REKLAMA TP
, Samsung Telewizory Testy

Test telewizora Samsung UE55MU6102 (2017) – 55″ w niezłej cenie

SAMSUNG UE55MU6102

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:

28 odpowiedzi na “Test telewizora Samsung UE55MU6102 (2017) – 55″ w niezłej cenie”

  1. IDmantle pisze:

    Seria modelowa na 2017 rok, model MU6102 w rozmiarze 55 cali ZAWSZE posiada matrycę PLS (odmiana IPS produkowana przez Samsunga), która charakteryzuje się wspaniałą ekspozycją kolorów – gdzie barwy są i naturalne i soczyste – jak też szerokimi kątami widzenia (aż do 176 stopni), natomiast czas reakcji matrycy to 5 milisekund (nie mylić z input lagiem, który w zależności od trybu waha się pomiędzy 14, a 18 milisekund).

    Podświetlenie jest bezpośrednie (Direct LED), czyli diody tworzą panel świetlnu za całą płaszczyzną matrycy. Podświetlenie jest dzięki temu bardzo, bardzo równomierne na całej powierzchni. Jest również obecne pełne, czyli prawdziwe przygaszanie lokalne (czyli ciemne obszary obrazu zachowują względną głębię czerni przy jednoczesnym zachowaniu bogactwa barw ich jasnych kolegów, bo diody je podświetlające mogą lokalnie się przyciemnić, natomiast sąsiednie rozświetlić).

    Niech nikt nie da się nabrać na niski kontrast statyczny 1000:1, bo wynik ten jest bezpośrednim następstwem przyjętego w branży standardu pomiarów tego parametru, pomiędzy dwoma jednakowo podświetlonymi obszarami panelu, czyli nie uwzględnia on przygaszania lokalnego, które dodaje miodku w codziennym użytkowaniu. Po uwzględnieniu Local Dimming współczynnik kontrastu „statycznego” sięgnie blisko 4000:1, za sprawą wysokiej luminancji ciągłej na poziomie 350 kandeli na metr, czyli jednocześnie zakres dynamiki kontrastu telewizora jest bardzo wysoki, a zróżnicowanie tonalne kolorów zachowane nawet w kontrastowych scenach (jasne i ciemne fragmenty obrazu w jednej scenie).

    Dla porównania – następca z linii modelowej na rok 2018, model 55NU7102 (Seria 6 z 2017 jest zastępowana przez Serię 7 z 2018), posiada już tylko matrycę VA, która jest kiepska! Szybsza tylko o 1 milisekundę, a posiada o wiele gorszą ekspozycję kolorów, są one mniej naturalne, mniej soczyste. Ze względu na konieczność eliminowania wady matryc VA, tzw. Blink Trap Error, posiadają one filtr polaryzacyjny, dodatkowo zaciemniający panel – szczególnie w ich najtańszych odmianach, gdzie po przejechaniu palcem, zostawia on ciemny ślad. Efekt uboczny błędu i jego eliminowania jest taki, że czerń bezwzględna jest niby głębsza, co widać niby na ciemnych scenach filmowych oglądanych w nocy (ciemne obszary są baardzo ciemne), ale to w gruncie rzeczy marketingowy bełkot jest, bo cały panel jest po prostu ciemniejszy i barwy mają mniejszą rozpiętość tonalną, czyli przez wyprane kolory oglądanie na nim filmów tak w dzień, jak i w nocy nie należy do przyjemnych. Przez zastosowanie wspomnianego filtra, luminancja ciągła panelu następcy z 2018 roku wynosi tylko 250 kandeli na metr, a to przy dodanej obsłudze HDR10, co jest kolejnym zabiegiem marketingowym! Na to wszystko podświetlenie w następcy jest krawędziowe, co przy panelu 55 cali jest rozpaczliwym cięciem kosztów produkcji i pozwala zapomnieć o równomierności podświetlenia, natomiast przyciemnianie lokalne jest obecne tak samo, jak przekop wiślanej mierzei – na papierze (tzn. jest symulacja, przy danej krawędzi parę diód się przygasza, ale wygląda to komicznie, bo obraz leżący po drodze, „na linii” przygaszenia jest doświetlany z przyległej krawędzi i to co leży po drodze „na linii” doświetlenia jest jaśniejsze niż być powinno). Tak więc całokształt daje jasną wskazówkę, że 55NU7102 kierowany jest do młodocianych graczy myślących, że ta jedna milisekunda da im przewagę we fragowaniu i do podpinania konsoli przede wszystkim – szybki panel z wirtualną obsługą HDR10, co pozwala włączyć w konsoli tą opcję… Żeby była… :]

    Obydwa telewizory porównane panel w panel ujawniają, że SamsungTV w 2017 budował markę, a w 2018, przynajmniej w serii podstawowej przede wszystkim spija śmietankę, bo model 55MU6102 jest o wiele lepszy od następcy. Wygląda nawet lepiej! Panel w nim ma lekkie zabłękitnienie w trybach dynamicznym i standardowym, ale bardzo proste do usunięcia poprzez lekką korektę w ustawieniach wyświetlania. Ma bardzo równomierne podświetlenie, świetne kolory i kąty widzenia, głęboką względną czerń przy ładnych kolorach na jaśniejszych fragmentach sceny za sprawą prawdziwego przygaszania lokalnego. Źródło satelitarne już w FHD ujawnia sporą ułomność panelu VA w następcy, natomiast źródło 4K AP wyciera nim posadzkę i to brutalnie – Blink Trap Error i eliminujący go filtr skutecznie niszczą rozszerzony w UHD zakres dynamiczny – obraz jest przygaszony, kolory wyprane, przejścia tonalne wyciosane toporkiem i to nie może się podobać. Dlatego polecam tu obecny model na rok 2017, szczególnie w tej cenie, jaka jest powszechna na rynku obecnie (~2300), bo w linii na 2018 dopiero droższa seria UHD Premium (8xxx) jest godna polecenia. Model 55MU6102 jest bardzo udanym telewizorem i po prostu dobrym zakupem do różnorakich, domowych zastosowań, gdzie filmy i materiały TV wyglądać będą atrakcyjnie i cieszyć oko. Na dodatek funkcje Smart działają płynnie na czterordzeniowym SoC, system Tizen sprawdza się w tym zastosowaniu, układ menu jest wizualnie atrakcyjny i lekki. Te apki, które mają być są, a warto zaznaczyć, że TV obsługuje Screen Mirroring (wyświetlisz na nim ekran swojego smartfona, gry, aplikacje, filmy, zdjęcia, czyli Android na ekranie, ale i odwrotnie – ekran TV wyświetlisz na smartfonie), należy też do ekosystemu Smart Things Samsunga (zdalne programowanie, harmonogramy etc.) i umożliwia sparowanie smartfona, który służyć może jako pilot, gładzik do kursora w przeglądarce internetowej i klawiatura. Super sprawa! Pilot Smart Control jest estetyczny, prosty i skuteczny, pozwala sterować innymi sprzętami (jest autoprogramowalny, nie potrzeba kodów) i słucha komend głosowych (potrzebny dostęp do internetu). Wśród interfejsów jest Bluetooth HID, co ułatwia sprawę ze słuchawkami i integracją z innymi sprzętami. Daje np. możliwość puszczenia muzyki ze Spotify na smartfonie, czyli TV staje się HUBem i śle sygnał audio do zestawów bez Bluetooth, kablem już podpiętym (kino domowe). Polecam z czystym sumieniem!

  2. llolll pisze:

    z perspektywy gościa który to ma
    – update brak
    – tizen się nie rozwija (mało softu i bardzo malo przydatny soft)
    – obsługa głosowa TYLKO po angielsku
    lepiej za 2k mniej kupić TV manty i będzie przynajmniej android na niej :/

  3. Raf pisze:

    A jak sprawdzić jaką mam matrycę? Z tyłu mi pisze version 07

  4. liokko pisze:

    Mój TV który kupiłem 55″ produkcja listopad 2017r. I matryca VA
    Widać losowe te matryce

  5. Tester pisze:

    Lol to zwykła recenzja, daleko temu czemuś do testu.

  6. matinek pisze:

    Przciez to zaqdny test tylko zwykla prezentacja tv , zero konkretnych inbformacji. Jak si cos testuje to sie wszystko sprawdza ustawienia wplyw na obraz , pobór pradu itd i tp

  7. DW pisze:

    Witam
    Zakupiłem owy TV , dla mnie rewelacja ,żadnych prześwitow TV z matryca VA nie klejony – skręcany.
    Składany w Słowacji bynajmniej tak wskazuje etykieta, HDR i redukcja drgań radzi sobie bardzo dobrze pod TV jak i 4k XOX.
    Polecam

    • DW pisze:

      Dodam jeszcze że producent podaje brak możliwości obsługi słuchawek na bluetooth co jest nie prawdą , po podłączeniu 3 różnych firm wszystkie działają.
      Bardzo niski InputLag co jest zaletą do gier.
      27.12.2017 Nowa aktualizacja oprogramowania 1155 v.1 .

  8. Agnieszka pisze:

    Jestem w posiadaniu tego modelu. Po przełączeniu kanału „baba” gada jaki to program, od której do której trwa jaki film. Jak to dziadostwo wyłączyć?

  9. Arczi pisze:

    ktory tv byście wybrali ?
    Telewizor SAMSUNG LED UE55MU6102
    Telewizor LG LED 55UH6507
    ??

  10. Miki pisze:

    Czasami tv ma inne numery albo dla sklepów albo regionów np do polski idzie tv x5 a do Niemiec x9 a jest taki sam (nazwy wymyśliłem).
    Na displayspecification (wpisz w Google po dokładny adres ) zobacz ze tv maja czasami wiele nazw. Np Sony xe8505 ma bodajże 4 nazwy, w euro RTV jest 8596 a można go kupić jakoś 8599 i 8505

  11. Ala pisze:

    Pytanie, czym różni się 55mu6102 od 55mu6172, pierwszy jest droższy, ale parametry są identyczne ?

    • proximus pisze:

      55mu6172 jest dodatkowo wzbogacony o tuner telewizji satelitarnej stąd różnica w cenie, cała reszta to to samo..

  12. Roko pisze:

    Miałem ten tv i oddałem. Matryca 60hz i ips. Przy ramce na dole i po bokach prześwity światła przy oglądaniu filmów panoramicznych. Ostrość bardzo słaba przy tv cyfrowej mimo 1080i na dekoderze i dobrze wyregulowanych ustawieniach. Dla nie wymagających może być. Filmy w hd, blue ray czy 4k rewelacyjny obraz.

    • jacekg pisze:

      Dzięki Roko za komentarz, zgadza się to rodzaj matrycy (jak dobrze pamiętam) PLS. A to niejedyny TV Samsunga bez VA na pokładzie w 2017 roku:)

  13. Misiek pisze:

    To jaka jest w końcu matryca w ue55mu6102k, można prosić o taka informacje ?

  14. Wojciech pisze:

    Ja bym się bardzo ucieszył, gdybyście podczas testowania telewizorów sprawdzili jak sobie radzą w grach na konsolach. Szczególnie jakie mają opóźnienie i czy opóźnienie dużo się zwiększa po włączeniu trybu hdr itp. Bo niestety takich informacji producenci zazwyczaj nie podają w specyfikacji a szkoda.

    • jacekg pisze:

      Jak tylko mój szef pozwoli mi wzbogacić testy o granie w gry i sprawdzanie jak TV radzą sobie z input lagiem, itd. to nie ma problemu 🙂

  15. Qsay pisze:

    Czytajac inne strony testujace tv jako amator stwierdzam, ze brakuje u Was nawet tak podstawowych infomacji jak typ matrycy, jej odswiezanie, kontrast… nie mowiac juz o jasnosci w HDR, czy input lag w grach… Tylko sama reklamowa gadka, ze 1300 Hz, ale zero wzmianki ze to sztucznie podbita plynnosc

    • jacekg pisze:

      Qsay, wszystko dlatego, że większość czytelników zazwyczaj poszukuje prostych i zwięzłych informacji, czy warto jakiś TV kupić czy nie. Jeżeli brakuje Tobie jakiejś informacji o konkretnym telewizorze daj znać – postaram się odpowiedzieć. Niezmiernie cieszy mnie to, że zadajesz takie pytanie, niestety uogólniając 1 na 100 osób szukająca nowego telewizora interesuje się takimi tematami (a szkoda). Dla większości z nas (nie oszukujmy się) liczy się cena….

      Oczywiście staramy się zmieniać – np. od pewnego czasu nawet nie podaje optymalizacji odświeżania w specyfikacji technicznej TV – tylko informację czy to 50 czy 100hz. W miarę testowania kolejnych TV będziemy wzbogacać testy o kolejne informacje. Cierpliwości 🙂

  16. blachon pisze:

    Na jaką matrycę trafiliście – IPS, czy VA?

  17. Jerzy pisze:

    Też uważam że 1300 herców to jest jakieś kuriozum, absolutna bzdura, dobrze jest jak telewizor ma 200 Hz, ale to jest ta najwyższa. Tutaj jestem w stanie uwierzyć w raptem 50 Hz

  18. MaXeN pisze:

    Odświeżanie 1300 Hz 😀 Hahaha, a to padłem ze śmiechu 😉 A może PQI, a nie Hz? Odświeżanie to ma 50Hz, a nie 1300 Hz. Ale oczywiście jak zwykle ja się czepiam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


reklamaml