujawniona przez rodzinę aktora.

Jeden z największych twardzieli współczesnego kina cierpi na afazję – choroba ta oznacza problemy z komunikowaniem na wielu płaszczyznach. Przyczyna nie jest znana i nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego. Niewiele można zrobić, by poprawić komfort chorego, a już na pewno nic nie da się zrobić, by Bruce nadal występował w filmach.

67-letni Bruce Willis w ciągu swojej bogatej kariery aktorskiej zagrał w wielu kultowych produkcjach. Wybraliśmy 15 – naszym zdaniem – najlepszych. Nie pozycjonujemy ich jednak jakościowo, kolejność jest chronologiczna.

Szklana pułapka (1988)

Szklana pułapka

Od tego wszystko się zaczęło. Kto nie zna i nie lubi Johna McClane? Kto choć raz nie powtórzył jego słynnego „jupikajej”? Historia – banalnie prosta, jak każdy film akcji.

Nakatomi Plaza, Los Angeles. Trwa gwiazdkowe przyjęcie dla pracowników Nakatomi Corporation. Radosny nastrój zmienia się w paraliżujący strach, kiedy w ciągu kilku minut budynek zostaje opanowany przez grupę terrorystów z Hansem Gruberem na czele. John McClane, nowojorski detektyw, w „szklanej pułapce” znalazł się właściwie przypadkowo. Jest zmęczony i ma przy sobie tylko mały pistolet, ale stanowi jedyną nadzieją dla sterroryzowanych zakładników, wśród których jest jego żona Holly. Podejmuje samotną, nierówną i brawurową walkę.

Warte odnotowania się kolejne dwie części „Szklanej pułapki” – jeżeli nie równie dobre, to na pewno trzymające poziom. Nowsza „Szklana pułapka 4.0” to już typowy skok na kasę i pozycja, na którą szkoda czasu.

Hudson Hawk (1991)

Hudson Hawk

„Hudson Hawk” być może nie jest najlepszym filmem historii, ale na pewno jednym z najbardziej charyzmatycznych występów Bruce’a Willisa. Pamiętam go jeszcze z czasów wypożyczalni kase VHS.

Bruce Willis to Eddie HAWK Hawkins, światowej sławy Człowiek Pająk, który po dziesięciu latach spędzonych w więzieniu, znów wchodzi do gry. Szajka i CIA doszli do porozumienia, że najlepiej będzie zaszantażować Eddiego i jego partnera, by skradli oni trzy działa sztuki Leonarda da Vinci z najlepiej strzeżonych muzeów świata. Podczas próby kradzieży Hawk zakochuje się w pięknej, lecz chorej na schizofrenię zakonnicy.

Ze śmiercią jej do twarzy (1992)

Ze śmiercią jej do twarzy

„Ze śmiercią jej do twarzy” Roberta Zemeckisa, to z kolei jedna z nielicznych komediowych ról Bruce’a Willisa, choć w tym przypadku to rola drugoplanowa.

Główną bohaterką filmu jest grana przez Meryl Streep Madeline Ashton, która traci urodę, a jej kariera aktorska dobiega końca. Jej mąż Ernest, wzięty chirurg plastyczny, spędza noce przy drinkach, przeklinając chwilę, w której poznał swoją żonę. Pewnego dnia Madeline spotyka Helen, dawną przyjaciółkę, kiedyś mało atrakcyjną, teraz bardzo uwodzicielską. Obawiając się rywalki, pani Ashton szuka pomocy u specjalistki od czarnej magii.

Pulp Fiction (1994)

Pulp Fiction

„Pulp Fiction”. Dla wielu osób najważniejszy film w historii kina. Popis Quentina Tarantino i aktorów, których dobrał do najważniejszych ról. Czy jest na świecie jakiś kinomaniak, który jeszcze go nie widział?

Płatni mordercy – Jules i Vincent – dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Nie dość tego, Vincent dostaje kolejną robotę – na czas nieobecności gangstera w mieście ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią. Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przypadkowo zabijają zakładnika.

Kłopoty ma też podupadły bokser, który otrzymał dużą sumę za przegranie swojej walki. Walkę jednak wygrywa, a Los Angeles staje się od tej chwili dla niego za małe. Specjaliści od mokrej roboty będą mieli co robić.

12 małp (1995)

12 małp

„12 małp” Terry’ego Gilliama to złożony i wyprzedzający swoje czasy film SF z brawurową rolą Bruce’a Willisa.

