- « Poprzedni
- 1/10
- Następny »
Wybraliśmy najlepsze dramaty, które powstały w XXI wieku. Na naszej liście znajdziesz wyłącznie wysoko oceniane i godne polecenia filmy, wyprodukowane po 2001 roku.
Zaklasyfikowanie filmu jako dramat „czystej krwi” jest niezwykle trudne, bo w przypadku tego gatunku zazwyczaj występuje obok dodatkowa kategoria.
W naszym rankingu dramatów znajdziesz jednak takie pozycje, które z całą pewnością można określić mianem dobrego dramatu.
Wymienienie wszystkich godnych polecenia propozycji byłoby niemal niemożliwe, jeśli więc brakuje ci jakiegoś konkretnego tytułu, wspomnij o nim w komentarzach – być może trafi do kolejnej aktualizacji maniaKalnego rankingu dramatów.
Listę najlepszych dramatów XXI wieku otwieramy najnowszym filmem Darrena Aronofsky’ego.
Wieloryb (2022)
Darren Aronofsky, twórca kultowego „Requiem dla snu”, jednego z najpiękniejszych filmów o miłości w historii, czyli „Źródła” i kontrowersyjnego „mother!”, wraca ze swoim najnowszym dziełem. „Wieloryb” to kameralny dramat zbudowany na niezwykłej roli Brendana Frasera.
Gra on Charliego, który z powodu chorobliwej otyłości od lat żyje na marginesie świata uwięziony w małym mieszkaniu. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone.
Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.
Belfast (2021)
Chyba zawsze, gdzie pojawia się nazwisko Kennetha Branagha, można spodziewać się wielkiego kina. Brytyjczyk tym razem nie jako aktor, jak w „Dunkierce” czy „Tenet”, a reżyser i scenarzysta.
Podczas gdy cały świat świętuje lądowanie misji Apollo 11 na Księżycu, Belfast zamienia się w sierpniu 1969 roku w strefę wojny między dwiema frakcjami o kwestię przynależności Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii.
Obserwujemy wydarzenia z perspektywy trzypokoleniowej protestanckiej rodziny wynajmującej dom na jednym z miejskich osiedli, a zwłaszcza przez pryzmat wyobraźni dziewięcioletniego Buddy’ego, który nie bardzo wie, z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy.
Aftersun (2022)

Aftersun
„Aftersun” to wielka rola Paula Mescala, który już wkrótce zagra w „Gladiatorze 2” Ridleya Scotta. Tym razem bez bitew i fajerwerków, ale za to z paletą ogromnych umiejętności.
Film opowiada historię trudnych relacji rodzicielskich. Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają razem do tureckiego kurortu, ale przez ten czas zbliżają się do siebie bardziej niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. To piękna opowieść o dojrzewaniu i pragnieniu bliskości, która naprawdę może poruszyć.
Fabelmanowie (2022)

Fabelmanowie
„Fabelmanowie” to najnowszy film Stevena Spielberga, którym udowadnia, że ma jeszcze wiele historii do opowiedzenia.
Ta jest o o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.
Duchy Inisherin (2022)
„Duchy Inisherin” to popis aktorski Colina Farrella i jedna z tych nieoczywistych tragikomedii, po których można spodziewać się dosłownie wszystkiego. Metaforyczny i mocno teatralny film z pięknymi zdjęciami, który warto obejrzeć więcej niż raz.
„Duchy Inisherin” to opowieść o losach dwóch przyjaciół, którzy znają się od kołyski: Pádraica i Colma. Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć.
Zaskoczony Pádraic za wszelką cenę próbuje zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. Niestety, wszelkie wysiłki Pádraica spełzają na niczym. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie będzie już odwrotu.
- « Poprzedni
- 1/10
- Następny »
Niektóre odnośniki na tej stronie to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt a jednocześnie wspierasz pracę redakcji rtvManiaK.pl i jej niezależność.
„Dom zły” – też rewelacja. Dołujący i przygnębiający ale nie sposób się oderwać od ekranu.
Mam wrażenie, że w zestawieniu jest więcej komedii niż dramatów. Wyjątkiem jest oczywiście „Róża” Wojtka Smarzowskiego – bardzo przejmujący dramat. To obowiązkowa pozycja dla fanów dramatów.
Zabrakło np. tytułu „Pogorzelisko” z 2010r, który moim zdaniem jest najlepszym dramatem jaki widziałem. Przy okazji bardzo na czasie (wojna w tle).
Kolejną pozycja to np. „Miasto życia i śmierci” z 2009r czyli film o masakrze Nankińskiej. Oba filmy dobrze nakręcone, przejmujące i trzymające w napięciu. To nieliczne pozycje, po których miałem łzy w czach i długo nie mogłem przestać o nich mysleć.