Wybraliśmy najlepsze dramaty, które powstały w XXI wieku. Na naszej liście znajdziesz wyłącznie wysoko oceniane i godne polecenia filmy, wyprodukowane po 2001 roku.
Zaklasyfikowanie filmu jako dramat „czystej krwi” jest niezwykle trudne, bo w przypadku tego gatunku zazwyczaj występuje obok dodatkowa kategoria.
W naszym rankingu dramatów znajdziesz jednak takie pozycje, które z całą pewnością można określić mianem dobrego dramatu.
Wymienienie wszystkich godnych polecenia propozycji byłoby niemal niemożliwe, jeśli więc brakuje ci jakiegoś konkretnego tytułu, wspomnij o nim w komentarzach – być może trafi do kolejnej aktualizacji maniaKalnego TOP-10 dramatów.
Joker (2019)

Joker
„Joker” to jeden z najlepszych filmów ostatnich lat. Mimo iż opowiada on o głównym przeciwniku Batmana, to nie jest to historia rodem z kina superbohaterskiego. Film Todda Philipsa otrzymał w 2020 r. dwa Oscary, a jednego zgarnął Joaquin Phoenix za tytułową rolę.
Arthur Fleck, były pacjent szpitala psychiatrycznego, pracuje jako klaun. Jest samotnym człowiekiem, którego chorobliwe i niepohamowane napady śmiechu utrudniają kontakt z ludźmi. Wieczory spędza w domu, opiekując się chorą matką. Jego życie zaczyna się zmieniać w chwili otrzymania broni od kolegi z pracy. W jego głowie rodzi się plan odegrania się na lekceważących go osobach – nadaje to jego życiu sens, którego nie znał nigdy wcześniej.
Parasite (2019)
„Parasite” to jeden z najciekawszych filmów ostatnich lat, którego tak naprawdę trudno zaklasyfikować do jednego gatunku. Film Joona-ho Bonga w 2020 r. otrzymał 4 Oscary.
Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie tworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione.
Boże Ciało (2019)
„Boże Ciało” to film Jana Komasy, który przywraca wiarę w dobre polskie kino. Znakomita rola Bartosza Bieleni, dla którego warto obejrzeć ten film.
Film inspirowany jest prawdziwą historią 20-letniego chłopaka Daniela, który przechodzi duchową przemianę w więzieniu i po warunkowym zwolnieniu trafia do niewielkiego miasteczka w Polsce. Pod nieobecność miejscowego księdza Tomasza, chłopak wykorzystuje okazję i udając nowego duchownego zaczyna pełnić posługę kapłańską. Jego niekonwencjonalne metody i charyzma zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która niedawno wstrząsnęła lokalną społecznością.
Green Book (2018)
„Green Book” to kolejny Oscarowy film w zestawieniu. Film Petera Farrelly’ego otrzymał trzy takie statuetki, w tym tę za najlepszy film 2019 r.
Rok 1962, USA. Tony Lip jest pochodzącym z klasy robotniczej drobnym cwaniaczkiem z Bronxu, który zostaje szoferem Dona Shirleya, wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka pochodzenia afroamerykańskiego. Mężczyźni wyruszają razem w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko. Z czasem jednak okazuje się, że ich pełna przygód podróż staje się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.
Narodziny gwiazdy (2018)
„Narodziny gwiazdy” w reżyserii Bradleya Coopera (tego samego, który gra główną rolę) w 2019 r. otrzymały Oscara za najlepszą piosenkę (znana chyba wszystkim Shallow). Ale poza tym to bardzo dobre kino, którego nie można określić mianem „taniego romansidła”.
Piekielnie zdolna, choć niepewna siebie Ally (w tej roli świetna Lady Gaga) przypadkiem spotyka w barze gwiazdora country. Mimo różnic zakochują się w sobie i postanawiają wyruszyć we wspólną trasę. Dla niej to uczucie stanie się inspiracją do artystycznej pracy, a także katapultą do wielkiej kariery. Dla niego – być może początkiem końca.
Dodaj komentarz