ManiaKalny ranking najlepszych musicali w historii kina. TOP-20

Poznajcie ranking najlepszych musicali w historii kina zdaniem rtvManiaK.pl – wybraliśmy 20 najważniejszych i najlepszych musicali, które naszym zdaniem warto znać.

Zeszłoroczna śmierć Olivii Newton-John przypomniała nam o jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina, a mianowicie „Grease”. To przedstawiciel gatunku musicali, w których muzyka i taniec często są ważniejsze od warstwy fabularnej.

Nie oznacza to jednak, że musicale nie mogą być dobre. Wręcz przeciwnie! Specjalnie dla Was wybraliśmy 20 najważniejszych i najlepszych musicali, które naszym zdaniem warto znać.

Poniższe filmy uszeregowaliśmy w kategorii chronologicznej – od najstarszego do najnowszego.

Deszczowa piosenka (1952)

Deszczowa piosenka

„Deszczowa piosenka” to musical w reżyserii Stanleya Donena i Gene’a Kelly’ego z jedną z najsłynniejszych piosenek w historii kina. Musical przedstawia beztroski obraz Hollywoodu późnych lat 20., którego gwiazdy zmagają się z przejściem z kina niemego na kino dźwiękowe.

Don Lockwood jest popularną gwiazdą kina niemego, która karierę zaczynała jako tancerz i kaskader. Z trudem toleruje swoją ekranową partnerkę – próżną, przebiegłą, zepsutą i niezbyt inteligentną Linę Lamont, mimo że ich wytwórnia Monumental Pictures chcąc zwiększyć ich popularność, obsadza ich przeważnie w rolach kochanków. Lina wierzy, że ona i Don są w sobie zakochani, podczas gdy on nic do niej nie czuje.

Grease (1968)

Grease

Występując w tej filmowej wersji przebojowego musicalu – „Grease” – John Travolta utrwala swą pozycję jako najbardziej wszechstronna i zniewalająca serca nastolatków gwiazda lat 70. Partneruje mu słynna piosenkarka Olivia Newton-John, debiutująca w amerykańskim kinie. W tej fantastycznej wyprawie w lata 50. biorą także udział inne gwiazdy, które oglądamy w rolach drugoplanowych.

Danny Zuko, lider grupy T-Birds, spędza romantyczne wakacje w towarzystwie Sandy, która mieszka w Australii. Przysięgają sobie miłość i rozstają się – ona ma wyjechać, ale niespodziewanie zostaje w USA. Spotykają się ponownie w liceum Rydell High. Jednak Sandy, dobrze ułożona panienka, nie pasuje do wizerunku Danny’ego w szkole. Próbuje więc zostać jedną z Pink Ladies i odzyskać jego względy.

Skrzypek na dachu (1971)

Skrzypek na dachu

„Skrzypek na dachu” to jeden z najsłynniejszych musicali w historii kina. Któż z nas nie zna motywu przewodniego filmu?

To nagrodzona trzema Oscarami ekranizacja słynnego musicalu. Ubogi Tewje Mleczarz mieszka wraz z żoną i trzema córkami w Anatewce, małej wiosce zagubionej gdzieś na rubieżach carskiej Rosji. Zdając sobie sprawę z nieuchronności nadchodzących przemian, Tewje wadzi się z Bogiem w takt sławnej piosenki „Gdybym był bogaczem”.

Kabaret (1972)

Kabaret

„Kabaret” to musical oparty na wspomnieniach Christophera Isherwooda, zekranizowany przez Boba Fosse’a.

To opowieść o romansie amerykańskiej piosenkarki i gwiazdy kabaretu oraz brytyjskiego pisarza wpleciona w atmosferę ostatnich dni Republiki Weimarskiej. Film głośny również z powodu ścieżki dźwiękowej – wiele utworów muzycznych stało się przebojami i to nie tylko z powodu melodii, ale i aranżacji. Dużą popularność zyskała piosenka stanowiąca główny motyw muzyczny filmu w wykonaniu Lizy Minnelli.

Hair (1979)

Hair

„Hair” to słynny musical Miloša Formana, będący adaptacją słynnego broadwayowskiego przeboju. Początkowo obraz miał nakręcić George Lucas, a do ról epizodycznych przesłuchiwano nawet Madonnę i Bruce’a Springsteena.

20-letni Claude Bukowski przyjeżdża z Oklahomy do Nowego Jorku na posiedzenie komisji wojskowej. Na swojej drodze spotyka czwórkę hippisów i zostaje z nimi na dłużej. Odkrywa świat nieznanych wartości i narkotycznych uniesień. Świat braterstwa, równości i tolerancji. Rozbrzmiewa „Era wodnika”.

