Serialowe post-apo to nie tylko „The Last of Us” i „The Walking Dead”. Zerknij na nasz subiektywny ranking najlepszych seriali postapokaliptycznych w historii telewizji. Zebraliśmy 10 pozycji, które trzeba znać.
Klimaty postapokaliptyczne to nie tylko zombie. Tematyka wyniszczonego świata, często po globalnej zarazie lub katastrofie, jest często eksploatowana przez filmy, ale coraz częściej wkracza także do świata seriali. „The Last of Us” na podstawie jednej z najlepszych gier PlayStation wszech czasów to doskonały przykład, jak opowiadać takie historie.
Są jednak także inne, godne polecenia propozycje. ManiaKalny ranking najlepszych seriali post-apo zbiera najciekawsze historie (zarówno długie, jak i krótkie), które naszym zdaniem warto obejrzeć. Zebraliśmy w nim 10 najciekawszych przez nas propozycji, ale jeżeli brakuje ci jakiegoś konkretnego tytułu, wspomnij o nim w komentarzach.
The Last of Us (2023)
„The Last of Us” to prawdopodobnie jeden z najbardziej oczekiwanych seriali 2023 roku. Dotąd nie wiemy, czy to właściwie serial, czy może miniserial – osoby znające historię z gier wiedzą, że można ją rozciągnąć co najmniej na dwa sezony. Można oczywiście zastosować także zabieg podobny z seriali „Młody Papież” i „Nowy Papież”, które de facto były osobnymi historiami, choć mocno połączonymi. Jak będzie w tym przypadku? Na razie delektujmy się serialowym „The Last of Us”. Do obejrzenia na HBO Max.
Historia przedstawiona w „The Last of Us” rozgrywa się 20 lat po tym, kiedy to, co znaliśmy jako współczesna cywilizacja zostało zniszczone. Joel, zaprawiony w bojach ocalały, zostaje zatrudniony do przemytu z opresyjnej strefy kwarantanny 14-letniej dziewczynki, Ellie. To, co zaczyna się jako niewielkie zadanie, wkrótce staje się brutalną, łamiącą serce podróżą po Stanach Zjednoczonych.
Snowpiercer (2020-2023)

Snowpiercer
„Snowpiercer” to czterosezonowa (ostatnia seria w tym roku) opowieść nawiązująca do historii opowiedzianej w filmie „Snowpiercer: Arka przyszłości” z 2013 r. Wysoki poziom serialu zapewnia świetna obsada, m.in. Jennifer Connelly i Sean Bean. Do obejrzenia na Netfliksie.
Siedem lat po tym, jak świat zamienił się w skute lodem pustkowie, ostatni pozostali przy życiu ludzie próbują przetrwać na pokładzie gigantycznego pociągu o nazwie Snowpiercer. Okrążając nieustannie świat, Snowpiercer ciągnie 1001 wagonów podzielonych na klasy: bogaci jadą z przodu, a ubodzy w ogonie. Oto opowieść o tym, co się dzieje, kiedy ciemiężeni przez całe życie ludzie postanawiają stawić opór i podnieść bunt.
The Walking Dead (2010-2022)

The Walking Dead
„The Walking Dead” to prawdziwa serialowa epopeja, historia, którą najwierniejsi fani śledzili przez 12 lat, widząc, jak dorastają jej bohaterowie. Ten serial mógł skończyć się już kilka lat temu i prawdopodobnie nie straciłby przez to wcale na jakości. A może wręcz by zyskał!
„The Walking Dead” to ekranizacja kultowego komiksu Roberta Kirkmana pod tym samym tytułem. Serial opowiada o czasie następującym po pandemicznej apokalipsie, po której świat opanowały zombie. Szeryf Rick Grimes podróżuje wraz z rodziną i z garstką ocalałych, w bezustannym poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Ciągła presja oraz codzienne zmagania się z zagrożeniem i śmiercią zbierają krwawe żniwo, popychając wielu ku otchłani najgłębszego ludzkiego okrucieństwa.
Stacja Jedenasta (2021)
„Stacja Jedenasta” to świetny serial SF, który niesie ze sobą znacznie głębsze przesłanie, niż to odczytywane po obejrzeniu odcinków. Szkoda, że nie będzie sezonu drugiego. Miniserial można obejrzeć na HBO Max.
„Stacja Jedenasta” bazuje na bestsellerowej powieści Emily St. John Mandel. Akcja toczy się po upadku cywilizacji i przedstawia historię hollywoodzkiego gwiazdora, jego ratownika oraz wędrującej grupy artystów, którzy przemierzają zniszczone tereny Wielkich Jezior. Są gotowi oddać wszystko w imię sztuki i walki o człowieczeństwo. To prawdopodobnie najbardziej pozytywny serial opowiadający o świecie po kataklizmie.
Resident Evil: Remedium (2022)
„Resident Evil: Remedium” może być najbardziej kontrowersyjną pozycją w tym zestawieniu, bo serial zebrał dużo negatywnych opinii. Mnie jednak się podobał i – co najważniejsze – jest utrzymany w duchu gier, na których bazuje. Sezonu drugiego jednak nie będzie.
Jest rok 2036 – 14 lat po tym, jak pigułka z napisem Joy wywołała tyle bólu, Jade Wesker walczy o przetrwanie w świecie opanowanym przez żądne krwi, zakażone, makabryczne stworzenia. Pośród tej rzezi Jade zmaga się z demonami swojej przeszłości w New Raccoon City, mrożącymi krew w żyłach powiązaniami swojego ojca ze złowrogą korporacją Umbrella, ale przede wszystkim z tym, co stało się z jej siostrą Billie.
Jerycho (2006-2008)
„Jerycho” miało wszystko, by być jednym z najlepszych seriali wszech czasów. Jest wysoko oceniane przez koneserów SF, ale większość osób tej historii po prostu nie zna. A szkoda. Nakręcono tylko dwa sezony i później pojawiła się sześcioczęściowa seria komiksowa, która jest oficjalnie uważana za sezon trzeci.
Serial „Jerycho” opowiada historię mieszkańców małego, spokojnego miasteczka w stanie Kansas, którzy pewnego dnia zauważają na horyzoncie nuklearny grzyb. Jest to początek chaosu, całkowitej izolacji, a ludzie zaczynają powątpiewać w istnienie innych ocalałych.
12 małp (2015-2018)
Jeżeli podobał Wam się film „12 małp” z Bradem Pittem i Brucem Willisem w rolach głównych, to serial jest utrzymany w tym klimacie. A ponieważ nie uraczymy tu znanych aktorów, to możemy skupić się tylko i wyłącznie na fabule (na efektach specjalnych raczej nie, bo ich tu po prostu nie ma).
Dwadzieścia siedem lat po tym, jak wirus wymazał prawie całą ludzkość, naukowcy postanawiają wysłać mężczyznę do 2015 roku, by powstrzymał plagę przed jej wybuchnięciem. Jedyną szansą Cole’a jest wirusolog, która zna niebezpieczne źródło wybuchu wirusa. Historia znana, ale znacznie bardziej rozbudowana niż w filmie Terry’ego Gilliama.
The 100 (2014-2020)

