Dobra bajka dla dziecka? Mamy ich 57! Oto najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Poznaj maniaKalnie subiektywny ranking najlepszych bajek. W naszym zestawieniu TOP znajdziesz zarówno filmy animowane, jak i filmy aktorskie, które mogą spodobać się także dorosłym.

Bajki są często małymi dziełami sztuki. Nie chodzi tylko o filmy animowane, które mają własną kategorię oscarową, ale także filmy aktorskie, z których można wyciągnąć morał. Wybór tytułów do naszego rankingu najlepszych bajek nie był prosty, dlatego poniższe zestawienie traktuj w sposób mocno subiektywny.

Masz inne propozycje? Śmiało podrzuć je w komentarzach!

Między nami żywiołami

Między nami żywiołami

„Między nami żywiołami” to pięknie nakręcona animacja Disneya, która opowiada banalną, ale jakże szczerą prawdę: przeciwieństwa się przyciągają i tak już ten (wszech)świat jest skonstruowany.

Akcja filmu rozgrywa się w Żywiołowie, mieście zamieszkanym przez przedstawicieli ognia, wody, ziemi i powietrza. Iskra to twarda, sprytna i ognista dziewczyna, która wbrew woli ojca zaprzyjaźnia się z zabawnym, płynącym z prądem chłopakiem imieniem Wodek. Ich znajomość wywraca świat Iskry do góry nogami i sprawia, że bohaterowie zaczynają na nowo odkrywać otaczający ich świat.

Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany chaos

Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany chaos

Kiedy byłem dzieckiem, marzyłem o tak pięknej i mądrej animacji przygód Wojowniczych Żółwi Ninja jak „Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany chaos”. Trochę trzeba było na nią poczekać, ale jest i prezentuje się naprawdę znakomicie. Wbrew pozorom, to dość przyziemna historia, bez zwariowanych akcji, ale za to bohaterami z krwi i kości.

Po latach bycia chronionym przed ludzkim światem, bracia wyruszają, aby zdobyć serca nowojorczyków i zostać zaakceptowanym jako normalni nastolatkowie poprzez bohaterskie czyny. Ich nowa przyjaciółka April O’Neil pomaga im w walce z tajemniczym syndykatem. Świetna opowieść dla całej rodziny – zarówno tych, którzy pamiętają Żółwie z dzieciństwa, jak i tych, którzy zobaczą je po raz pierwszy.

Mój sąsiad Totoro

Mój sąsiad Totoro

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć pozycji słynnego Studia Ghibli, za które odpowiada nie kto inny jak Hayao Miyazaki. Mimo iż „Mój sąsiad Totoro” nie jest najlepszym jego dziełem, to chyba jest „tym”, które każdy choć raz w życiu powinien obejrzeć. To ciepła, przyziemna, choć utrzymana w konwencji fantastyki, historia, na którą nie odważyłby się nigdy żaden Disney czy Pixar.

Dwie dziewczynki, Mei i Satsuki, wraz z ojcem i zmagającą się z ciężką chorobą mamą przeprowadzają się na wieś, do opuszczonego, nieco tajemniczego domu. Szybko odkrywają, że spokojna sielska okolica przepełniona jest magią. Najpierw siostry spotykają mieszkające w ich domu tajemnicze czarne kulki, później poznają łagodne i życzliwe duchy lasu, a wśród nich niezwykłego Totoro. Kiedy młodsza dziewczynka zaginie, okaże się, jak cenna jest ta przyjaźń.

Spider-Man: Poprzez Multiwersum

Spider-Man: Poprzez Multiwersum

„Spider-Man: Poprzez Multiwersum” to kontynuacja prawdopodobnie najlepszej historii o superbohaterze w historii, czyli „Spider-Man: Uniwersum”. To historia angażująca dla dorosłych, ale świetna także dla najmłodszych – idealna dla całej rodziny!

Z Brooklynu Miles trafia do multiwersum. Razem z Gwen Stacy, spotykają innych Spider-Manów, którzy mają za zadanie ochronę świata przed zagrożeniami. Kiedy bohaterowie spierają się o to, jak poradzić sobie z nowymi niebezpieczeństwami, Miles musi na nowo zdefiniować, co to znaczy być bohaterem i jak ocalić ludzi, których kocha.

Magiczna słonica

Magiczna słonica

„Magiczna słonica” to piękna historia o przyjaźni i odpowiedzialności, która może połączyć człowieka oraz zwierzę. Warto zobaczyć, zwłaszcza, że możecie włączyć w domowym zaciszu na Netfliksie.

Peter szuka swojej dawno zaginionej siostry Adel. Kiedy na placu targowym w jego miasteczku pojawia się namiot wróżki, chłopiec zadaje tylko jedno pytanie: czy jego siostra żyje? Tajemnicza odpowiedź wróżki – „Słoń! Słoń cię tam zaprowadzi!” – uruchamia łańcuch niezwykłych wydarzeń. Peter wyrusza na poszukiwanie słonia i pewnego magika. W czasie niesamowitej podróży musi wykonać trzy pozornie niemożliwe zadania, które na zawsze zmienią jego miasto.

Super Mario Bros. Film

Super Mario Bros. Film

„Super Mario Bros. Film” to historia oparta na kultowej grze wideo, którą zna chyba każdy. Pełna banałów i oklepanych schematów, ale bardzo pozytywna, więc zadowoli niejednego dorosłego geeka i jego dziecko.

„Super Mario Bros. Film” to najnowsza animacja studia Illumination, które stworzyło uwielbiane przez wszystkich „Minionki” oraz „Sing”. Mario i Luigi to zwyczajni hydraulicy, którzy trafiają do grzybowego królestwa zupełnie przypadkowo. Dopiero tam uczą się wszystkiego, z czego słyną w grach. Ostatecznym celem jest pokonanie Bowsera, który chce podbić świat z pomocą swojej armii.