Cały ten zgiełk (1979)

Cały ten zgiełk

„Cały ten zgiełk” to wyjątkowy musical, bo poza świetną muzyką, oferuje także wciągającą historię, a Roy Scheider jest tu naprawdę niepodrabialny. Świetny film Boba Fosse, który dał nam także niezapomniany „Kabaret”.

Głównym bohaterem jest Joe Gideon – wzięty choreograf i reżyser filmowy – który przygotowuje kolejny spektakl muzyczny na Brodwayu, a jednocześnie kończy pracę nad filmem o kontrowersyjnym komiku. Żyje w pędzie, a jego organizm odmawia posłuszeństwa, więc musi sięgać po „wspomagacze”. Joe z czasem staje się coraz bardziej świadomy tego, że nie jest nieśmiertelny i może umrzeć w każdej chwili. Przemiana, którą przechodzi jest spektakularna.

Blues Brothers (1980)

Blues Brothers

„Blues Brothers” to dla wielu jeden z najsłynniejszych musicali wszech czasów. Mistrzowskie role Johna Belushi i Dana Aykroyda na długo zapadają w pamięć.

Po wyjściu z więzienia Jake Blues i jego brat Elwood udają się do prowadzonego przez zakonnice sierocińca, w którym się wychowywali. Tu dowiadują się, że kościół zaprzestał finansowania tego przybytku a na zapłacenie zaległych podatków zostało tylko 11 dni.

Bracia postanawiają zdobyć pieniądze – pomysłem na to ma być trasa koncertowa z odrodzonym zespołem bluesowym, który przed laty założyli. Chociaż traktują to jako misję od Boga, to w każdym miejscu, w którym się pokażą, natychmiast pakują się w kłopoty.

Tańcząc w ciemnościach (2000)

Tańcząc w ciemnościach

„Tańcząc w ciemnościach” to wyjątkowy musical Larsa von Triera z Björk, jedną z najbardziej charyzmatycznych wokalistek w historii muzyki, w roli głównej.

Selma pochodzi z Europy Wschodniej. Do Stanów przyjechała, żeby zarobić pieniądze na operację swojego syna Gene’a, który traci wzrok. Ciężko pracuje i oszczędza każdy grosz, ale dziedziczna wada wkrótce to właśnie ją pozbawia wzroku. Jednak Selma nie załamuje się. Posiada bowiem pewien sekret, który pozwala jej przetrwać. Gdy wydarzenia zaczynają ją przerastać, w wyobraźni przenosi się do świata musicalu.

Moulin Rouge! (2001)

Moulin Rouge!

„Moulin Rouge!” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych musicali ostatnich lat, a to zasługa niezastąpionego Baza Luhrmanna. Plejada gwiazd: Nicole Kidman, Ewan McGregor i John Leguizamo sprawia, że historia nie traci na jakości nawet dziś.

Młody poeta – Christian – opuszcza swój rodzinny dom i przenosi się na Montmartre, gdzie poznaje Henri Toulouse-Lautreca, który wprowadza go w świat paryskiej bohemy. W sławnym kabarecie Moulin Rouge Christian poznaje jego największą gwiazdę – Satine – tancerkę, piosenkarkę i kurtyzanę, w której kochają się wszyscy męscy bywalcy klubu.

Satine nie chce być tancerką, marzy by zostać prawdziwą aktorką. Olśniewająca wizualnie opowieść o miłości, filmowa pochwała, prawdy, wolności i piękna.

Chicago (2002)

Chicago

„Chicago” to ekranizacja słynnego musicalu Johna Kandera, Freda Ebba i Boba Fosse’a z Renée Zellweger i Catherine Zetą-Jones w rolach głównych.

W więzieniu dla kobiet spotykają się dwie śpiewające ślicznotki – nikomu nieznana, lecz ambitna Roxie Hart i gwiazda wodewilu, Velma Kelly. Obydwie trafiły za kratki z powodu morderstwa. Roxie zabiła kochanka, gdy okazało się, że nie zamierza pomóc jej w karierze. Velma natomiast zastrzeliła męża i siostrę; dzięki temu „wyczynowi” jej nazwisko nie schodzi z pierwszych stron gazet.

Roxie nie zamierza spokojnie czekać na stryczek. Wynajmuje najlepszego adwokata w mieście, przebiegłego i zabójczo przystojnego Billy’ego Flynna. Ten zaś za 5 tys. dolarów da jej to, o czym marzyła – wielką sławę.

Upiór w operze (2004)

Upiór w operze

„Upiór w operze” Joela Schumachera to jeden z najlepszych musicali XXI wieku i niespodziewana rola Gerarda Butlera.

To historia obdarzonej wspaniałym głosem Christine, która po śmierci ojca rozpoczyna naukę śpiewu u tajemniczego Mistrza, którego uważa za swojego Anioła Muzyki, zesłanego jej przez ojca.

Tymczasem nauczycielem okazuje się być Upiór – niezwykle utalentowany mężczyzna o zdeformowanej twarzy, ukrywający się w podziemiach słynnej Opera Populaire, która stała się jego domem i pracownią. Pomiędzy zdolną sopranistką a jej nauczycielem nawiązuje się niezwykła, specyficzna więź.

Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007)

Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street

„Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” to ekranizacja przebojowego broadwayowskiego musicalu w wykonaniu Tima Burtona.

Benjamin Barker, po latach wygnania, wraca do Londynu. Pragnie zemścić się na okrutnym sędzi Turpinie, który skazał go, by posiąść jego żonę. Spotyka dawną sąsiadkę, Nellie Lovett. Opowiada ona Barkerowi o tym, że kiedy on był na wygnaniu, Turpin wziął sobie cały jego dobytek i córkę jak swoją własność.

Barker w zemście zmienia nazwisko na Sweeney Todd i w swoim dawnym mieszkaniu nad jej zakładem otwiera nowy zakład fryzjerski, w którym podcina gardła niewinnym klientom, dokonując swej zemsty i przy okazji zaopatrując panią Lovett w nadzienie do pasztecików (bo dawno nie miała klientów).

Pina (2011)

Pina

„Pina” Wima Wendersa to film wyjątkowy. Twórca „Soli Ziemi” czy „Nieba nad Berlinem” stworzył bardzo osobistą, ale niezwykle wymowną biografię choreografki Piny Bausch.

„Pina” to pełnometrażowy film tańca zrealizowany z udziałem zespołu Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, który jest hołdem dla zmarłej w 2009 r. wybitnej choreografki. Zarejestrowano najważniejsze przedstawienia artystki – „Święto wiosny”, „Vollmond” i „Café Müller”. Wyjątkowe w filmie jest to, że niemal nie padają tu żadne słowa, a środkiem ekspresji tancerzy jest ciało.

Les Misérables: Nędznicy (2012)

Les Misérables: Nędznicy

„Les Misérables Nędznicy” to bardzo plastycznie przedstawiona opowieść o niespełnionych marzeniach, nieodwzajemnionej miłości, namiętnościach, poświęceniu i odkupieniu win ponadczasowe świadectwo siły ludzkich uczuć.

Były więzień Jean Valjean, który niegdyś złamał zasady zwolnienia warunkowego i zniszczył swoje oficjalne dokumenty, od dziesiątek lat ścigany jest przez bezwzględnego inspektora policji – Javerta. Po zmianie tożsamości, Jean Valjean zostaje merem miasta i właścicielem fabryki, w której pracuje wrażliwa dziewczyna o imieniu Fantine.

Wkrótce wychodzi na jaw, iż ma ona nieślubne dziecko, co w konsekwencji doprowadza do upokorzenia kobiety i zwolnienia jej z pracy. Gdy właściciel fabryki dowiaduje się o nieszczęsnym losie Fantine, usiłuje jej pomóc i obiecuje opiekę nad jej małą córką Cosette. To zmienia jego życie na zawsze.

La La Land (2016)

La La Land

Jeżeli komuś wydawało się, że musicale to relikt przeszłości, to „La La Land” Damiena Chazelle udowadnia, że ten gatunek nadaje się także do współczesnego kina. Zwłaszcza, gdy śpiewa Emma Stone i Ryan Gosling.

Film opowiada historię Mii, początkującej aktorki, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu i sił dla siebie nawzajem.

Król rozrywki (2017)

Król rozrywki

„Król rozrywki” to oryginalny musical, który ukazuje narodziny amerykańskiego przemysłu rozrywkowego. Inspirowany losami legendarnego P.T. Barnuma film ukazuje historię wizjonera, gotowego na wszystko, by urzeczywistnić ideę olśniewającego widowiska, który stał się sensacją na miarę światową.

„Król rozrywki” to olśniewające widowisko z energetyczną muzyką i zachwycającymi piosenkami, w którym poza Jackmanem błyszczą inne gwiazdy, takie jak Zac Efron, Michelle Williams, Rebecca Ferguson i Zendaya.

Hamilton (2020)

Hamilton

Filmowa wersja oryginalnej broadwayowskiej produkcji „Hamilton” to niezapomniany spektakl, który łączy w sobie najlepsze cechy teatru, filmu i streamingu. W roli głównej Lin-Manuel Miranda.

„Hamilton” jest historią o Ameryce z przeszłości opowiedzianą przez Amerykę współczesną. Dzięki łączącej hip-hop, jazz, R&B i Broadway ścieżce dźwiękowej, „Hamilton” stworzył na podstawie historii ojca założyciela Ameryki, Alexandra Hamiltona, rewolucyjne wydarzenie teatralne – musical, który wywarł głęboki wpływ na kulturę, politykę i edukację.

Tick, Tick… Boom! (2021)

Tick, Tick… Boom!

„Tick, Tick… Boom!” to historia Jona, młodego kompozytora teatralnego, który w 1990 roku zarabia na życie w Nowym Jorku jako kelner, a po pracy komponuje pewien utwór, który ma stać się kolejnym przebojowym amerykańskim musicalem. Krótko przed pokazaniem publicznie swojego dzieła mającego zapewnić mu sukces, Jon czuje coraz większą presję: ze strony swojej dziewczyny Susan, która marzy o życiu artystycznym poza Nowym Jorkiem, oraz ze strony swojego przyjaciela Michaela, który porzucił marzenia na rzecz stabilności finansowej.

W tle pojawia się kwestia epidemii AIDS, która pustoszy środowisko artystyczne. Zegar tyka, a Jon staje przed dylematem, z którym każdy z nas musi kiedyś się zmierzyć: co zrobić z czasem, który został nam dany? Wspaniała historia na podstawie książki Jonathana Larsona, ze świetnym Andrewem Garfieldem w roli głównej.

Guillermo del Toro: Pinokio (2022)

Pinokio

Historię Pinokia zna chyba każdy, ale Guillermo del Toro to taki wirtuoz opowieści, że potrafi ją przedstawić w niesztampowy sposów. Klasyczna powieść Carlo Collodiego o drewnianej kukiełce, która magicznie ożywa, aby wlać otuchę w serce pogrążonego w żałobie stolarza imieniem Geppetto, to historia dla każdego.

Na uznanie zasługuje także fakt, że ten fantazyjny musical został wykonany w technice animacji poklatkowej. Do obejrzenia bez wychodzenia z domu – wystarczy włączyć Netfliksa. Piękna i ciepła historia dla każdego, niezależnie od wieku.

Wonka (2023)

Wonka

„Wonka” Paula Kinga to pozycja, która znalazła się tu trochę na wyrost i pewnego rodzaju znak czasów, jak dzisiaj zapomnianym gatunkiem filmowym jest musical. Nie jest to film idealny, ale przyzwoity, a Timothée Chalamet robi wszystko, co w jego mocy, by oczarować widza.

„Wonka” opiera się na niezwykłej postaci z historii „Charlie i fabryka czekolady” – perle w koronie Roalda Dahla i jednej z najlepiej sprzedających się książek dla dzieci wszechczasów. Film opowiada cudowną historię o tym, jak największy na świecie wynalazca, magik i producent czekolady stał się znanym i kochanym Willym Wonką. Ten pomysłowy spektakl jest dowodem na to, że to, co w życiu najlepsze, zaczyna się od marzeń, a jeśli ma się szczęście spotkać Willy’ego Wonkę, wszystko jest możliwe.

To również warto przeczytać!

Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl. Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.

Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji, jak również TOP filmów na podstawie gier.

Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych.

Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy natomiast zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci.

Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-50 najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.

Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat.

Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime. Dla miłośników HBO Max mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO Max.

Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:

Marcepan

Najnowsze artykuły

Premiera nowego HBO Max w Polsce już za miesiąc! Nadciąga przełom?

Odkryj nową erę rozrywki z Max, ewolucją HBO Max, która debiutuje 11 czerwca 2024 roku.…

8 maja 2024

Nowy hit na Netflix?! Polski film z 2023 r. już dostępny

Czy jesteś gotów na magiczną przygodę w niezwykłej szkole pana Kleksa? Najnowsza adaptacja "Akademii Pana…

8 maja 2024

Disney zapowiada: mniej produkcji Marvela, ale za to o lepszej jakości

Disney zaciągnie hamulec ręczny. Ma to oznaczać mniej produkcji z uniwersum Marvel Comics, ale jednoczesny…

8 maja 2024

Netflix z zaskakującym dokumentem. Nie pomyślałbyś, że tak wyglądało starcie gigantów!

Na platformie Netflix zadebiutował właśnie film dokumentalny pt. „Finał: Szturm na Wembley” przybliżający kulisy feralnego…

8 maja 2024

LG OLED 55″ w znakomitej cenie. To gratka dla fanów dobrej jakości!

Sklep taketronic.pl przygotował znakomitą ofertę, w ramach której kupisz telewizor LG OLED 55C31LA. Dlaczego warto…

8 maja 2024

Telewizor Samsung 4K za jedyne 1296 zł!

Telewizor, który ma 4K, Smart TV i kosztuje jak najmniej? Takim modelem jest promocyjny Samsung,…

8 maja 2024

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies