- « Poprzedni
- 1/4
- Następny »
Filmy wojenne to często pozycje dla koneserów. Wybraliśmy 22 najciekawsze, wysoko oceniane i godne polecenia tytuły, które powstały po 2001 roku. Oto najlepsze filmy wojenne XXI wieku.
Wojna. Wojna nigdy się nie zmienia. Kino natomiast nie lubi próżni, a tematyka wojenna nie jest tak mocno eksploatowana przez twórców, jak sensacja czy SF. Filmy wojenne trzeba lubić, nie da się ich polubić. Często mamy tu do czynienia z wybuchami i spektakularnymi zwrotami akcji, ale i zawiłymi intrygami.
Nasz ranking najlepszych filmów wojennych zbiera pozycje, które warto obejrzeć niezależnie od okazji. Wymienienie wszystkich godnych polecenia propozycji jest jednak niemożliwe, jeśli więc brakuje ci jakiegoś konkretnego tytułu, wspomnij o nim w komentarzach.
Przy okazji polecamy inne nasze artykuły – m.in. ranking najlepszych filmów SF, zestawienie najlepszych filmów akcji i TOP-10 dramatów.
O kolejności filmów w zestawieniu zadecydowała chronologia.
Na Zachodzie bez zmian (2022)

Na Zachodzie bez zmian
„Na Zachodzie bez zmian” to jeden z najlepszych filmów oryginalnych Netfliksa w tym roku. Obraz w reżyserii Edwarda Bergera jest oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem.
Porywająca i przerażająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia wojny przemienia się w desperację i strach, gdy walczą w okopach o swoje życie.
Operacja Mincemeat (2021)

Operacja Mincemeat
„Operacja Mincemeat” Johna Maddena to kolejna świetna rola Colina Firtha. To niezwykła prawdziwa opowieść o pomyśle, który miał zmienić bieg wojny – wbrew logice, ryzykując życiem niezliczonych istnień ludzkich i testując nerwy jego wykonawców do granic możliwości.
Jest rok 1943. Alianci są zdeterminowani, aby przełamać kontrolę Hitlera nad okupowaną Europą i zaplanować zmasowany atak na Sycylię, ale stoją przed niemożliwym wyzwaniem – jak uchronić jednostki zaangażowane w inwazję przed potencjalną masakrą?
Dwaj wybitni oficerowie wywiadu – Ewen Montagu i Charles Cholmondeley – opracowują najbardziej inspirującą i nieprawdopodobną strategię dezinformacji w historii wojskowości, której centrum stanowi wyjątkowy – bo nieżyjący – tajny agent.
Misja Greyhound (2020)
„Misja Greyhound” to poruszająca historia, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce podczas bitwy o Atlantyk.
Tom Hanks wciela się w postać kapitana Ernesta Krause. Misja, na którą został wysłany, to jego pierwsze zadanie jako kapitana. Przez zdradzieckie wody Atlantyku, bez doświadczenia, przewodzi konwojowi alianckich statków z tysiącami żołnierzy na pokładach.
Musi dotransportować żołnierzy na linie frontu II wojny światowej. Bez żadnego wsparcia powietrznego przez 5 długich dni kapitan i jego konwój muszą stawić czoła otaczającym ich nazistowskim U-botom.
1917 (2019)
„1917” to prawdziwy majstersztyk i żywy dowód na to, że filmy wojenne to wciąż klasa sama w sobie. Od dobrze nakręconego filmu wojennego nawet dzisiaj trudno się oderwać. Właśnie takie jest widowisko Sama Mendesa – koniecznie warto zobaczyć.
Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Blake, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Blake’a.
Jojo Rabbit (2019)
Taika Waititi ma nieszablonowe poczucie humoru i sporo odwagi, by podejmować tematy, na które inni być może by się nie zdecydowali. „Jojo Rabbit” to film wyjątkowy, a jednocześnie niezwykle optymistyczny w swoim przekazie.
Gdy niemiecki chłopiec Jojo znajduje młodą Żydówkę, którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka, jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, którym jest nikt inny jak sam Adolf Hitler, Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi.
Dunkierka (2017)
„Dunkierka” to jedyny film wojenny w portfolio Christophera Nolana, który przez wielu jest uważany za najwybitniejszego współczesnego reżysera. Nie powinno to nikogo dziwić, bo kto inny stworzyłby „Incepcję” czy „Tenet”? Fani na pewno nie mogą już doczekać się jego „Oppenheimera”.
Lato 1940 roku. Na plażach Dunkierki na północy Francji, Niemcy blokują brytyjskie i francuskie wojska. Otoczeni przez przeciwnika żołnierze czekają na cud. Ewakuacją z portu dowodzą komandor Bolton oraz pułkownik Winnant . W odpowiedzi na wezwania brytyjskiego rządu na ratunek uwięzionym żołnierzom spieszą nawet właściciele prywatnych statków.
W tym samym czasie mała eskadra lotnicza, w skład której wchodzi Farrier osłania wycofujących się z kontynentu żołnierzy. Piloci RAF-u nie mają łatwego zadania. Muszą stawić czoła przeważającym siłom lotniczym nieprzyjaciela.
Przełęcz ocalonych (2016)
„Przełęcz ocalonych” to świetny film Mela Gibsona i popisowa rola Andrewa Garfielda (który moim zdaniem był całkiem udanym Spider-Manem).
Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii.
Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy.
- « Poprzedni
- 1/4
- Następny »
yyy, a Szeregowiec Ryan ?
A przełęcz ocalonych albo furia?
Furia jest xD
Przewin na drugą stronę
Nie wiem kto pisał ten ranking ale ta osoba nie ma pojecia o kinie, filmach a na pewno o filmach wojennych.
Ważne, że ty masz pojęcie xD
A co np z „9 kompania”?
Od siebie dodałbym jeszcze T-34