Zabójczy wirus niemal doprowadza do zagłady ludzkości, a nieliczni ocaleni żyją pod ziemią. Cole zostaje „na ochotnika” wysłany w przeszłość, aby zdobyć próbkę wirusa umożliwiającą opracowanie antidotum. Podczas podróży spotyka doktor psychiatrii i niebezpiecznego szaleńca, ale jego głównym zadaniem jest odnalezienie Armii 12 Małp – radykalnej organizacji podejrzewanej o rozprzestrzenienie wirusa.

„12 małp” to naprawdę klasyk swojego gatunku, który dobrze się zestarzał – trzyma poziom nawet dziś!

Szakal (1997)

Szakal

„Szakal” to film na podstawie powieści sensacyjnej Fredericka Forsytha „Dzień Szakala”. Historia o zabójcach, która bez Bruce’a Willisa nie byłaby tak dobra – trzeba jednak przyznać, że to jedna z bardziej „cichych” ról aktora – rzadko wciela się on w negatywne postaci, a tutaj taką niewątpliwie jest.

Bezwzględny zabójca został wynajęty przez międzynarodowe gangi, żeby zlikwidować bardzo ważną osobistość ze szczytu władzy amerykańskiej. Jego cena: 70 mln. dolarów. Ciągle w ruchu zmienia swą tożsamość i miejsca pobytu, wszystko co go dotyczy, włącznie z jego ponurym rozkładem zajęć okryte jest najgłębszą tajemnicą. Znany jest jako Szakal.

Świadomy obecności Szakala lecz niepewny jego zamiarów szef FBI staje wobec największego wyzwania w swojej karierze. Pracując z rosyjskim oficerem musi znaleźć jakiś sposób, by wytropić tego groźnego zabójcę. Zdesperowani, niechętnie zdają sobie sprawę z tego, że jedynym sposobem, żeby powstrzymać bandytę, jest zaufać człowiekowi, który myśli tak jak on.

Efektem tego jest zwerbowanie do współpracy uwięzionego działacza podziemia, który ma z Szakalem swoje własne porachunki. Razem, ci całkiem różni ludzie wypowiadają wojnę czasowi, by powstrzymać tajemniczego najemnego mordercę zanim ten zdąży dotrzymać warunków swojej krwawej umowy.

Piąty element (1997)

Piąty element

„Piąty element” Luca Bessona to jeden z najważniejszych filmów SF w historii kina. Świetnie opowiedziana i bardzo dobrze zagrana jazda bez trzymanki, wypełniona po brzegi efektami specjalnymi i nagłymi zwrotami akcji.

W ciągu każdych 5000 lat Zło Absolutne nawiedza Wszechświat w celu zniszczenia wszystkiego, co żyje. Przed wiekami w obronie wszechświata stawali Mondoshawanowie – dobroczynni kosmici, którzy wynaleźli skuteczną broń przeciw Złu i ukryli ją na Ziemi, w egipskiej świątyni, gdzie przeleżała całe stulecia.

Broń ta składa się z pięciu elementów, z których cztery są przechowywanymi w specjalnych pojemnikach żywiołami natury: ziemią, ogniem, wodą i powietrzem. Piątym elementem jest piękna kosmitka Leeloo, która wspólnie z nowojorskim taksówkarzem Korbenem Dallasem podejmuje walkę z demonicznym Zorgiem.

Kod Merkury (1998)

Kod Merkury

„Kod Merkury” z Brucem Willisem w roli głównej to świetnie zagrane i zrealizowane kino sensacyjne pogłębione dodatkowo wątkami psychologicznymi.

Jednym z głównych bohaterów tego filmu jest dziewięcioletni cierpiący na autyzm Simon. Uwielbiający rozwiązywać łamigłówki matematyczne chłopiec pewnego dnia łamie skomplikowany tajny kod wojskowy o nazwie Merkury. Umieszczony w tytule filmu – „Kod Merkury” – szyfr służy do przekazywania rozkazów agentom wywiadu Stanów Zjednoczonych pracującym na całym świecie. Złamanie go może mieć olbrzymie konsekwencje dla światowego pokoju.

Kod był największym osiągnięciem pułkownika Nicholasa Kudrowa, szefa agencji bezpieczeństwa. Bezwzględny mężczyzna nie zamierza pozwolić, by dziewięciolatek zniszczył jego karierę, i poleca swoim agentom zabicie chłopca. Gdy nasłany przez Kudrowa zabójca wdziera się do domu Simona, zabija jego rodziców.

Ukrytego w szafie chłopca odnajduje agent FBI Art Jeffries. Z początku zawozi go do szpitala, lecz wiedziony złym przeczuciem zabiera go stamtąd, ledwie zdążając przed nasłanym przez Kudrowa zabójcą. Widząc, co się dzieje, Jeffries postanawia zaopiekować się Simonem.

