Klasyczne seriale zawsze mają wzięcie, ale niekiedy dużo ciekawsze produkcje to kompaktowe miniseriale o zamkniętej formie. Wybraliśmy 15 najlepszych tego typu pozycji, które warto zobaczyć w 2020 roku!
Seriale mają to do siebie, że potrafią ciągnąć się bez końca. Ich twórcy często przesadzają z finałem („Dexter”) albo nie wiedzą, jak wybrnąć ze wszystkich podejmowanych wątków („Gra o tron”). Inni działają z klasą i mają pomysł na zamkniętą historię („Zakazane imperium”), a inni mówią, że pomysły mieli, ale funduszy nie starczyło („Carnivale”). Ta powyższa wyliczanka nie jest bezcelowa, bo pokazuje, jak trudnym dziełem wizualnym jest serial.
Dużo prostszym formatem, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jest miniserial. To odgórnie zamknięta forma, która nie zmieściłaby się w klasycznym 2- lub nawet 3-godzinnym filmie, ale jest za krótka, by rozdzielać ją na kilka sezonów. Wybraliśmy dla Was 15 najlepszych miniseriali, które znajdziecie na popularnych platformach VoD, jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime – większość z nich pochłoniecie w wieczór lub dwa.
Watchmen
„Watchmen” to osadzona w alternatywnym świecie historia, w której zamaskowani strażnicy – superbohaterowie – wyjęci są spod prawa. „Watchmen” trudno jednoznacznie zaklasyfikować jako miniserial, bo plotki o drugim sezonie pojawiają się cały czas. Miejmy jednak nadzieję, że nikt już nic więcej nie doda do tego doskonałego dzieła.

Watchmen
Serial nawiązuje do filmu „Watchmen. Strażnicy” Zacka Snydera i jest niejako kontynuacją historii przedstawionej w serialu. Akcja serialu kręci się wokół Angeli Abar, która prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa Judda Crawforda, naczelnika lokalnej policji.
Outsider
Policyjny detektyw Ralph Anderson dokonuje oględzin zmasakrowanego ciała 11-letniego Frankiego Petersona odnalezionego w lasach stanu Georgia. Tajemnicze okoliczności przerażającej zbrodni sprawiają, że Ralph, który jest nadal pogrążony w żałobie po śmierci swojego syna, postanawia włączyć do sprawy znaną z nietypowych metod pracy prywatną detektyw Holly Gibney. Sprawy znacznie komplikują się, gdy okazuje się, że detektyw będzie musiał stawić czoła niezwykłemu złoczyńcy.

Outsider
„Outsider” to 10-odcinkowy miniserial oparty na bestsellerowej powieści Stephena Kinga. To kryminał z elementami horroru.
Quiz
9 września 2001 roku były major brytyjskiej armii Charles Ingram wraz ze swoją żoną Dianą oraz wspólnikiem Tecwenem Whittockiem, zostali oskarżeni o oszustwo. Major Ingram w nieuczciwy sposób wygrał milion funtów w teleturnieju Milionerzy.. Stanęli oni przed sądem za zmowę polegającą na wskazywaniu poprawnych odpowiedzi za pomocą kaszlu, na pytania zadawane przez gospodarza programu, Chrisa Tarranta.

Quiz
„Quiz” to trzyczęściowy miniserial oparty na niezwykłej, choć prawdziwej historii, jaka miała miejsce 2001 roku w brytyjskiej edycji programu Milionerzy.
To wiem na pewno
„To wiem na pewno” przedstawia dwie równoległe historie życia braci bliźniaków naznaczone zdradą, poświęceniem i wybaczeniem. Losy Dominicka i Thomasa Birdsey’ów pokazane są na różnych etapach ich życia. Widzowie poznają braci w czasach dla nich współczesnych, na początku lat 90. XX w., kiedy obaj osiągają wiek średni. Produkcja wraca też do przeszłości w scenach pokazujących ich młodość i dzieciństwo.

To wiem na pewno
Składający się z sześciu odcinków miniserial to rodzinna saga, która śledzi losy dwóch braci. Scenariusz został oparty na bestsellerowej powieści, której autorem jest Wally Lamb.
W głębi lasu
„W głębi lasu” to pierwszy naprawdę udany polski serial oryginalny Netfliksa. Przedstawiona historia rozgrywa się w dwóch liniach czasowych: roku 1994 i 2019. Miniserial składa się z 6 odcinków, więc kryminalną łamigłówkę warto rozwiązać samemu.

W głębi lasu
Głównym bohaterem jest warszawski prokurator, Paweł Kopiński, który pomimo upływu lat nie może otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, która zaginęła podczas obozu letniego. Niespodziewane odnalezienie ciała, którego śmierć zdaje się być powiązana ze zniknięciem dziewczyny, może w końcu doprowadzić do przełomu w śledztwie.
Gdzie mogę obejrzeć serial The Cry z 2018 roku?
Jeśli już z miniseriali polecasz, to z produkcji 2018-2019 dodałbym: „The Cry” bardzo fajny serial (świetna Jenna Coleman – aż zacząłem oglądać z nią „Victorię”), „Jak nas widzą”/”When They See Us”, serial na faktach od Netflixa – przeszedł bez echa, a jest bardzo dobry, „Ucieczka z Dannemory”/”Escape at Dannemora” – znowu na faktach, rewelacyjna Patricia Arquette, a z lżejszych – dwie produkcje Netflixa „After Life” oraz „Już nie żyjesz”/”Dead to Me”.