Jaki kabel HDMI kupić? Na co zwracać uwagę? Jakie są różnice w standardach HDMI? Która wersja będzie dobra do telewizorów i monitorów Full HD i który kabel HDMI kupić do UHD 4K? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w maniaKalnym poradniku.
Popularny dziś standard HDMI opracowany został zaledwie kilkanaście lat temu. Było to pierwsze rozwiązanie, dzięki któremu stała się możliwa obsługa wielokanałowego dźwięku cyfrowego. Standard ten pozwolił na transmisję dźwięku i obrazu – w pełni cyfrowego i nieskompresowanego. Na początku wieku było to rozwiązanie rewolucyjne, dzięki niemu możliwe stało się łączenie urządzeń elektronicznych za pomocą tylko jednego kabla.
Nieporównywalnie lepsza jest też jakość obrazu i dźwięku – starsze okablowanie nie pozwoliłoby w pełni „wykazać” się takim standardom jak np. Full HD. Kable HDMI to wyższa jakość odtwarzania audio i video oraz większy komfort korzystania np. z kina domowego, odtwarzaczy Blu-Ray, dekoderów, konsoli itp.
Kable HDMI – czym się różnią?
Na rynku znajdziemy wiele kabli HDMI, w różnych standardach. Oto one:
- HDMI 1.0
Rzadko już dziś spotykany – najstarszy, charakteryzujący się następującymi parametrami: maksymalna rozdzielczość: 1920 × 1200 p60, maksymalna szerokość pasma sygnału: 165 MHz, maksymalna głębia koloru: 24-bit.
- HDMI 1.1
Nieco doskonalsza od pierwowzoru, z takimi samymi parametrami technicznymi, różniąca się od poprzednika dodatkową funkcją obsługi DVD-Audio.
- HDMI 1.2 i 1.2a
Oprócz obsługi DVD-Audio, zapewniono także wsparcie dla Super Audio CD, dzięki czemu uzyskano optymalną jakość dźwięku.
- HDMI 1.3
Tę wersję należy odnotować jako szczególną. Po raz pierwszy od wprowadzenia kabli HDMI na rynek, zmieniono najistotniejsze parametry: osiągnięto maksymalną rozdzielczość: 2560 × 1600 p75, maksymalną szerokość pasma sygnału: 340 MHz i maksymalną głębię koloru. Pojawiły się również nowe funkcje (m.in.: synchronizacja audio i video (AV-Sync).
- HDMI 1.3a, b, b1, c
Kolejne, udoskonalone wersje 1.3. Przy tych samych parametrach udało się osiągnąć lepszą zgodność z nowymi urządzeniami.
- HDMI 1.4 i dodatkowe wersje
Do dziś popularna wersja, w której poprawiono podstawowe parametry. Maksymalna rozdzielczość: 4096 x 2160 p24, maksymalna szerokość pasma sygnału: 340 MHz i maksymalna głębia koloru: 48-bit. Największa zmiana względem poprzednich edycji to dodanie wsparcia dla rozdzielczości 4K.
- HDMI 2.0
Obecny standard wyróżniający się maksymalną rozdzielczością 4096 x 2160 p60, maksymalną szerokością pasma sygnału na poziomie 600 MHz i maksymalną głębia koloru wynoszącą 48-bit. To minimum, jeśli kabel kupujecie z myślą o telewizorze UHD 4K.
- HDMI 2.1
Najnowszy z serii kabli HDMI. Na rynku od kilku dni, już cieszy się bardzo dobrymi opiniami użytkowników. Charakteryzuje się atrakcyjną przepustowością – poszerzoną do 48 Gbps. Może obsługiwać rozdzielczości nawet do 10K (w przypadku techniki DSC), 8K przy 60Hz oraz 4K przy 120Hz. Poprzednia wersja „kończyła” się na limicie 4K.
To nie wszystko. Zwraca uwagę również nowa funkcja HDR, zapewniająca lepszą ostrość obrazu. Wprowadzono też trzy tryby odświeżania obrazu VRR (gry), MS (filmy) i QFT (gry i wirtualna rzeczywistość). Likwidują m.in. opóźnienia, klatkowanie, czy też puste obrazy w odbiorze obrazu. Warto też zwrócić uwagę m.in. na eARC, zapewniające łatwiejsze połączenie pomiędzy urządzeniami (w porównaniu do starszej wersji – ARC). Możliwości HDMI 2.1 są naprawdę duże i robią wrażenie.
Jaki kabel HDMI wybrać?
Tak przedstawia się „świat” kabli HDMI od strony technicznej. Na jaki kabel się zdecydować, jeśli nie posiadamy szczegółowej wiedzy nt. technicznych specyfikacji, a chcemy pośród szerokiej oferty kabli wybrać ten, który będzie nam odpowiadał?
W tym celu warto zapamiętać inną klasyfikację, w ramach której wyróżnimy kable HDMI w czterech kategoriach: Standard, High Speed, Standard with Enthernet oraz High Speed with Ethernet.
Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie kabla z oznakowaniem High Speed HDMI. Natomiast wszelkie inne oznakowania, niż te wyżej wskazane, służą jedynie marketingowi. Nie ma np. takiej kategorii jak kable 3D. Takie nazewnictwo ma jedynie zachęcić do zakupu droższego kabla, co nie oznacza – lepszego od standardowych.
Warto również pamiętać o prostej zasadzie, wedle której do monitorów i telewizorów Full HD wystarczy HDMI w wersji 1.3, podczas gdy monitory i telewizory UHD 4K powinny być podpięte kablem minimum HDMI 2.0.
Kable różnią się też długością – w tym miejscu warto wspomnieć o limitach – kabel HDMI nie może być dłuższy niż 15 m. Zazwyczaj potrzebne są o wiele krótsze kable – kilkumetrowe, jeśli jednak potrzebujemy kabla dłuższego niż piętnastometrowego, rozwiązaniem może być np. zastosowanie regeneratora sygnału.
Czy droższy kabel HDMI jest lepszy?
Ceny kabli HDMI są bardzo zróżnicowane – od kilku do nawet kilkuset złotych. Czy taka rozpiętość cenowa oznacza również krańcowe „warunki” jakościowe oferowanych produktów? W tym przypadku rzecz jest mocno dyskusyjna.
Oczywiście, droższe kable są wyprodukowane z lepszej jakości materiałów, np. zamiast aluminium stosowana jest stal czy wysokiej klasy miedź, ale nie ma to większego znaczenia, czy wręcz żadnego, dla jakości podstawowych funkcji, jakim służy kabel. Parametry obrazu i dźwięku przy zastosowania tańszego kabla w danym standardzie, nie będą gorsze niż w przypadku użycia droższego odpowiednika.
Kable wykonane z lepszych materiałów są bardziej wytrzymałe i co za tym idzie – będą też prawdopodobnie służyć nam przez wiele lat, z drugiej strony – „inwestycja” kilku złotych, nawet jeśli tani kabel może się szybciej zepsuć, nie jest żadną stratą.
Więcej? Zerknij na nasz poradnik, w którym piszemy, jak dobrze wybrać telewizor i co odpowiada za jakość obrazu.
Artykuł sponsorowany, powstał przy współpracy z firmą DATA Lab.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.