Armageddon (1998)

Armageddon

„Armageddon” to chyba jeden z najlepszych filmów w dorobku Michaela Baya. Można powiedzieć, że w pewnym sensie to film o superbohaterach, zanim ci mieli swoje własne produkcje. Praktycznie każda z postaci jest tu godna pochwały, ale główna rola bezsprzecznie należy do Bruce’a Willisa.

Naukowcy z NASA odkrywają, że za 18 dni zderzy się z Ziemią ogromna asteroida dorównująca wielkością stanowi Teksas. By zapobiec katastrofie, w którą stawką jest przyszłość całej planety, szef NASA Dan Truman decyduje się na wysłanie promu kosmicznego ze śmiertelnie niebezpieczną misją. Jej uczestnicy mają wywiercić w asteroidzie otwory i umieścić w asteroidzie ładunki nuklearne.

Jedynym człowiekiem zdolnym do pokierowania taką misją jest Harry Stamper – światowej klasy specjalista od wierceń naftowych. Los całej ludzkości i przyszłość Ziemi spoczywa w ego rękach.

Szósty zmysł (1999)

Szósty zmysł

„Szósty zmysł” to film M. Night Shyamalana, który pomógł mu zasłynąć jako specjalistę od niesztampowych filmów grozy. Na pochwałę zasługuje nie tylko świetna rola Bruce’a Willisa, ale także Haleya Joela Osmenta.

Malcolm Crowe to odnoszący sukcesy psycholog dziecięcy często nagradzany za swoją pracę. Na jego drodze staje zdesperowany młody człowiek, który zarzuca mu, że zawiódł jego zaufanie i nie pomógł z problemami. Doctor Crowe rozpoznaje w nim swojego byłego pacjenta, cierpiącego na halucynacje Vincenta Greya. Zanim Vincent popełnia samobójstwo, wcześniej strzela też do Crowe’a.

Rok później Malcolm zajmuje się przypadkiem 9-letniego Cole’a Seara, który cierpi na podobne zaburzenia co Vincent. Pomocy chłopcu nie ułatwiają wątpliwości dręczące Malcolma. Doktor nie ma pewności czy zdoła pomóc Cole’owi skoro nie był w stanie wyleczyć Vincenta. W końcu jednak poświęca się sprawie chłopca bez reszty.

Sprawa staje się coraz bardziej tajemnicza, gdy Cole wyznaje Crowe’owi prawdę o swoich problemach. Chłopiec twierdzi, że jest w stanie widzieć duchy zmarłych ludzi. Po wysłuchaniu chłopca, doktor radzi mu, aby zamiast od nich uciekać, wysłuchał, co mają mu do powiedzenia.

Niezniszczalny (2000)

Niezniszczalny

„Niezniszczalny” to kolejny owoc współpracy M. Night Shyamalana i Bruce’a Willisa.

David Dunne jako jedyny wychodzi cało, bez najmniejszego zadraśnięcia z potwornej katastrofy kolejowej, w której ginie 131 osób. Wkrótce po tym poznaje Elijaha Price’a twierdzącego, że zna wyjaśnienie jego tajemniczego ocalenia. To niezwykłe spotkanie zmusza Davida do stawienia czoła swemu przeznaczeniu w procesie odkrywania samego siebie, swych pragnień i wewnętrznej siły.

Łzy słońca (2003)

Łzy słońca

„Łzy słońca” to świetny film akcji Antoine’a Fuquy, a jednocześnie jedna z najlepszy ról Bruce’a Willisa w historii.

W Nigerii po zabójstwie prezydenta i jego rodziny dochodzi do wojny domowej. Pułkownik Walters oraz jego grupa specjalna Navy Seal mają za zadanie uratować amerykańską lekarkę dr Lenę Kendricks. Piękna pani doktor pracuje w jednej z misji w Nigerii. Gdy ekipa dociera do miejsca pobytu lekarki, okazuje się, że zgadza się ona na ewakuację tylko wtedy, gdy wraz z nią zostaną uratowani uchodźcy.

Niestety wszyscy dostają się pod krzyżowy ogień rebeliantów i powrót do domu okazuje się wręcz niemożliwy. Walters i jego żołnierze zostają postawieni przed dylematem: wypełnić rozkaz ignorując otaczający ich konflikt czy chronić grupę niewinnych uchodźców.

Sin City (2005)

Sin City

„Sin City” to film Roberta Rodrigueza i Franka Millera, adaptacja jednego z klasycznych komiksów opowiadających o Mieście Grzechu.

W Sin City przeplatają się historie trzech mężczyzn. Marv jest twardzielem, który próbuje odnaleźć osobę odpowiedzialną za zabójstwo jego kochanki. Prywatny detektyw Dwight stara się chronić prostytutki przed skorumpowanym i brutalnym policjantem Jackiem Boyem.

Emerytowany glina Hartigan (tu właśnie Bruce Willis) opiekuje się striptizerką Nancy, próbując trzymać ją z daleka od psychopatycznego Juniora. Trzy historie o mieście, które przyciąga zdeprawowanych ludzi – kryminalistów, prostytutki i skorumpowanych stróżów prawa.

Red (2010)

Red

Emerytowany agent CIA, Frank Moses, wiedzie spokojne życie gdzieś na przedmieściu, pieląc ogródek i romansując z uroczą Sarą. Gdy pewnego dnia w jego domu zjawia się trójka zawodowych zabójców, musi on użyć wszystkich swych zdolności, by ujść z życiem.

Wiedząc, że zabójcy spróbują dotrzeć do jego najbliższych, Frank wraz z Sarą ucieka z miasta. Wie jednak, że ucieczka nie jest żadnym rozwiązaniem. Zabójcy nie spoczną, póki nie zrealizują zadania. Frank musi się więc dowiedzieć kto chce się go pozbyć i dlaczego. W tym zadaniu pomogą mu dawni współpracownicy z Agencji – Marvin i Victoria, którzy również stali się celem zabójców. Wkrótce okaże się, że trop prowadzi do CIA.

Jest też druga część filmu, która jest równie dobra, więc polecamy obejrzeć.

Looper (2012)

Looper

„Looper” Riana Johnsona to naszym zdaniem ukoronowanie kariery aktorskiej Bruce’a Willisa. Świetne kino akcji przesycone motywami SF.

W roku 2072 podróże w czasie są już rzeczywistością. Co prawda władze uznały je za nielegalne, ale organizacje przestępcze niewiele sobie z tego robiąc, wykorzystują je do eliminacji niewygodnych ludzi. Kiedy więc mafia chce się kogoś pozbyć, wysyła go w przeszłość, gdzie „looper” – płatny zabójca taki, jak Joe – oczekuje na wykonanie zlecenia.

Joe jest przysłowiowym królem życia, aż do dnia, w którym mafia decyduje się „zamknąć pętlę czasu”, zlecając Joe zabicie… samego siebie z przyszłości.

To również warto przeczytać!

Mam nadzieję, że spodobał Ci się nasz wybór najlepszych filmów Bruce’a Willisa. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.

Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.

Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji, jak również TOP filmów na podstawie gier.

Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych.

Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy natomiast zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci.

Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-50 najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.

Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat.

Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime. Dla miłośników HBO Max mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO Max.

Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:

Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.

Jeśli szukasz konkretnej przekątnej, warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych telewizorów 65″ oraz listę najlepszych telewizorów 55″.

Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.

To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewiozrów z matrycami 120 Hz oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.

Warto w końcu zerknąć na naszą sekcję audio, gdzie radzimy, jaki kupić soundbar, żeby nie przepłacić oraz zestawienia najciekawszych ofert w konkretnych ramach cenowych:

Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.

Marcepan

Najnowsze artykuły

Najlepsze filmy i seriale animowane dla dorosłych. Tych „bajek” dzieciom nie pokazuj

Myślisz, że animacje są tylko dla dzieci? Mylisz się. Jest wiele takich tytułów stworzonych z…

28 kwietnia 2024

Najnowszy LG OLED C4 taniej aż o 7000 zł! Mistrzowska cena

Znaleźliśmy ofertę, dzięki której najnowszy telewizor LG OLED C4 o przekątnej 77 cali może być…

28 kwietnia 2024

HBO z nowym filmem. W roli głównej John Malkovich!

Na platformie HBO Max zadebiutował niedawno film z Johnem Malkovichem w roli głównej. Czy warto…

27 kwietnia 2024

Granie w 4K nie musi być drogie: Xbox Series X w świetnej ofercie!

Chcesz wejść do świata gamingu niedużym kosztem, albo szukasz idealnego pomysłu na prezent? Xbox Series…

27 kwietnia 2024

Netflix anulował plany dwóch spin-offów. Tym ruchem zrobił subskrybentom przysługę

Netflix anulował dwa spin-offy "Wiedźmina". Niesławna adaptacja skończy się na piątym sezonie, a fani uniwersum…

27 kwietnia 2024

Znakomity LG OLED w świetnej ofercie RTV Euro AGD!

Sklep RTV Euro AGD przygotował ofertę, w ramach której kupisz telewizor LG OLED 55C32LA w…

27 kwietnia 2024

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies