Wybierając nowy telewizor, Europejczycy zdają się rozumieć, że nie ma czegoś takiego jak zbyt duży rozmiar. Ma to odzwierciedlenie w najnowszych danych!
Idąc do sklepu po nowy telewizor bardzo często mamy wizję tego jak ma wyglądać w salonie, mając jednak w głowie błędne przeświadczenie o tym z jakiej odległości oglądać telewizor. Wiele osób z branży RTV zgodzi się ze stwierdzeniem, że nie ma czegoś takiego jak zbyt duży telewizor, a modele o przekątnej 65 cali bez problemu możemy oglądać choćby z 1,5 metra.
Rynek telewizorów zmienił się w znaczący sposób – ogromne przekątne bardzo potaniały, a producenci w wielu przypadkach przestali dodawać najmocniejsze parametry do modeli mniejszych niż 55 cali (czasami nawet 65 cali). Jak donosi FlatpanelsHD, od 2010 roku, kiedy to średni rozmiar telewizora wynosił ok. 32 cale, wzrósł aż do 50 cali obecnie.
- Jaki telewizor 55″ warto TERAZ kupić? 10 najlepszych modeli na lato 2024
- Jaki telewizor 65″ warto TERAZ kupić? 10 najlepszych modeli na lato 2024
- Szukasz dużego ekranu? Oto najciekawsze telewizory 75″, które TERAZ warto kupić
Dlaczego kupujemy coraz większe telewizory?
Bez wątpienia ceny, a dokładniej ich spadek, miały na to ogromny wpływ. Model o przekątnej 98 cali za mniej niż 10 000 zł był jeszcze 10 lat temu w sferze wyobrażeń, choć mało kto wtedy wyobrażał sobie tak tanie, gigantyczne telewizory. Wyłączając z rozgrywki telewizory Micro LED (które kosztują często tyle co mieszkanie w Polsce), największym modelem jest obecnie 115-calowy telewizor TCL X955 Max, którego mieliśmy okazję zobaczyć na ostatnim wydarzeniu na Stadionie Narodowym.
Średnie rozmiary telewizorów w Europie rosną w szybkim tempie – średnio jest to 1,2 cala na rok, dlatego już niedługo możemy spodziewać się europejskiej średniej w rozmiarze 55 cali. Swoje zrobiło tu również w wielu przypadkach odchudzenie telewizorów, a także niemal całkowite pozbycie się ramek wokół ekranu.
Całkiem ciekawie prezentuje się czas w jakim Europejczycy wymieniają telewizory. Jest to średnio 8 lat, ale wśród poszczególnych państw są spore różnice np. w Wielkiej Brytanii wymienia się telewizor średnio co 5,6 roku, natomiast w Niemczech jest to ponad 10,1 roku (to skrajne przykłady).
Nie mam wątpliwości, że chętnych na wielkie przekątne nie będzie brakowało, szczególnie teraz, kiedy gigantyczne telewizory dostępne są w coraz niższych cenach, a coraz więcej doradców przekonało się, że duży telewizor może być oglądany bez większych przeszkód nawet z bardzo bliskiej odległości.
Źródło: FlatpanelsHD
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz