HDMI bez kabli – czym jest WiDi, DLNA, WirelessHD i inne, czyli poradniK maniaKa

Jakiś czas temu na łamach naszego bliźniaczego serwisu 3dManiaK.pl przybliżyliśmy Wam temat standardu HDMI, który wykorzystywany jest w codziennym życiu nie tylko w wypadku telewizorów, ale i innych urządzeń. Nierozwiązywalną kwestią do tej pory pozostawało okablowanie, które może nastręczać trudności. Wśród plątaniny przewodów łatwo się pogubić, zwłaszcza jeżeli korzystamy z kilku urządzeń podpiętych do głównego produktu. Trwało to trochę zanim specjaliści z branży zabrali się za opracowanie zupełnie nowego sposobu przesyłu sygnału w wysokiej jakości – tak powstało HDMI Wireless.

HDMI wireless wg ASUSA / Fot. ASUS

Producenci postanowili zaoferować bezprzewodowe HDMI licząc na spory sukces, jednak dzisiaj mało kto wykorzystuje tego typu „gadżet”. Jedna ze śmielszych tez mówi nawet o tym, że nie każdy wiedział, że istnieje taka technologia (HDMI bez kabli, to chyba jakiś żart?To naprawdę działa?) Żeby łatwiej było zapoznać się z tematem albo utrwalić już posiadane informacje, postanowiliśmy zaprezentować mały poradnik, opisując najważniejsze naszym zdaniem informacje o bezprzewodowym przesyłaniu sygnału AV.

Zanim pójdziecie na zakupy

Od HDMI do HDMI Wireless

Zwykły kabel HDMI zazwyczaj kojarzy nam się z telewizorem bądź z laptopem. W prosty sposób pozwala nam on na połączenie obu takich urządzeń. Rodzajów HDMI jest całe mnóstwo. W zależności od ceny, długości kabla oraz nazwy firmy, możemy zdecydować się na najlepszy naszym zdaniem produkt. Jednak tutaj pojawia się pytanie, skoro można to zrobić nie używając kabli, to dlaczego by nie spróbować? Na rynku najwięksi producenci (ale nie tylko oni) posiadają szeroką gamę swoich wynalazków, które mają ułatwić nam pracę i przede wszystkim zaoszczędzić wiele miejsca, gdzie jeszcze do niedawna plątały się kable.

Audioquest - HDMI / Fot. Audioquest

Intel i Wireless Display (WiDi), to…

… w skrócie coś o czym marzył każdy maniaK, chcący pozbyć się raz na zawsze, albo chociaż trochę zredukować liczbę przewodów w swoim domu. Firma Intel zaprezentowała swój produkt dwa lata temu, podczas targów innowacji technicznych CES 2010. Czym charakteryzował się gadżet Intela? Przede wszystkim pozwalał – co najważniejsze – na przesyłanie sygnału wideo w rozdzielczości HD. Do tego dochodził strumień audio i gotowe. Mamy HDMI bez kabli. Jeżeli ktoś myśli, że obsługa jest bardzo skomplikowana, nic bardziej mylnego. Tak naprawdę wystarczy tylko skonfigurować adapter, by już po chwili móc z niego korzystać. Jednak w tym przypadku możemy zapomnieć o przesyłaniu sygnału 3D, co poniekąd zmartwiło fanów produkcji trójwymiarowych.

Intel® Wireless Display (WiDi) / Fot. Intel

To nie wszystko, bowiem tak naprawdę schody zaczynają się dopiero teraz. By móc korzystać z pomysłu Intela na bezprzewodowe HDMI musimy spełnić kilka poniższych kryteriów. Zobaczmy czy posiadamy?

  • laptopa z procesorem Intel Core (Arrandale (WiDi) lub Sandy Bridge (WiDi 2.0);
  • Windows 7;
  • GMA HD lub HD Graphics 3000;
  • specjalny adapter do TV.

Jak widać nie jest kolorowo.

To może ASUS WAVI…?

ASUS WAVI / Fot. ASUS

ASUS WAVI to coś dla tych, którzy szukają alternatywy dla połączenia komputera, bez użycia kabli. Na początku trzeba powiedzieć, że ta technologia nie ma jakichś kosmicznych wymagań, na początek wystarczą porty HDMI oraz USB – co jest standardem w wielu urządzeniach. Jakość przesyłania danych jest bardzo dobra, a zasięg pracy gadżetu wynosi maksymalnie 25 m.

ASUS WAVI / Fot. ASUS

ASUS WAVI zapewnia:

  • Streaming między PC a telewizorem w nieskompresowanej rozdzielczości full HD 1080p;
  • Streaming odbywa się na odległość 25 metrów przy częstotliwości 5 GHz;
  • Dwukierunkową obsługa komputera na telewizorze z bezprzewodową obsługą USB;
  • Filmy Blu-ray i gry na PC bez żadnych opóźnień.

…albo ASUS BR-HD3 Wireless HDMI Kit

Na uwagę zasługuje także profesjonalny sprzęt od ASUSA o nazwie BR-HD3 Wireless HDMI Kit, który pozwala przesyłać sygnał niemal z dowolnego miejsca w naszym domu. Co znajdziemy w zestawie od producenta? Oczywiście odbiornik i nadajnik HDMI, działające w paśmie 5 GHz. Co jest potrzebne do korzystania z urządzenia?

Asus BR-HD3 Wireless HDMI Kit / Fot. ASUS

Aby móc cieszyć się komfortowo najbardziej ekscytującymi treściami wideo, wystarczy połączyć telewizor, monitor LCD lub projektor z jednym z wielu cyfrowych źródeł sygnału, takich jak np. cyfrowy Set-Top-Box, odtwarzacz Blu-ray i DVD, multimedialny komputer PC, cyfrowy aparat czy nawet konsola do gier, przy pomocy bezprzewodowego zestawu HDMI firmy ASUS.– Źródło: ASUS.

Najważniejsze zalety modelu ASUSA BR-HD3 Wireless HDMI Kit, to przede wszystkim:

  • Bezprzewodowa rozrywka w jakości High Definition;
  • 30 metrów rozległego zasięgu;
  • Wideo HD w dowolnym miejscu mieszkania.

Alienware też miało pomysł, ale…

WirelessHD_Content_WiHD / Fot. Alienwire

…szybko okazało się, że dla prawdziwych maniaKów największą przeszkodą w stosowaniu technologii bezprzewodowej WirelessHD był zbyt mały zasięg działania. Do tego dochodzi również zakup dodatkowego adaptera (chyba, że nasz TV jest z nią kompatybilny). Spełniając powyższe warunki możemy otrzymać całkiem niezły wynik – WirelessHD (1.1) przebija szybkością działania inne systemy, ponieważ ta może osiągnąć nawet 28 Gbit/s. Jakość sygnału również jest bardzo dobra i trzeba powiedzieć, że najnowsza wersja od Alienware pozwala na przesył treści trójwymiarowych. 1:0 dla Alienware.

Najważniejsze zalety technologii od Alienware, to:

  • Przesyłanie w jakości High Definition;
  • Komaptybilność z 3D;
  • Częstotliwość 60 GHz;
  • Szybkość do 4 Gbit/s.

WHDI. Co to takiego?

Są jeszcze inne sposoby na przesyłanie sygnału, gdzie możemy to zrobić mając większe pole do popisu – wynoszące nawet do 30 m. Takie rzeczy tylko z Wireless Home Digital Interface (WHDI) chciałoby się powiedzieć, a na czym dokładnie to polega? Podobnie, jak powyżej, sygnał w bardzo dobrej jakości jest nadawany w paśmie 5 GHz, a czy na naszej drodze znajdują się przedmioty, tzw. zawalidrogi, nie ma znaczenia, bowiem technologia da sobie radę, bez straty sygnału. Co najważniejsze pozwala ona także na transmisję obrazów w technologii trójwymiarowej.

Hisense - logo / Fot. Hisense

Jednym z producentów, który ma w swojej ofercie coś dla nas jest Hisense, a fotkę produktu znajdziecie tutaj. Jednak w przypadku jego HDMI ten także działa tylko do maksymalnie 10 metrów. Natomiast podłączając komputer, bądź tableta do naszego TV przeważnie taka odległość powinna być wystarczająca. Tym sposobem mamy kolejny sposób na szybki przesył danych w standardzie High Definition, a co ważne produkt jest kompatybilny z 3D. Tylko gdzie go znaleźć?

Stare metody najprostsze

LG HX-906PX posiada opcję DLNA / Fot. LG

Na sam koniec pozostaje jeszcze stare, dobre DLNA, znane przede wszystkim posiadaczom nowocześniejszych telewizorów, kin domowych czy smartfonów. Czym jest standard DLNA?

Dzięki zgodności z tym standardem, każde urządzenie, które może gromadzić treści multimedialne – filmy, muzykę, zdjęcia, prezentacje – może stać się serwerem, który udostępni je innym urządzeniom włączonym do sieci domowej, czy też biurowej.
– Źródło: benchmark.pl

Jednak, żeby skorzystać z bezprzewodowego DLNA trzeba spełnić kilka warunków. Potrzebujemy do tego oprogramowanie, sieć domową oraz odbiornik TV kompatybilny z takim przesyłaniem treści. I to naprawdę wszystko.

Czas zacząć łowy

Zapoznanie się z najbardziej powszechnymi formami przenoszenia sygnału drogą bezprzewodową to jedno, a drugie to kupno takich gadżetów w pobliskich sklepach. Ważna jest także przystępna cena. Postanowiliśmy sprawdzić, czy za pomocą internetu jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie dany produkt.

Twój koszyk Ceneo jest pusty…

… ponieważ jedna z największych wyszukiwarek cenowych nie radzi sobie najlepiej w poszukiwaniu tego, co chcemy. Wpisanie frazy bezprzewodowe HDMI daje natychmiastowy rezultat: 0. Podobnie wpisując HDMI Wireless, chociaż moment! – spośród bogatego asortymentu znaleziono aż jeden produkt, opisywany wcześniej – ASUS WAVI. Jednak jego cena jest przerażająca, bowiem koszt zakupu zaczyna się od 865 złotych, a sprzęt dostępny jest w zaledwie trzech miejscach. Jednak nie traćmy nadziei.

Dopiero po wpisaniu WIDI, uzyskaliśmy aż dwa interesujące trafienia – Belkin SCREENCAST INTEL WIDI 2.0 oraz Belkin ADAPATATEUR WIDI 2.0 HD – niestety oba od tego samego producenta, a cena także jest co prawda nieco niższa, ale także pozostawia wiele do życzenia.

Oczywiście można pójść na łatwiznę i łudzić się, że wpisując samo HDMI trafimy na wersję bezprzewodową. Jeśli ktoś ma czas może przeszukać ponad 5 tysięcy produktów, tylko po co?

Skąpiec naprawdę jest skąpy…

… bowiem prezentuje się podobnie, co Ceneo.pl. Brak rezultatów dla HDMI bezprzewodowe. Dopiero HDMI Wireless wyrzuciło nam Gefen GTV-WHDMI – Wireless do HDMI w cenie 3699 złotych. Jednak co to dokładnie jest, nie będzie nam dane rozwikłać zagadki – brak informacji o produkcie skutecznie powstrzymuje nas przed zapoznaniem się z produktem.

Podsumowanie

Wychodzi na to, że nie będzie nam dane zakosztować bezprzewodowego HDMI, bowiem na rynku cieszy się ono małą popularnością. Nie każdy z nas potrzebuje takich gadżetów, kiedy już pozna cenę danego sprzętu. Czy jest sens płacić 500 albo ponad 800 złotych (jak nie więcej) tylko po to, by mieć HDMI bez kabli? Odpowiedź jest oczywista – zdecydowanie nie.

W tej kwestii nie zanosi się na żadną rewolucję, nadal dużym zainteresowaniem będą cieszyć się pospolite kable HDMI, które znajdziemy niemal w każdym sklepie RTV, w dogodnej dla nas cenie. Czy bezprzewodowe gadżety, służące do przesyłania sygnału zdobędą jeszcze świat? Jeśli coś się zmieni, z pewnością poinformujemy Was o tym.

Ceny w sklepach


jacekg

Komentarze

  • Bo dlna to kał nie polegający tak na prawdę na streamingu a jedynie buforowaniu i odtwarzaniu. Nie tędy droga.

  • Całkiem ciekawa technologia, nadmiar kabli zawsze jest problemem dla użytkownika i dla estetyki salonu. A tak to jeden problem z głowy. Fakt, DLNA w LG działa całkiem sprawnie ale słyszałem tak samo jak adaś że mają powoli instalować bezprzewodowe HDMI

  • a skoro dlna jest w prawie kazdym tv (w lg w kazdym po 2010 roku) to po co szukac dodatkowych rzeczy, chociaz z drugiej strony wlasnie lg ma widi wprowadzic do swoich tv

Najnowsze artykuły

Polski twórca absolutnego hitu Steam zainspirowany memem? To symbol o nietuzinkowej wadze

"Manor Lords: Sukces jednego dewelopera i tajemnica 'Slavic Magic'. Skąd wzięła się nazwa studia twórcy…

27 kwietnia 2024

Polski megahit już dostępny na SkyShowtime! To świetny pomysł na weekend

Do katalogu SkyShowtime dodany został polski film, który nie tylko cieszy się bardzo mocną obsadą,…

27 kwietnia 2024

Telewizor Sony 98 cali w promocji! Tak dobrej ceny nie było już dawno

Zakup gigantycznego telewizora to spory wydatek, ale dzięki takim promocjom, możesz mieć hitowy model Sony…

27 kwietnia 2024

Samsung OLED czy Neo QLED 8K? Który model wybrać?

Samsung Neo QLED czy Samsung OLED? Który telewizor będzie idealnym wyborem dla Ciebie? Porównujemy najnowsze…

27 kwietnia 2024

Hitowy Samsung OLED 65 cali w bardzo atrakcyjnej cenie!

Jeśli zamierzasz kupić telewizor Samsung OLED S90C w 65-calowej przekątnej, to sprawdź promocję, dzięki której…

27 kwietnia 2024

Masz Xbox Game Pass? Czas zagrać w świetny tytuł z uniwersum Gwiezdnych Wojen

"Star Wars Jedi: Ocalały" to zdecydowanie jeden z ciekawszych tytułów z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Obecnie…

27 kwietnia 2024

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies