Chcesz obejrzeć dobry serial SF? Zerknij na nasz ranking najlepszych seriali science fiction, które powstały w ostatnich latach. Te seriale SF warto zobaczyć!
SF to gatunek niezwykle wymagający – nie tylko w literaturze czy kinie, ale również na małym ekranie. Na szczęście dynamiczny rozwój serwisów streamingowych sprawił, że powstaje teraz wiele ambitnych seriali science fiction.
W naszym zestawieniu najlepszych seriali SF ostatnich lat celowo pomijamy tytuły na bazie komiksów, gdyż są one dzisiaj traktowane już jako osobny gatunek, a nie stricte science fiction.
Tworząc ten ranking seriali SF chciałem się skoncentrować przede wszystkim na nowszych produkcjach, dlatego zawęziłem ramy czasowe do początku 2015 roku. Przy okazji polecam zerknąć na nasze zestawienie najlepszych filmów science fiction – zdecydowanie jest w czym wybierać.
Czas przejść do konkretów. Nasz TOP-20 najlepszych seriali science fiction zaczynam od najnowszej produkcji Ridleya Scotta.
Wychowane przez wilki

Wychowane przez wilki
„Wychowane przez wilki” to bardzo ciekawy serial, wyprodukowany przez Ridleya Scotta, pomysłodawcy serii „Obcy”, reżysera „Łowcy androidów” czy „Marsjanina”.
Historia serialu rozgrywa się w XXII wieku, kiedy to konflikty religijne doprowadziły do przekształcenia Ziemi w pobojowisko. W akcie rozpaczy, na planetę Kepler-22b zostaje wysłana mała kapsuła z dwoma androidami, których zadaniem jest rozmnożenie populacji i wychowanie ludzkich dzieci w nowym świecie.
Początkowo wszystko przebiega zgodnie z planem, ale pewnego dnia na planetę przylatuje Arka z ludźmi na pokładzie. Wtedy sytuacja się zaostrza – między ludźmi a androidami zawiązuje się poważny spór.
Utopia

Utopia
Na amerykańską wersję kultowego brytyjskiego serialu „Utopia” czekano od dawna, a wreszcie jej realizacji podjął się Amazon. Wyzwanie spore, bo brytyjska „Utopia” została przerwana w połowie, a wielu widzów nie znalazło odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Może amerykańska wersja będzie miała więcej szczęścia?
Serial opowiada historię grupy fanów komiksów, którzy dowiadują się o tajemniczym komiksie – „The Utopia Experiments” – który zdaje się przewidywać losy wielu katastrof i epidemii. Wierzą, że kolejna część opowieści zawiera informacje dotyczące przyszłości ludzkości i naszego świata. Tematem zaczyna interesować się tajemnicza organizacja zwana Sieć.
Westworld
„Westworld” to serial, o którym za kilkanaście lat będą mówić nasze dzieci. Wybitny. Trudno jednoznacznie, bez spoilerów, powiedzieć o czym jest to historia. Mówiąc najprościej – o rewolucji maszyn, które nie chcą być tylko sługami ludzi.
Akcja dwóch sezonów „Westworld” rozgrywa się w futurystycznym parku rozrywki, w którym ludzie mogą spełniać swoje najbardziej mroczne fantazje. W wyniku nietypowego splotu zdarzeń, dotychczas usłużne ludziom roboty stają się świadome i zaczynają walczyć o własną wolność.
Trzeci sezon serialu rozgrywa się już w innych realiach, ale to odkryjcie już sami. Czwarty został niedawno zapowiedziany.
The Expanse
Czy „The Expanse” to najlepszy serial science fiction w historii? Według wielu osób – tak. Potwierdza to wierne grono fanów, które pozwoliło podtrzymać żywot serialu, który nie od samego początku był dostępny na Amazon Prime.
„The Expanse” to wielowątkowa historia napięć politycznych między Ziemią a Marsem o dominację w Układzie Słonecznym. Niespodziewanie, na horyzoncie pojawia się Protomolekuła – obca forma życia zagrażającą wszystkiemu, co znamy.
Są już cztery sezony, będzie kolejny.
Altered Carbon
Altered Carbon” to jeden z tych seriali, które można kochać albo nienawidzić. Produkcja jest luźną adaptacją powieści „Modyfikowany węgiel” Richarda Morgana. Akcja serialu rozgrywa się w odległej przyszłości, w której ludziom udało się pokonać śmierć. Świadomość może być przenoszona pomiędzy ciałami, a ludzie, których na to stać, mogą dzięki temu żyć wiecznie.
Głównym bohaterem pierwszego sezonu jest najemnik Takeshi Kovacs, który zostaje ożywiony przez Laurensa Bancrofta. Jego zadaniem jest rozwiązanie zagadki, kto jest odpowiedzialny za śmierć Bancrofta, gdyż jego nowe ciało nie pamięta ostatnich 48 godzin przed śmiercią.
Drugi sezon to także historia Kovacsa, ale już w innej powłoce (z innym aktorem w roli głównej). Co ciekawe, druga seria nie jest dużo gorsza od pierwszej.
Lepiej bym tego nie ujął!
A gdzie Charlie Jade.
Devs – jako programiście ten serial bardzo mi się spodobał. Porusza wyjątkowy temat. Choć specyficzny, nie wszystkim podejdzie.
Miłość, śmierć i roboty – cudowny serial. Tzn połowa odcinków mi się nie podobała, ale każdy jest o czymś kompletnie innym i jest tu parę absolutnie wyjątkowych perełek chociażby za szczeliną orła.
Dark – bardzo dobry.
Stranger thing – bardziej familijny z żoną do obejrzenia.
The Expanse – wow. Moje klimaty.
A gdzie Battlestar Galactica i StarGate. to zestawienie to jakieś nieporozumienie.
Battlestar Galactica to mój ulubiony serial SF w historii. Ale tutaj wymieniamy tylko pozycje powstałe po 2015 r.