- « Poprzedni
- 1/7
- Następny »
Filmy akcji to esencja kina rozrywkowego – my wybraliśmy 37 najciekawszych, wysoko ocenianych i godnych polecenia tytułów, które powstały po 2001 roku. Oto najlepsze filmy akcji XXI wieku.
Filmy akcji są esencją kina rozrywkowego – nie ma nic przyjemniejszego niż usiąść z paczką popcornu przed ekranem i podziwiać spektakularne pościgi, wybuchy i strzelaniny. Rzadko obok akcji w tym gatunku występuje „coś więcej”, czyli pogłębiony rys psychologiczny postaci czy wciągająca fabuła, ale nie jest to niemożliwe – takie tytuły również znajdziesz w naszym rankingu filmów akcji!
Nasz ranking najlepszych filmów akcji zbiera pozycje, które bez wątpienia można określić tym mianem. Wymienienie wszystkich godnych polecenia propozycji jest jednak niemożliwe, jeśli więc brakuje ci jakiegoś konkretnego tytułu, wspomnij o nim w komentarzach.
Na koniec dwie ważne adnotacje: w poniższym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę tylko po jednym reprezentancie danego cyklu filmów, a nie wszystkie części – nawet jeżeli są równie dobre. Co więcej, nie ma tu filmów o superbohaterach, w których akcji jest bez liku, ale niewątpliwie wyewoluowały we własny, odrębny gatunek.
Bullet Train

Bullet Train
„Bullet Train” to dla mnie idealny film akcji. Ma wszystko to, co niezbędne, by się dobrze bawić przez dwie godziny. Duża wtym zasługa znakomitych aktorów, którzy nie dość, że zostali dobrani wzorowo, to na dodatek idealnie czują grane postacie.
Prym wiedzie Brad Pitt, wcielający się w rolę rolę pechowego zabójcy o pseudonimie „Biedronka”, który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja jest na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata… a Biedronka musi wymyślić, jak z niego wysiąść.
Wszystko wszędzie naraz

Wszystko wszędzie naraz
„Wszystko wszędzie naraz” to jeden z tych filmów, który spodoba się każdemu – i miłośnikowi efektownej rozrywki, i osobie, która w kinie poszukuje „czegoś więcej”. Chyba z tego powodu właśnie jest tak obsypywany nagrodami. Jest przepełniony humorem i niesamowitymi scenami sztuk walki – nigdy wcześniej nie widzieliście czegoś podobnego.
Historia? Brzmi skomplikowanie, choć fabuła wcale taka nie jest. Evelyn Wang, borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła – począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Oczywiście, jak a takich sytuacjach, pojawiają się mroczne siły, które chcą zniszczyć wszystko, co żyje, a Evelyn musi uratować nie tylko multiwersum, ale przed wszystkim własną rodzinę.
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick
W zestawieniu najlepszych filmów akcji nie mogło zabraknąć „Top Gun: Maverick”, czyli sequela, na który musieliśmy czekać 36 lat. Tym razem za reżyserię odpowiada Joseph Kosinski, ale wysoki poziom filmu z 1986 r. został utrzymany. No i ten Tom Cruise, na którym widać ząb czasu, ale gra wciąż sprawia mu wielką frajdę.
Po ponad 30 latach w służbie amerykańskiej marynarki wojennej Pete „Maverick” Mitchell jest na szczycie i testuje najnowocześniejsze maszyny. Staje na czele specgrupy szkolącej jej uczestników do udziału w misji, jakiej dotąd nie było i przychodzi mu spotkać się z porucznikiem Bradleyem „Roosterem” Bradshawem, synem jego oficera Nicka Bradshawa, kryptonim „Goose”, który przed laty zginął podczas jednej z misji. Maverick musi stawić czoła niepewnej przyszłości oraz duchom przeszłości.
John Wick
„John Wick” przypomniał nam, że filmy sensacyjne wciąż żyją i mają się całkiem dobrze. Duża w tym zasługa Keanu Reevesa, który idealnie oddaje ducha zmęczonego życiem byłego płatnego zabójcy. Po śmierci żony wycofuje się z branży, a jedyną pamiątką, którą ma po niej jest pies. Gdy syn rosyjskiego mafiosa zabija go, John Wick wraca do gry. Rozpoczyna się mordercza rozgrywka, która trwa prawie 6 dobrych godzin (wszystkie trzy części). Warto obejrzeć z paczką popcornu lub chipsów.
Tenet

fot. Warner Bros
Ostatni film Christophera Nolana zebrał mieszane opinie, ale według mnie to kawał znakomitego kina szpiegowskiego. Dużo to elementów SF, ale u podstaw to po prostu dobre kino akcji.
Agent CIA zwany Protagonistą, pewnego dnia zostaje zwerbowany do tajemniczej organizacji. Jego głównym zadaniem staje się wytropienie niebezpiecznych ludzi powiązanych z technologią służącą do manipulacji czasem. Ma ona uchronić świat przed kolejną wojną.
Nie chodzi jednak o cofanie się w czasie, a o inwersję termodynamiczną układu – coś, co ma mocne podstawy naukowe. To trzeba obejrzeć, najlepiej na dużym ekranie i z dobrym nagłośnieniem.
Red
„Red” to kino akcji z domieszką humoru w gwiazdorskiej obsadzie. Emerytowany agent CIA, Frank Moses, wiedzie spokojne życie gdzieś na przedmieściu, pieląc ogródek i romansując z uroczą Sarą. Gdy pewnego dnia w jego domu zjawia się trójka zawodowych zabójców, musi użyć wszystkich swych zdolności, by ujść z życiem. Wiedząc, że zabójcy spróbują dotrzeć do jego najbliższych, Frank wraz z Sarą ucieka z miasta. Wie jednak, że zabójcy nie spoczną, póki nie zrealizują zadania. Frank musi więc dowiedzieć się, kto chce się go pozbyć i dlaczego. W tym zadaniu pomogą mu dawni współpracownicy z Agencji – Marvin i Victoria.
Atomic Blonde
„Atomic Blonde” to popisowa rola Charlize Theron. Akcja filmu rozgrywa się w Berlinie, w roku 1989, niedługo przed upadkiem Muru Berlińskiego i wprowadzeniem w życie nowego układu sił pomiędzy światowymi supermocarstwami. Jeśli przyjąć, że dla szpiega „normalką” jest życie wśród ludzi, którym ufać nie sposób, normalne funkcjonowanie w najzimniejszym z miast Zimnej Wojny jest rzeczą praktycznie niewykonalną.
Lorraine Broughton, twarda jak stal i uwodzicielska niczym wąż, agentka brytyjskiego wywiadu MI6, zostaje wysłana do Niemiec, żeby unicestwić siatkę szpiegowską, która doprowadziła z niewiadomych powodów do śmierci tajnego alianckiego agenta.
- « Poprzedni
- 1/7
- Następny »
Niektóre odnośniki na tej stronie to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt a jednocześnie wspierasz pracę redakcji rtvManiaK.pl i jej niezależność.
Wiem że nie wiem.
To są bajki Brecht
Niewiem kto ten ranking robił ale o filmach to on ma tyle pojęcia co Ja o balecie Mongolskim