The 100
„The 100” to siedem sezonów stanowiących połączenie dramatu, SF i historii rodem z post-apo. Do obejrzenia na Netfliksie.
Nuklearna wojna niszczy cywilizację. Jedynymi ocalałymi są mieszkańcy 12 stacji kosmicznych, które po połączeniu tworzą „Arkę”. Zasady są tam surowe – za każde przestępstwo, bez względu na jego rodzaj, jest kara śmierci – chyba że sprawca jest niepełnoletni. W końcu na Arce zaczyna brakować zasobów, więc na Ziemię zostają wysłani młodzi przestępcy w celu kolonizacji. Muszą się nauczyć współpracować we wrogim otoczeniu, gdzie panuje tylko dzika natura.
Wrogie niebo (2011-2015)
„Wrogie niebo” to pięć sezonów bardzo dobrej historii z Noahem Wylem i Willem Pattonem w rolach głównych, która doczekała się satysfakcjonującego finału. Serial opowiada o inwazji kosmitów na Ziemię. Podczas niespodziewanego ataku, spora część ludzkości ginie. Ci, którzy przetrwali zawiązują grupy ruchu oporu.
Na czele jednej z grup, zwanej Second Mass, staje Tom Mason – profesor historii z Bostonu. Jego żona zginęła podczas pierwszego ataku obcych, a jeden z trzech synów – czternastoletni Ben, został złapany i uwięziony. Tom wykorzystując swoją rozległą wiedzę będzie się starał przechytrzyć i uprzedzić kolejne ataki obcych, ochronić pozostałych przy życiu synów i odnaleźć uprowadzonego Bena.
Serial świetnie ukazuje determinację ocalałych po ataku obcych ludzi, którzy każdego dnia wytrwale walczą z przeważającymi siłami wroga i nawet w najtrudniejszych okolicznościach nie tracą ludzkiego ducha. Skądś to znamy?
Bastion
„Bastion” z 1994 r. to miniserial oparty na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. To apokaliptyczna wizja tego, co dzieje się w wyniku niebezpiecznych eksperymentów w laboratoriach wojskowych. Jednym z efektów może być powstanie nieznanego wirusa grypy, zdolnego zabić całą ludzkość. I w ciągu jednej chwili świat zamienia się w piekło.
Nieliczni, którzy przetrwali, mają osobliwe sny, które zwiastują pojawienie się wysłanników sił Dobra w postaci matki Abigail i Zła jako Randalla Flagga. Kiedy nadejdzie godzina próby, ocaleli ludzie muszą wybrać stronę. Kto zwycięży w tym starciu?
To również warto przeczytać!
Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl. Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.
Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji, jak również TOP filmów na podstawie gier. Mamy także zestawienie najciekawszych filmów fantasy.
Przygotowaliśmy również ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych.
Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy natomiast zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci.
Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-50 najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.
Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat, jak również zestawienie najlepszych seriali fantasy.
Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime. Dla miłośników HBO Max mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO Max.
Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:
- premiery filmów i seriali w Netflix,
- zestawienie najciekawszych premier w HBO Max,
- przegląd najciekawszych premier VOD.
Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.
Jeśli szukasz konkretnej przekątnej, warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych telewizorów 65″ oraz listę najlepszych telewizorów 55″.
Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.
To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewizorów do sportu oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.
Warto w końcu zerknąć na naszą sekcję audio, gdzie radzimy, jaki kupić soundbar, żeby nie przepłacić oraz zestawienia najciekawszych ofert w konkretnych ramach cenowych:
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na tej stronie to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt a jednocześnie wspierasz pracę redakcji rtvManiaK.pl i jej niezależność.
Dodaj komentarz