Guillermo del Toro: Pinokio

Pinokio

Nagrodzony Oscarem filmowiec Guillermo del Toro przedstawia własną wersję klasycznej powieści Carlo Collodiego o drewnianej kukiełce, która magicznie ożywa, aby wlać otuchę w serce pogrążonego w żałobie stolarza imieniem Geppetto.

Ten fantazyjny musical w technice animacji poklatkowej, wyreżyserowany przez Guillermo del Toro i Marka Gustafsona, opowiada o przygodach psotnego i krnąbrnego Pinokia, który szuka swojego miejsca w świecie.

Spirited Away: W krainie Bogów

Spirited Away: W krainie Bogów

„Spirited Away: W krainie Bogów” to kolejna animacja Miyazakiego w zestawieniu i odważę się stwierdzić, że „najdziwniejsza”. Film ocieka wręcz fantastycznymi postaciami, które ubrane w szaty aktorów mogłyby być podstawą niezłego horroru albo chociaż fantasmagorii Guillermo Del Toro.

Główną bohaterką jest dziesięcioletnia Chihiro, która jest bardzo niezadowolona z przeprowadzki do nowego miejsca. Podczas podróży do nowego domu, wraz z rodzicami gubi się w lesie i trafia do dziwnego, przypominającego wesołe miasteczko, miejsca. Wkrótce okazuje się, że miejsce to jest kierowane przez wiedźmę Jubabę i oczywiście, nie jest tym, czym wydaje się na pozór.

Mitchellowie kontra maszyny

Mitchellowie kontra maszyny

„Mitchellowie kontra maszyny” to pełna akcji komedia o zwykłej rodzinie, która staje przed niecodziennym wyzwaniem. Gdy na świecie dochodzi do buntu maszyn, to właśnie oni muszą… zapobiec apokalipsie.

Historia zaczyna się, gdy kreatywna outsiderka Katie Mitchell dostaje się na wymarzone studia filmowe i chce jak najszybciej wyrwać się z domu, by poznać swoich nowych przyjaciół. Te plany sabotuje jednak jej kochający naturę tata, który postanawia, że cała rodzina powinna wspólnie zawieźć Katie na uczelnię, by zacieśnić łączące ich więzi.

Gdy wydaje się, że już nie może być gorzej, cała rodzina trafia w sam środek buntu robotów! Wszystkie urządzenia – od smartfonów przez inteligentne odkurzacze po złośliwe Furby – zostają zaangażowane, by wyłapać z planety wszystkich ludzi. Teraz to Mitchellowie muszą uratować ludzkość.

Buzz Astral

Buzz Astral

„Buzz Astral” to film, który podzielił widzów, ale żaden fan „Toy Story” nie może przejść obok niego obojętnie.

Film przedstawia początki Buzza Astrala, bohatera, który zainspirował powstanie sławnej figurki. „Buzz Astral” śledzi losy legendarnego strażnika kosmosu, który wraz z komandor i załogą trafia na wrogą planetę odległą 4,2 mln lat świetlnych od Ziemi.

Buzz próbuje odnaleźć drogę powrotną w przestrzeni i czasie, a towarzyszy mu grupa ambitnych rekrutów oraz uroczy robot-kot Kotex. Sytuację komplikuje przybycie Zurga, który zagraża powodzeniu misji. Nie są znane jego zamiary, lecz towarzyszy mu armia bezlitosnych robotów.

Łut szczęścia

Łut szczęścia

„Łut szczęścia” to animacjaktórą można zobaczyć na platformie Apple TV+. Główną bohaterką jest sierota, która nigdy nie miała szczęścia nie tylko w codziennych błahostkach, ale też do posiadania prawdziwej rodziny. Film opowiada wzruszającą i mądra historię, z której każdy wyniesie jakąś naukę.

Clifford. Wielki czerwony pies

Clifford. Wielki czerwony pies

Ośmioletnia dziewczynka, Emily Elizabeth marzy o tym, aby jej maleńki, czerwony szczeniak urósł i był silny, nie spodziewa się jednak, że budząc się pewnego ranka znajdzie wielkiego psa w swoim małym mieszkaniu w Nowym Jorku.

Emily za wszelką cenę chce, aby ukochany zwierzak został z nią. Postanawia znaleźć czarodzieja, który, przywróci Clifforda do normalnego rozmiaru. Na poszukiwania udaje się ze swoim wujem Caseyem i szkolnym kolegą Owenem.

Clifford wzbudza powszechne zaciekawienie. Przyciąga również uwagę złego naukowca, który chce aby Clifford został jego psem.

Ron usterka

Ron usterka

„Ron usterka” to historia Barneya, społecznie wycofanego gimnazjalisty i Rona, jego nowego, chodzącego i mówiącego robota, który ma być jego „najlepszym przyjacielem z pudełka”. Przezabawne awarie Rona, rozgrywające się na tle ery mediów społecznościowych, wprowadzają ich w pełną akcji podróż, w której chłopiec i robot odkryją prawdziwą przyjaźń.

Nasze magiczne Encanto

Nasze magiczne Encanto

„Nasze magiczne Encanto” to magiczna i pełna optymizmu historia, opowiadająca historię niezwykłej rodziny Madrigal. Ich pełen magii dom znajduje się w tętniącym życiem mieście – w cudownym i urokliwym miejscu zwanym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii.

Magia Encanto sprawiła, że każde dziecko w rodzinie posiada wyjątkową moc uzdrawiania, z wyjątkiem Mirabel. Kiedy magia otaczająca Encanto jest w niebezpieczeństwie, Mirabel odkrywa, że to właśnie ona – jako jedyna zwyczajna osoba w tej wyjątkowej rodzinie – jest jej ostatnią nadzieją.

Raya i ostatni smok

Raya i ostatni smok

„Raya i ostatni smok” zabiera w podróż do mitycznej Kumandry, krainy, w której kiedyś, dawno, żyli obok siebie ludzie i smoki. Później, gdy światu zaczęła grozić zagłada, smoki poświęciły się dla ratowania ludzi. Po 500 latach te same złe moce powracają.

Chcąc ocalić swój kraj i pogodzić zwaśnione ludy Kumandry, dzielna księżniczka Raya rusza na poszukiwanie ostatniego, legendarnego smoka. Po drodze dowie się, że aby uratować świat, nie wystarczy mieć smoka – potrzebne są też wzajemne zaufanie i współpraca.

Vivo

Vivo

„Vivo” to historia wyjątkowego kinkażu, który spędza całe dnie występując na tętniącym życiem rynku w Hawanie ze swoim ukochanym właścicielem Andrésem. Chociaż nie mówią tym samym językiem, Vivo i Andrés tworzą idealny duet dzięki wspólnej miłości do muzyki. Niestety wkrótce po tym, jak Andrés otrzymuje list od słynnej Marty Sandoval, która zaprasza byłego partnera na swój pożegnalny koncert w Miami, dochodzi do tragedii.

Teraz Vivo musi dostarczyć wiadomość, której Andrés nie zdążył. To list miłosny do Marty napisany wiele lat temu w formie piosenki. Jednak aby dostać się do odległego Miami, odnaleźć Martę i spełnić życzenie swojego przyjaciela, Vivo potrzebuje pomocy Gabi – energicznej i nieco zakręconej nastolatki.

Co w duszy gra

Co w duszy gra

„Co w duszy gra” to jeden z najpiękniejszych filmów ostatnich lat, nie tylko dla dzieci. Joe Gardner, nauczyciel muzyki w szkole, dostaje życiową szansę, aby zagrać w najlepszym jazzowym klubie w mieście. Jeden nieostrożny krok sprawia, że prosto z nowojorskiej ulicy dostaje się w Przedświaty – niezwykłe miejsce, gdzie nowe dusze, zanim zejdą na Ziemię, otrzymują osobowość, dziwactwa i pasje.

Zdeterminowany, żeby odzyskać swoje życie, Joe zaprzyjaźnia się z młodą duszą – 22, która nie rozumie, dlaczego doświadczenie bycia człowiekiem jest aż tak pociągające. Podczas, gdy Joe stara się przekonać 22, że życie jest wspaniałe, sam znajduje odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Luca

Luca

„Luca” to świetna wakacyjna przygoda, której akcja rozgrywa się w pięknym nadmorskim miasteczku na Riwierze Włoskiej. Film opowiada o dorastaniu dwójki przyjaciół. Chłopcy wspólnie przeżywają niezapomniany letni czas, który upływa im na niekończących się przejażdżkach na skuterze i delektowaniu się lodami. Jednak ich beztroską zabawę może w każdej chwili zepsuć ujawnienie głęboko skrywanego sekretu. Obaj są potworami morskimi z innego świata znajdującego się tuż pod powierzchnią wody.

Jedyny i niepowtarzalny Ivan

Jedyny i niepowtarzalny Ivan

„Jedyny i niepowtarzalny Ivan” to bardzo przyjemne kino familijne, w sam raz na świąteczny czas. Tytułowy Ivan to potężny goryl, który mieszka razem ze słonicą Stellą, psem Bobem i kilkoma innymi zwierzętami w podmiejskim centrum handlowym. Ma niewiele wspomnień z dżungli, gdzie został schwytany. Kiedy jednak do grupy dołącza odebrane rodzinie słoniątko imieniem Ruby, Ivan zaczyna kwestionować swoje obecne życie, swoją przeszłość oraz przyszłość.

Skąd się biorą sny

Skąd się biorą sny

„Skąd się biorą sny” to pomysłowa i pouczająca historia. Spokojne życie Minny komplikuje się, kiedy poznaje swoją przyrodnią siostrę Jenny, a ich ojciec postanawia, że zamieszkają wszyscy w jednym domu. Nieznośna dziewczynka daje się we znaki, ale Minna nie zamierza jednak dawać za wygraną i próbuje zrobić wszystko, aby pozbyć się małej intruzki.

Przypadkowo pewnej magicznej nocy odkrywa niesamowitą krainę, w której powstają sny. Poznaje tam zwariowanych konstruktorów, którzy stają się jej przyjaciółmi i uczą ją tajników swojej pracy. Dzięki nim Minna wpada na genialny pomysł. Planuje stworzyć dla siostry sen, który wystraszy niesforną dziewczynkę raz na zawsze.

Płótno

Płótno

„Płótno” to jeden z najoryginalniejszych filmów animowanych, wyreżyserowany przez Franka E. Abneya III. Opowiada on historię pewnego artysty, który pewnego dnia traci chęć do tworzenia. Wiele lat później postanawia znów wziąć pędzel do ręki i staje przed sztalugą. Ten film trwa zaledwie 9 minut, ale wzruszy Was do łez.

Salma w krainie dusz

Salma w krainie dusz

„Salma w krainie dusz” to piękny film animowany, nawiązujący do kultowego „Coco”. Akcja rozgrywa się w Santa Clara, meksykańskim mieście cudów. To tutaj, raz do roku, duchy zmarłych przybywają do naszego świata, aby miło spędzić dzień w towarzystwie najbliższych. Jest to czas wielkiej radości dla wszystkich poza szesnastoletnią Salmą.

Osierocona dziewczynka nigdy nie poznała swoich rodziców i dlatego nie może sprowadzić ich na ziemię. Wszystko zmienia się, gdy w ręce Salmy wpada tajemniczy medalion. Dzięki mocy amuletu dziewczynka dowiaduje się, jak odszukać mamę i tatę.

Ponyo

Ponyo

„Ponyo” to fantastyczna, bezpretensjonalna i posiadająca w sobie niesamowitą magię animacja Studia Ghibli. Można by powiedzieć, że to taka japońska wersja „Małej syrenki”.

Pięcioletni Sosuke mieszka wraz z mamą nad brzegiem morza. Pewnego dnia chłopiec znajduje na plaży butelkę z uwięzioną w niej złotą rybką. Sosuke ratuje ją i daje na imię Ponyo. Wkrótce okazuje się, że Ponyo nie jest taką sobie zwykłą rybką. To córka wielkiego maga i morskiej bogini. Pewnego dnia rybka przy pomocy magicznego zaklęcia zamienia się w małą dziewczynkę. Ona i Sosuke szybko stają się parą nierozłącznych przyjaciół. Niestety, ta magiczna transformacja narusza równowagę w przyrodzie. Ojciec-mag wysyła fale oceanu na poszukiwanie córki, Księżyc niebezpiecznie zbliża się do Ziemi. Dzieci odważnie próbują zapobiec katastrofie, a jednocześnie spełnić marzenia Ponyo o byciu człowiekiem.

Dora i Miasto Złota

Dora i Miasto Złota

Jeżeli wydaje się Wam, że to kolejna nikomu niepotrzebna filmowa adaptacja znanej bajki, to jesteście w błędzie. „Dora i Miasto Złota” to świeży i naprawdę udany film przygodowy, który ogląda się jak połączenie „Indiany Jonesa” i „Tomb Raider”.

Główną bohaterką jest Dora, która większość swojego życia spędziła w dżungli. Teraz jednak zostaje wysłana do liceum – do świata, który jest jej całkiem obcy. Ale kiedy jej rodzice nagle znikają, Dora wraz z przyjaciółmi zostaje wciągnięta w międzynarodową intrygę z poszukiwaczami skarbów na czele.

Pokemon Detektyw Pikachu

Pokemon Detektyw Pikachu

„Pokemon Detektyw Pikachu” to dobre kino familijne z morałem. Genialny detektyw Harry Goodman znika bez śladu. Jego syn Tim wraz z byłym partnerem, detektywem Pikachu (w oryginalnej wersji językowej genialny Ryan Reynolds), próbują rozwiązać zagadkę zaginięcia. Podczas niezwykłej przygody w Ryme City znajdują poszlaki i wpadają na ślad przerażającego spisku, który może doprowadzić do zniszczenia całego świata Pokemonów.

Legendy Sowiego Królestwa: Strażnicy Ga’Hoole

Legendy Sowiego Królestwa: Strażnicy Ga’Hoole

„Legendy Sowiego Królestwa: Strażnicy Ga’Hoole” to film familijny w reżyserii samego Zacka Snydera, wręcz stworzony dla fanów sów i innych drapieżnych ptaków. Głównym bohaterem jest Soren, młoda sowa zachwycona opowieściami ojca o Strażnikach Ga’Hoole, którzy stoczyli straszliwą wojnę w obronie całego gatunku sów.

Marzy o tym, aby pewnego dnia dołączyć do grona tych mitycznych wojowników. Starszy brat Sorena, Kludd, szydzi sobie z jego marzeń. Wszystko zmienia się, kiedy obaj wypadają z domku na drzewie prosto w łapy wrogów, których do tej pory znali tylko z opowiadań.

Aladyn

Aladyn

Niby takiego „Aladyna” mógłby wyreżyserować każdy, ale wersję Guya Ritchiego ogląda się bez zmrużenia oka. Jest świetnie napisana, trzymająca w napięciu, a przede wszystkim inteligentnie zabawna. To ogromna zaleta w świecie żartów o puszczaniu bąków i jedzenia byle czego. Historia nie jest odkrywcza, ale jej realizacja – jak najbardziej. No i ten Will Smith jako dżin – to trzeba zobaczyć na własne oczy.

Krzysiu, gdzie jesteś?

Krzysiu, gdzie jesteś?

Macie ochotę na odrobinę Kubusia Puchatka w nieco innym, mniej animowanym wydaniu? Oto „Krzysiu, gdzie jesteś” z Ewanem McGregorem w roli Christophera Robina. Chłopak dorósł już i mieszka teraz w Londynie. Niestety, słynny Krzysoi znalazł się na życiowym zakręcie. Ciągle jednak może liczyć na wiernych towarzyszy z młodzieńczych lat. Kubuś, Prosiaczek, Kłapouchy i Tygrysek wyruszają ze Stumilowego Lasu do angielskiej stolicy, by przypomnieć przyjacielowi magię dzieciństwa. Pragną pomóc mu też odkryć na nowo radości życia rodzinnego i docenić proste przyjemności.

Alicja w Krainie Czarów

Alicja w Krainie Czarów

Dawno, dawno temu mała Alicja wpadła do nory Białego Królika i znalazła się w fantastycznym, podziemnym świecie, zamieszkanym przez dziwne stwory i zwariowane postacie. Teraz, tuż przed swoimi zaręczynami, 19-letnia Alicja powraca do magicznej krainy, gdzie ponownie spotyka Szalonego Kapelusznika, Czerwoną Królową, Białą Królową, Waleta Kier, Niebieską Gąsienicę i wielu innych bohaterów, z którymi po raz kolejny przeżyje niezwykłe przygody.

Mia i biały lew

Mia i biały lew

„Mia i biały lew” to piękna i pouczająca historia 10-letniej dziewczynki o imieniu Mia, której rodzice postanawiają przenieść się z Londynu do Afryki, aby w jej sercu prowadzić farmę. Pewnego dnia na świat przychodzi na niej piękne i jedyne w swoim rodzaju białe lwiątko o imieniu Charlie.

Tak zaczyna się historia zdumiewającej przyjaźni między dziewczynką i wyjątkowym zwierzęciem, którzy wspólnie wychowują się w najbardziej malowniczym zakątku Ziemi. Kiedy Mia kończy 14 lat, a Charlie dorasta i staje się potężnym lwem, jej ojciec podejmuje dramatyczną decyzję. Dziewczynka będzie musiała pożegnać się ze swoim dzikim przyjacielem raz na zawsze.

Dumbo

Dumbo

„Dumbo” to jedna z pierwszych aktorskich adaptacji klasycznych opowieści Disneya. Właściciel cyrku Max Medici zatrudnia weterana wojennego Holta Farriera i jego dzieci do opieki nad nowonarodzonym słonikiem z bardzo dużymi uszami.

Gdy wyśmiewany przez wszystkich Dumbo okazuje się obdarzony umiejętnością latania, cyrk zdobywa widownię, sławę, pieniądze i – na swoje nieszczęście – zainteresowanie przedsiębiorcy V.A. Vandevere’a. Tak zaczyna się ta prosta i wzruszająca opowieść o inności, z której można uczynić zaletę, o sile rodzinnych więzów, przyjaźni i marzeń oraz o ponadczasowej walce dobra ze złem.

Paddington

Paddington

„Paddington” to piękna historia z angielskim poczuciem humoru. Któż nie zaopiekowałby się małym sympatycznym misiem siedzącym samotnie na wielkim dworcu kolejowym? Państwo Brown z dziećmi bez wahania przygarnęli uroczego niedźwiadka w czerwonym kapeluszu i…. odtąd już nic nie było jak dawniej.

Do Londynu Miś Paddington przybył w tajemniczy sposób aż z Peru, ale ta podróż to dopiero początek przygód niezwykłego zwierzaka. Spokojne życie Jonathana Browna i jego siostry będzie teraz pełne nie tylko prześmiesznych sytuacji, ale i niesamowitych, magicznych zdarzeń.

O Yeti!

O Yeti!

Historii o yeti nigdy za wiele. „O Yeti!” oczarowuje już od pierwszych kadrów. Kiedy nastolatka Yi spotyka młodego Yeti na dachu apartamentowca, w którym mieszka, ona i jej psotni przyjaciele – Jin i Peng – nadają mu imię Everest i organizują niezwykłą wyprawę, aby magiczne stworzenie wróciło do swej rodziny, mieszkającej w najwyższym punkcie Ziemi. Każdy krok tej wyprawy śledzi jednak Burnish, sprytny milioner, który marzy o schwytaniu Yeti, a także dr Zara, która pragnie, by Everest wrócił do domu. Ale wszystko okazuje się dużo bardziej złożone niż początkowo się wydawało.

Spider Man Uniwersum

Spider Man Uniwersum

„Spider-Man Uniwersum” opowiada historię dwóch Spider-Manów – tego, którego znamy wszyscy, czyli Petera Parkera oraz Milesa Moralesa. Fani przygód Człowieka-Pająka znają Milesa Moralesa doskonale. Jest on nastolatkiem, który odkrywa w sobie moce podobne do tych, jakimi posługuje się Peter Parker – podobnie zresztą jak on, jest superbohaterem. Miles działa w uniwersum zwanym Ziemia-1610. To jednak dopiero połowa historii.

Mała Stopa

Mała Stopa

„Mała Stopa” przedstawia legendę o Wielkiej Stopie z zupełnie innej perspektywy – kiedy bystry, młody Yeti znajduje coś, co według niego nie istnieje – człowieka. Wieści o tej „Małej Stopie” przynoszą mu sławę i wywołują poruszenie w społeczności prostych Yeti, rodząc pytania o to, co jeszcze można znaleźć w wielkim świecie otaczającym ich zaśnieżoną wioskę. To szalona opowieść o przyjaźni, odwadze i radości odkrywania.

Fernando

Fernando

Fernando to ogromny byk z wielkim sercem, który mimo groźnego wyglądu, zamiast walczyć, woli leżeć na łące i wąchać kwiatki. Niestety zostaje pomylony z niebezpieczną bestią i zabrany z domu, by wziąć udział w walkach byków w Madrycie. Z grupą niezwykłych przyjaciół przeżywa wielką przygodę i z ich pomocą stara się wrócić do rodziny.

Księżniczka Mononoke

Księżniczka Mononoke

„Księżniczka Mononoke” to jedna z dojrzalszych pozycji Studia Ghibli, więc odradzamy oglądanie tego filmu z najmłodszymi dziećmi. W mitologii japońskiej termin mononoke określa szeroką grupę stworzeń, takich jak: duchy (zwykle leśne), zjawy, widma, demony, inaczej yōkai.

Ashitaka, młody książę ludu Emishi, ratuje swoją wioskę przed Nago, zaklętym w demona bóstwem-dzikiem. Jego poświęcenie okazuje się brzemienne w skutkach: przypłaca je on klątwą, którą obłożył go umierający bóg. Ashitaka zostaje wysłany przez starszyznę wioski do krain zachodnich, skąd przybył Nago, by dowiedzieć się co spowodowało przemianę bóstwa w demona. W czasie swojej podróży dociera on do „żelaznego miasta” zarządzanego przez panią Eboshi. Mieszkańcy miasteczka trudnią się wyrobem żelaza i broni, żyją jednak w otwartym konflikcie z siłami natury: aby miasto mogło działać, konieczne jest karczowanie okolicznych lasów, na co nie godzą się mieszkające w nich bóstwa i zwierzęta. Mieszkańców lasu reprezentuje między innymi San: ludzkie dziecko wychowane przez wilczycę.

Biały Kieł

Biały Kieł

„Biały Kieł” to opowieść o rezolutnym i nietypowym szczeniaku, mieszance psa i wilka. Po rodzicach odziedziczył najlepsze cechy obu ras, więc szybko uczy się, jak przetrwać w mroźnych i nieprzyjaznych krainach dzikiej północy. Niestety, szczeniak gubi się i odłącza od rodziny. Z pomocą przychodzi mu wódz indiańskiego plemienia, który przygarnia go do swojej wioski.

Pośród nowych przyjaciół, Biały Kieł szybko dorasta i uczy się współpracy z innymi psami i członkami wspólnoty. Na skutek nieprzewidzianych zdarzeń, zwierzak trafia do nowych właścicieli, którzy widzą w nim tylko łatwy zarobek.

Coco

Coco

„Coco” to moje największe filmowe odkrycie 2017 roku. Przepiękny film dla dzieci, ale także – a może przede wszystkim – dla dorosłych. Bohaterem filmu jest Miguel, w którego rodzinie muzyka jest od wielu pokoleń zakazana. Chłopak chce jednak udowodnić swój talent i pójść w ślady swojego idola – Ernesta de la Cruza. Za sprawą niefortunnego splotu wypadków Miguel trafia do Krainy Umarłych. Tam poznaje uroczego oszusta Hectora, który pomaga mu rozwikłać tajemnice przeszłości. To nie jest bardzo dobry film, to kino wybitne.

Król Lew

Król Lew

Czy ten film trzeba opisywać? Kto płakał podczas pierwszego seansu „Króla Lwa”, ręka do góry. Film opowiada o losach Simby, młodego lwa, który oskarżony o zabójstwo swojego ojca – Mufasy – zostaje wygnany z Lwiej Ziemi. Władzę w królestwie przejmuje brat Mufasy, Skaza. Mija kilka lat, a królestwo podupada. Simba dorasta i postanawia powrócić do ojczyzny, by odzyskać zabrany mu podstępem tron. „Król Lew” to jeden z najpiękniejszych i najmądrzejszych filmów animowanych w historii.

Vaiana: Skarb oceanu

Vaiana: Skarb oceanu

W ostatnich latach w kinach pojawia się sporo filmów animowanych, ale takich jak „Vaiana” można szukać ze świecą. Film opowiada historię dziewczyny, której przodkowie kiedyś przemierzali wody południowego Pacyfiku i odkrywali wyspy Oceanii. W pewnym momencie wyprawy ustały na tysiące lat, a to za sprawką potężnego półboga Mauiego, który dopuścił się niegodziwych czynów. Vaiana postanawia go odnaleźć i odwrócić bieg wydarzeń. „Vaiana” to bajka urokliwa i pełna pozytywnej energii – zdecydowanie warto ją zobaczyć.

Pocahontas

Pocahontas

Któż 20 lat temu nie śpiewał razem z Edytą Górniak „Czy wiesz, czemu wilk tak wyje w księżycową noc”? Ten film to klasyk. „Pocahontas” opowiada historię legendarnej indiańskiej księżniczki z plemienia Powhatan, w której zakochuje się John Smith, przybyły do krainy na pokładzie żaglowca „Susan Constant”.

Pocahontas jest jednak już obiecana innemu, dzielnemu wojownikowi Kocoumowi. Zderzenie dwóch kultur wydaje się nieuniknione. Gdy jednak okazuje się, że angielscy kolonizatorzy szykują się do ataku na Indian, John Smith staje po stronie tubylców. Klasyczne love story w indiańskim wydaniu.

Kubo i dwie struny

Kubo i dwie struny

To niewątpliwie najlepsze i najdojrzalsze dzieło studia Laika, umiłowanego w animacji poklatkowej. „Kubo i dwie struny” opowiada historię dobrego chłopca, który mieszka w skromnej wiosce na końcu świata u boku chorej matki. Każdy jego dzień wygląda tak samo do momentu, kiedy odwiedza go duch przeszłości. Aby przetrwać, Kubo musi odnaleźć magiczną zbroję należącą do jego ojca – największego samuraja, jakiego kiedykolwiek nosiła Ziemia. To nie jest typowa „disneyowska bajka”, a raczej dojrzałe kino potwierdzające, że wszystko jest możliwe.

Droga do El Dorado

Droga do El Dorado

To prawdopodobnie nie jest najpopularniejszy film animowany w historii, a szkoda. „Droga do El Dorado” to opowieść o przyjaźni, przygodzie i wewnętrznej przemianie. Tulio i Miguel są parą kanciarzy, którzy trafiają na mapę prowadzącą do El Dorado – legendarnego Złotego Miasta. Nie wiedzą jednak, że droga do Złotego Miasta jest usłana przeszkodami.

Najwyższy kapłan Tzekal-Kan ogłasza nowo przybyłych bogami mając nadzieję, że pomoże mu to pokonać Wodza. Tulio i Miguel chcą tylko zdobyć złoto, więc zawiązują sojusz z piękną Chel. Okazuje się jednak, że nie wszystko złoto, co się świeci, a na świecie są znacznie cenniejsze wartości.

W głowie się nie mieści

W głowie się nie mieści

Dorastanie bywa trudne. Wie o tym 11-letnia Riley. Jej zachowaniami kierują podstawowe uczucia: Radość, Gniew, Odraza i Smutek. Pewnego dnia dziewczyna musi porzucić swoje dotychczasowe życie, gdyż jej ojciec dostał pracę w San Francisco. Chociaż Radość stara się utrzymać pozytywną atmosferę, Riley nie może odnaleźć się w nowym mieście, domu i szkole. Co na to pozostałe emocje? Świetnie napisana i zrealizowana bajka – przede wszystkim dla rodziców, ale także spodoba się dzieciom.

Sindbad: Legenda siedmiu mórz

Sindbad: Legenda siedmiu mórz

„Sindbad: Legenda siedmiu mórz” to kolejny mało znany film animowany w tym zestawieniu. A to naprawdę świetne przygodowe kino! Gdy oglądałem go kilka lat temu, marzyłem, by ktoś zrobił identyczną wersję aktorską. Toż to kandydat do kasowego hitu! Film (z rewelacyjnym Michałem Żebrowskim podkładającym głos pod Sindbada) opowiada o przygodach legendarnego żeglarza, który musi odszukać Księgę Pokoju, o której kradzież go posądzono. Podróż utrudnia mu bogini Eris, która za wszelką cenę chce zachować księgę dla siebie. W podróży Sindbadowi towarzyszy piękna Marina.

Shrek

Shrek

Kolejny klasyk, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Shrek żył sobie szczęśliwie w swojej samotni na bagnach. Do czasu… Jego spokój został zakłócony inwazją dokuczliwych postaci z bajek wygnanych z królestwa przez złego Lorda Farquaada. Zdecydowany ocalić ich wszystkich, a przede wszystkim swój dom, Shrek porozumiewa się z Lordem i wyrusza na poszukiwanie pięknej Królewny Fiony mającej zostać żoną Farquaada. W niebezpiecznej misji towarzyszy mu przemądrzały osioł, który zrobi dla Shreka wszystko… z jednym małym wyjątkiem – nie przestanie gadać!

Toy Story – kwadrologia

Toy Story

„Toy Story” to jedna z najlepszych kwadrologii w historii kina. Praktycznie wszystkie cztery części opowieści o Chudym, Buzzie Astralu i całym imperium zabawek, są na równym, wysokim poziomie. Wbrew pozorom, historia nie jest wcale sztampowa.

W pierwszej części wśród zabawek młodego Andy’ego pojawia się nowa zabawka – Buzz Astral, który wygryza dotychczasowego ulubieńca. W drugiej części, w wyniku garażowej wyprzedaży Chudy trafia do ręce bezwzględnego kolekcjonera, a w trzeciej zabawki Andy’ego zostają wysłane do przedszkola. W czwartej Chudy rusza w ratunek za Sztućkiem, ulubioną zabawką młodej Bonnie.

Zaplątani

Zaplątani

„Zaplątani” to nowa wersja opowieści o Roszpunce. Dziewczyna całe życie jest uwięziona w wieży, a poza widokiem ze swojego okna nie ogląda nic. Matka Gertruda ostrzega ją przed niebezpieczeństwami czyhającymi wśród ludzi i utratą włosów o magicznej mocy. Zabrania jej opuszczać kryjówkę, aż w pewnym momencie do wieży trafia najbardziej poszukiwany bandyta w całym królestwie, niejaki Flynn Rider. Świetna opowieść o miłości i poświęceniu dla całej rodziny.

Mustang z Dzikiej Doliny

Mustang z Dzikiej Doliny

„Mustang z Dzikiej Doliny” to ulubiony film animowany wielu dzieci. Nie ma co się dziwić, ponieważ wygląda pięknie, jest przepełniony muzyką i pozytywną energią. Poznajemy w nim Spirita – młodego, dzikiego mustanga, który zostaje schwytany przez żołnierzy. Spirit zyskuje odważnego przyjaciela z plemienia Lakota i zakochuje się klaczy o imieniu Rain. Trudno zdradzać więcej szczegółów „Mustanga”, bo ten film po prostu trzeba zobaczyć. To jedna z najpiękniejszych historii animowanych, jakie kiedykolwiek nakręcono.

Piękna i Bestia

Piękna i Bestia

„Piękna i Bestia” z 1991 roku to przepiękna historia. Zaklęcie wróżki zamienia okrutnego księcia w przerażającą Bestię. Aby zdjąć zły urok, Bestia musi zdobyć miłość pięknej Belli, zanim spadnie ostatni płatek zaczarowanej róży. W połączeniu z magią, piękną muzyką, porywającą fabułą i cudownymi postaciami „Piękna i Bestia” to film, który oczaruje widzów w każdym wieku, przypominając, że prawdziwe piękno tkwi wewnątrz, trzeba tylko umieć je dostrzec. Dla porównania warto obejrzeć także aktorską wersję „Pięknej i Bestii” z Emmą Watson w roli głównej. Jest też film, który również stoi na wysokim poziomie.

Kraina lodu

Kraina lodu

Gdyby ten ranking zależał tylko ode mnie, nie umieściłbym w niej „Krainy lodu”. Ale prawdopodobnie dzieci by mi tego nie wybaczyły. Nie do końca rozumiem, cóż niezwykłego jest w historii Anny i Elsy, ale przyciąga ona całe tłumy dzieciaków (głównie dziewczynek).

Historia jest inspirowana utworem Hansa Christiana Andersena. Anna wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic i jego lojalny renifer Sven. Jest też druga część, która moim zdaniem nie jest tak dobra jak pierwsza.

Ruchomy zamek Hauru

Ruchomy zamek Hauru

Gdybym miał wskazać najlepszy film animowany Studia Ghibli, to chyba byłby właśnie „Ruchomy zamek Hauru”. Piękna, magiczna historia, z mocnym, dosadnym przesłaniem.

Sophie ma 18 lat i całe dnie spędza w sklepie z kapeluszami, który wcześniej należał do jej zmarłego ojca. W trakcie jednej z nieczęstych wizyt w mieście, poznaje czarodzieja o imieniu Hauru. Zazdrosna o ich zażyłość czarodziejka, rzuca czar na Sophie, przez który dziewczyna zmienia się w 90-letnią staruszkę. Załamana Sophie ucieka od ludzi i błąkając się, przypadkiem trafia do ruchomego zamku Hauru. Ukrywając swoją prawdziwą tożsamość, otrzymuje tam pracę jako sprzątaczka. Wkrótce tajemnicza, dziarska staruszka tchnie nowe życie w zaniedbaną posiadłość, którą zamieszkują także młody adept magii Mark i Kalcyfer – demon ognia, odpowiedzialny za wprowadzanie zamku w ruch.

Mój brat niedźwiedź

Mój brat niedźwiedź

„Mój brat niedźwiedź” to wspaniały film animowany, niezbyt dobrze znany w naszym kraju. To błąd, bo opowiedziana tu historia jest poruszająca, mądra i pełna trudnej do podrobienia magii. Za sprawą czarów porywczy Indianin imieniem Kenai zostaje przemieniony w niedźwiedzia. Podczas zwariowanej podróży przez dzikie lasy Kenai zaprzyjaźnia się z uroczym niedźwiadkiem grizzly – Kodą. Pobyt w obcym ciele jest dla niego cenną lekcją życia. Podczas finału można się wzruszyć.

Epoka lodowcowa

Epoka lodowcowa

„Epoka lodowcowa” to świetna zabawa dla całej rodziny. Akcja filmu dzieje się podczas wielkiej migracji zwierząt 20 000 lat temu. Mamut Manfred i leniwiec Sid ratują ludzkie dziecko i postanawiają się nim zaopiekować. Po jakimś czasie dołącza do nich tygrys szablozęby Diego. Mimo początkowych oporów trójka zwierząt zaprzyjaźnia się ze sobą, a przecież nadchodzi okres zlodowacenia lądów, więc trzeba się śpieszyć. Powstały trzy kontynuacje „Epoki lodowcowej” – jeżeli spodoba Wam się pierwsza części, to warto zaliczyć wszystkie.

WALL-E

WALL-E

„WALL-E” odpowiada na pytanie, co się stanie, jeżeli ludzie opuszczą kiedyś Ziemię i zostanie na niej tylko mały robot? WALL-E ((Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący E-klasa) przez 700 lat w samotności oczyszcza Ziemię z odpadów pozostawionych przez ludzi. Pewnego dnia na planetę przybywa EWA – nowoczesna myśląca maszyna, w której WALL-E się zakochuje. Aby zdobyć serce wybranki, WALL-E musi wyruszyć do gwiazd. Rewelacyjny film – warto zobaczyć!

Madagaskar

Madagaskar

W rankingu najlepszych filmów animowanych wszech czasów nie mogło zabraknąć „Madagaskaru”, czyli opowieści o hipopotamicy Glorii, lwie Aleksie, żyrafie Melmanie i zebrze Martym, którzy od lat mieszkają w nowojorskim zoo, kiedy nagle dostają się na statek płynący na Madagaskar.

Na tropikalnej wyspie wszystko jest dużo trudniejsze niż w nowojorskim zoo. Przyjaciele muszą tam zmierzyć się z zupełnie nowymi wyzwaniami, w czym pomaga im bana lemurów kierowana przez charyzmatycznego i niepodrabialnego Króla Juliana. „Madagaskar” to świetna komedia i zabawa dla całej rodziny.

To również warto przeczytać!

Mam nadzieję, że spodobał Ci się nasz wybór najlepszych bajek. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.

Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.

Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji. Dla dla osób szukających lżejszej rozrywki przygotowaliśmy ranking najlepszych komedii.

Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów.

Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-50 najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali. Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz nasz najnowszy TOP najlepszych seriali SF.

Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime. Dla miłośników HBO Max mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO Max.

Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:

Marcepan

Komentarze

  • Zaś "Zaplątani" to zdecydowanie nie jest tytuł dla całej rodziny.
    UWAGA SPOILERY:
    Jakaś starsza kobieta uprowadza dziecko, więzi je w wieży przez wiele lat udając jej matkę i wpędza ją w syndrom sztokholmski. Główny męski bohater to jakiś złodziej. Jest sporo broni i przemocy. Dwa zbiry, niegdysiejsi koledzy złodzieja to naprawdę niemiłe typy, których może się dziecko bać. A w finale mamy scenę dźgnięcia nożem z zimną krwią, jakby ktoś miał wątpliwości co się stało, to na narzędziu zbrodni pokazana krew, a dźgnięty bohater umiera na oczach głównej bohaterki, która nie może nic zrobić, żeby mu pomóc.
    ...
    Taaaaaaaak, zdecydowanie film dla całej rodziny. Dzieci będą się świetnie bawić! :| Nie ma to jak trauma we wczesnym dzieciństwie z powodu animacji, która na pierwszy rzut oka wygląda na kolejny nieszkodliwy film typu 'księżniczka Disneya'.

  • Kubo i Dwie Struny to dojrzałe kino???
    Samo to stwierdzenie sprawia, że zastanawiam się, czy recenzent w ogóle oglądał te animacje.

  • Szkoda, że uwzględniono same amerykańskie. Nie pojawiły się nie tylko japońskie, ale też np. francuskie. Gdzie Asterixy, Było sobie życie, Był sobie człowiek, gdzie filmy studia Ghibli; Ruchomy Zamek Hauru, albo produkcja która wygrała starcie o oskara z Krainą Lodu czyli Spirited Away: W Krainie Bogów? Gdzie to wszystko jest?

Najnowsze artykuły

Netflix anulował plany dwóch spin-offów. Tym ruchem zrobił subskrybentom przysługę

Netflix anulował dwa spin-offy "Wiedźmina". Niesławna adaptacja skończy się na piątym sezonie, a fani uniwersum…

27 kwietnia 2024

Znakomity LG OLED w świetnej ofercie RTV Euro AGD!

Sklep RTV Euro AGD przygotował ofertę, w ramach której kupisz telewizor LG OLED 55C32LA w…

27 kwietnia 2024

Polski twórca absolutnego hitu Steam zainspirowany memem? To symbol o nietuzinkowej wadze

"Manor Lords: Sukces jednego dewelopera i tajemnica 'Slavic Magic'. Skąd wzięła się nazwa studia twórcy…

27 kwietnia 2024

Polski megahit już dostępny na SkyShowtime! To świetny pomysł na weekend

Do katalogu SkyShowtime dodany został polski film, który nie tylko cieszy się bardzo mocną obsadą,…

27 kwietnia 2024

Telewizor Sony 98 cali w promocji! Tak dobrej ceny nie było już dawno

Zakup gigantycznego telewizora to spory wydatek, ale dzięki takim promocjom, możesz mieć hitowy model Sony…

27 kwietnia 2024

Samsung OLED czy Neo QLED 8K? Który model wybrać?

Samsung Neo QLED czy Samsung OLED? Który telewizor będzie idealnym wyborem dla Ciebie? Porównujemy najnowsze…

27 kwietnia 2024

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies