Kategorie: DVB-TPozostaliTesty

Test: WIWA HD95 – dobry i tani tuner DVB-T MPEG-4

Niedawno popełnilismy artykuł porównujący kilka popularnych tunerów DVB-T. Ponieważ proces cyfryzacji jest nieunikniony, wiec wszyscy którzy kupili odbiornik TV bez dekodera DVB-T a nie posiadają dostępu do kablówki ani nie korzystają z platform satelitarnych muszą zaopatrzyć się w zewnętrzny tuner. Jeśli ktoś – podobnie jak ja – kupił sobie telewizor z myślą, że za kilka lat na pewno będzie korzystał z kablówki z jej bogactwem gazilionów programów – po czym zorientował się, że tak naprawdę szkoda czasu na oglądanie tego wszystkiego – powinien jak najszybciej nabyć sobie takie urządzenie. W przeciwnym razie nie będzie miał okazji obejrzeć w święta Samych swoich (tym roku Kevin oraz Szklane pułapki rozśmieszyły nas wcześniej).

Do testów otrzymałem tuner WIWA HD95. Jest to model z lepszym pilotem niż najbardziej w tym momencie popularny według ceneo model WIWA HD90.

WIWA HD95

od: 100 zł »

[nggallery id=15 template=techmaniak]

WIWA HD95 – specyfikacja

  • Tuner naziemnej telewizji cyfrowej:25 Hz H.264/AVC HDTV video, MPEG-2 Layer 2 and E-AC-3 audio, for a Baseline IRD able to decode up to 1920 x 1080 interlaced 25 Hz video pictures or 1280 x 720 progressive 50 Hz video pictures
  • Odtwarzane formaty wideo: MKV, H.264 / AVC, AVI, XVID, MPEG-4, MPEG-2, TS, TP, TPR, M2TS, MPEG, Mp4, MOV
  • Odtwarzane formaty audio: E-AC3 (Dolby Digital Plus), AC3 (Dolby Digital), MP3, WMA, WAV, ACC/WMA
  • Zdjęcia: JPG; BMP; PNG
  • Napisy: polskie napisy .TXT (wszystkie formaty) SRT, SUB, ASS, SSA, SAM.
  • Obsługiwane rozdzielczości: 1080P; 1080i; 720P, 576P, 576i, AUTO
  • USB 2.0, obsługa pamięci flash i dysków twardych USB FAT32 i NTFS
  • Złącze HDMI: wersja 1.3, umożliwia odbiór sygnałów w jakości HD
  • Wyjście audio: Coaxial – cyfrowe, Stereo – analogowe
  • Wyjście video: SCART – analogowe, HDMI – cyfrowe
  • Nagrywanie kanałów na zewnętrzny dysk lub pendrive przez złącze USB
  • chipset: MSD7818
  • Gwarancja: 24 miesiące

WIWA HD95 / fot. tvManiaK

Pierwsze wrażenie

Po otwarciu pudełka zobaczyłem niewielkie urządzenie z widocznym gniazdem USB z przodu. Niestety taka „dziura” w obudowie psuje jej elegancki wygląd. Producent mógłby przynajmniej pomyśleć o jakiejś estetycznej zaślepce. Jak większość tańszych tunerów – ten także nie ma drugiego gniazda USB z tyłu. Z tego powodu korzystanie z twardego dysku do nagrywania i odtwarzania programów wymaga dużego samozaparcia estetów. Do tunera dołączony był pilot, baterie do niego oraz czytelna instrukcja. Brakowało kabla do podłączenia tv, ale to raczej zrozumiałe, ponieważ zależy on od używanego telewizora. Musiałem więc szybko skoczyć do sklepu po kolejny kabel HDMI. Urządzenie ma metalową obudowę z plastikowym przednim panelem z wyświetlaczem LCD. Pilot jest wyprofilowany, ale ma bardzo delikatną konstrukcję i obawiam się czy wytrzyma, jeśli ktoś na nim przypadkowo usiądzie albo zaśnie…

WIWA HD95 / mat. producenta

Funkcjonalność

Tuner oprócz swojej podstawowej funkcji jest także urządzeniem multimedialnym – umożliwia odtwarzanie plików muzycznych i wideo w większości formatów w tym także w jakości HD. Umożliwia także przeglądanie zdjęć. Na przednim panelu w czasie pracy jest wyświetlany numer kanału. W trybie gotowości urządzenie wyświetla aktualny czas. Można tę opcję oczywiście wyłączyć, jeśli mamy dość świecących choinek i wystarczą nam wesoło mrugające diody od routera WIFI. Jasność wyświetlacza można zmienić. Pilot jest wyposażony w funkcję memo control – posiada cztery dodatkowe przyciski, których funkcje można w bardzo łatwy sposób zaprogramować. Po sklonowaniu podstawowych ustawień z pilota TV – możemy go schować i korzystać tylko z pilota tunera.

WIWA HD95 / fot. tvManiaK

Testy

Po podłączeniu tunera do telewizora kablem HDMI i podpięciu anteny tuner szybko złapał wszystkie 3 dostępne multipleksy i sprawnie zapisał wszystkie kanały. Obraz jest bardzo dobrej jakości i nareszcie mogę oglądać programy na całej powierzchni telewizora – ze zwykłej anteny nie chcąc mieć nienaturalnie rozciągniętych twarzy musiałem obcinać krawędzie dolną i górną. Teraz obraz jest automatycznie dopasowywany do wielkości ekranu. Korzystając z funkcji EPG – Przewodnika po programach możemy w łatwy sposób dowiedzieć się szczegółów o aktualnym programie oraz o całym dniu. Nie musimy więc już uruchamiać telegazety, żeby poznać skrót właśnie włączonego filmu. Tuner posiada funkcję „time shift”. Pozwala ona na zatrzymanie programu transmitowanego na żywo i kontynuację oglądania programu z przesunięciem czasowym. Możliwe jest także przewijanie w przód i tył nagrania. Dzięki temu nie musimy czekać na reklamy, żeby pójść do lodówki po kolejne piwo i nie przegapimy żadnego naboju, który wystrzeli Arnold walcząc z całym złem tego świata. Dzięki EPG możemy też w łatwy sposób zaprogramować nagranie dowolnych programów. Pliki są nagrywane w formacie .mts, który jest odczytywany przez większość nowoczesnych odtwarzaczy multimedialnych. W trakcie nagrywania można oglądać inny program, ale należący do tego samego multipleksu. Według producenta – do prawidłowego zapisywania programów powinno się używać nośników USB o prędkości zapisu co najmniej 9MB/s. W teście użyłem wolniejszej i dużo tańszej pamięci Kingston DataTraveler 100 G2 16GB o szybkości zapisu 5 MB/s. Mimo tego zapisywanie i odczyt programów HD oraz zwykłych przebiegał płynnie.

Kingston DataTraveler 100 G2 16GB

od: 30 zł »

W przyszłości dzięki temu tunerowi będzie można odbierać stacje radiowe, wybierać wersję językową filmów, włączać i wyłączać napisy. Na razie te opcje nie są wykorzystywane przez nadawców multipleksów. Dodatkowo tuner ma możliwość wykonania aktualizacji oprogramowania przy pomocy złącza USB. Po dłuższej pracy tuner ma tendencję do nagrzewania się. Jest to spowodowane tym, że w małej obudowie musiał być upchnięty zasilacz. Jeśli mamy w szafce kilka włączonych urządzeń to musimy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Przy wybieraniu numerów kanałów na pilocie drażnił mnie długi czas reakcji. Wiem, że jest to spowodowane oczekiwaniem, czy użytkownik nie naciśnie jeszcze jakiegoś przycisku, ale zdecydowanie powinna być możliwość skrócenia tego czasu. Po wybraniu 1 na pilocie, trzeba poczekać aż 6 sekund, zanim tuner uzna, że trzeba przełączyć na kanał 1, co zajmuje dodatkowe 2-3 sekundy. Jest to uciążliwe, jeśli w czasie reklam w trakcie Zabójczej broni 3 przełączamy się na Rambo 2.

WIWA HD95 / mat. producenta

Podsumowanie, ocena i opinia

Jeśli ktoś ma stary odbiornik TV a nie korzysta z kablówki ani z dekodera satelitarnego musi kupić tuner DVB-T aby móc w dalszym ciągu oglądać swoich ulubionych bohaterów. Dla osób, które posiadają telewizory LCD czy plazmowe teraz jest najlepsza pora na taki zakup. Większość nadajników naziemnej telewizji cyfrowej przesyła sygnał wszystkich trzech multipleksów, a ceny tunerów spadły do akceptowanego poziomu. Minie jeszcze dużo wody w Wiśle kiedy będziemy mogli w pełni cieszyć się telewizją internetową (IPTV) lub urządzeniami bardziej zaawansowanymi niż opisywana przez nas przystawka do telewizora z systemem Android.

Po podpięciu tunera kablem HDMI otrzymamy wysokiej jakości obraz z dodatkowymi informacjami prezentowanymi w formie EPG (Przewodnika po programach) oraz programy w jakości HD (w tym momencie tylko TVP1 oraz TVP2). WIWA HD95 to nie tylko tuner telewizji cyfrowej ale także odtwarzacz multimedialny, który odtwarza filmy, muzykę oraz pozwala przeglądać zdjęcia na nośniku podpiętym przez port USB. W czasie wielogodzinnych testów nie stwierdziłem problemów ze stabilnością działania tunera. Czas uruchomienia urządzenia to 8 sekund. Przełączanie między programami zajmuje 2-3 sekundy – co jest dobrą wartością. Po podłączeniu zewnętrznej pamięci USB można w łatwy sposób nagrywać ulubione programy. Dzięki niemu nie będziesz musiał czekać na kolejne święta aby dowiedzieć się jak John McLane poradził sobie z terrorystami, jeśli na krótko zdrzemnąłeś się w kluczowym momencie filmu… Mogę z czystym sumieniem polecić każdemu ten tuner.

WIWA HD95 / fot. tvManiaK

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Budowa/Jakość wykonania8
  • Wyposażenie8,8
  • Funkcjonalność9,8

Dune HD TV-303D

Ocena końcowa testu: 9.0

ZALETY
  • niska cena
  • obraz bardzo dobrej jakości
  • programowalny pilot
  • proste nagrywanie programów
  • dobrze działa funkcja „time shift”
  • dobry odtwarzacz multimedialny
WADY
  • brak portu USB z tylu
  • delikatny pilot
  • mocno się grzeje

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl

Sprzęt zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.

Ceny WIWA HD95


Krzysztof Szymanek

Komentarze

  • Moja Wiwa wysypała się po miesiącu używania. Odesłałem na gwarancję. Przyszła po tyg. z adnotacją, że wgrano soft. Teraz nie radzi sobie z nagrywaniem na pendrive'a. Dzieli film na części, które są dodatkowo poskracane. Badziew

  • Długo się zastanawiałem nad sensem kupowania takich sprzętów. Jako, że nie cierpię prowizorki i dodatkowych kabli zrezygnowałem. Kupiłem jeden z tańszych telewizorów Philips z serii 3k za nieco ponad 1k pln. Zdecydowanie lepszy ruch, nie jest może najwyższych lotów to sprzęt ale ma wszystko czego mi trzeba i zdecydowanie lepiej prezentuje się od starego kineskopu.

  • Jakość obrazu kiepska, okrągłe krawędzie to zbiór kwadratowych pikseli jak w starych grach na atari

    • Używam tego dekodera w domu od 3 miesięcy i jak dotąd nie miałem z nim problemów, dlatego nie mogę wypowiadać się na temat supportu. Jak już pisałem wcześniej produkty chińskie mają wybiórczą kontrolę jakości i łatwo jest trafić na felerny egzemplarz.

  • Mi trafił się pokrzywiony egzemplarz, tak jakby płyta była włożona w poprzek (Euro jest na skos).
    A dioda nadawcza pilota tez patrzy w bok.
    Do tego trzeba bardzo uważać przy zdejmowaniu folii ochronnej, bo jest na nią naklejona plomba gwarancyjna.

    • Niestety to jest problem z produktami "Made in China" - pojedyncze egzemplarze nawet z tej samej serii mogą być gorszej jakości niż pozostałe. Proszę spróbować reklamować wadliwy egzemplarz.

Najnowsze artykuły

Co oglądać w weekend? Oto najlepsze nowe filmy i seriale w tym tygodniu!

[indizar2:stronicowanie] [section:] Wybieramy najciekawsze nowe filmy i seriale VOD. Pod lupę bierzemy m.in. Netflix, HBO…

3 maja 2024

Ta funkcja Wi-Fi powinna być w Xbox od dawna! Podróże staną się łatwiejsze?

Połączenie z Wi-Fi w przypadku konsoli to podstawowa funkcja, która musi dobrze działać. Xbox jednak…

3 maja 2024

„Stamtąd” to ciekawy horror, który warto obejrzeć! Jaką ma fabułę?

"Stamtąd" to horror, którego fabuła dzieje się w niewielkim miasteczku. Premiera pierwszego sezonu miała miejsce…

3 maja 2024

Dlaczego ciągle wracamy do klasyków? Nowe gry mają wiele problemów

Gry towarzyszą mi od samego dzieciństwa. Po latach oczywiście mój gust jak i preferencje uległy…

3 maja 2024

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (maj 2024)

[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…

2 maja 2024

Słuchawki Bowers & Wilkins dla wymagających w świetnej cenie!

Sklep Top_Hi-Fi_Czewa na Allegro przygotował ofertę, dzięki której możecie nabyć słuchawki Bowers & Wilkins Px7…

2 maja 2024

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies