- 1/3
- NastÄ™pny »
Toshiba 42VL863 jest klasycznym przedstawicielem Smart TV. Jego atrakcyjność wyraźnie zbladła w obliczu modeli takich jak ZL1, którego mieliśmy okazję przetestować. Nawet producent specjalnie się nie wysilił chwaląc go na stronie produktowej za Full HD, LEDowe podświetlenie, czy też gniazda USB. To technologie będące już teraz standardem. Dla kogo zatem został zaprojektowany ten konkretny model? Czym może zachwycić i czy warto odchudzić dla niego nasz domowy budżet? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym teście. Zapraszam do lektury!
Toshiba 42VL863 – cena
Toshiba 42VL863 – wideo
Toshiba 42VL863 – recenzja
Otwieramy pudełko
Karton w który zostaÅ‚ zapakowany telewizor jest zaskakujÄ…co wÄ…ski, choć dÅ‚ugi. Może i jest przez to porÄ™czny, a odwrócony mogÅ‚aby podnieść jedna osoba – jednak stanowczo wolÄ™, gdy producent upycha wiÄ™kszÄ… ilość pianki usztywniajÄ…cej. TrochÄ™ wiÄ™cej kÅ‚opotów z transportem, ale mamy wiÄ™kszÄ… pewność że przy przypadkowym wstrzÄ…sie, żaden z elementów zestawu nie dozna uszkodzeÅ„.
Zestaw jest stosunkowo bogaty. Oprócz ekranu i pilota znalazło się miejsce dla kilkunastu przejściówek (których obecności większość z nas pewnie nie doceni, ale dla tych kilku procent użytkowników zaoszczędzi wędrówki do sklepu). Warto też zwrócić uwagę na dwie pary spolaryzowanych okularów, a producent gwarantuje że w sklepowych zestawach są aż cztery. Nawet jeśli telewizor trafi do kawalera lub panny, skorzystają na tym przyjaciele.
Zestaw, który mieliśmy okazję testować zawierał:
- telewizor Toshiba 42VL863 z podstawÄ…;
- elementy montażowe;
- zestaw przejściówek;
- 2x okulary 3D;
- pilot zdalnego sterowania z bateriami;
- instrukcja obsługi.
Jeśli pokombinujemy, do montażu nie będziemy potrzebowali dodatkowej pary rąk. W przeciągu dziesięciu minut telewizor może stać już na swoim miejscu, podłączony do prądu, dekodera i routera. Wystarczy tylko załadować baterie do pilota.
Budowa
WyglÄ…d
Telewizor nie zachwyca swoim wyglÄ…dem. Tuż po rozpakowaniu, na pierwszy rzut oka prezentowaÅ‚ siÄ™ dobrze. Prosty design i oszczÄ™dna forma, dziÄ™ki którym żaden z elementów nie odciÄ…gaÅ‚ uwagi od ekranu – tak jak być powinno. Skromne oznaczenia marki oraz producenta, a także symbole interfejsu w prawym dolnym rogu nie mogÅ‚y konkurować z podÅ›wietlonym panelem. Niestety, po nieźle zapowiadajÄ…cych siÄ™ wstÄ™pnych obserwacjach, efekt popsuÅ‚a jakość wykoÅ„czenia.
Ekran LCD otacza czarna ramka o matowej powierzchni. Na dole znajdziemy dobudowany panel, który kryje głośniki oraz interfejs. Niestety został stworzony z lekko polerowanego materiału i choć nie przyciąga refleksów światła, to jest mocno podatny na zarysowania. Ramę telewizora okala tandetna plastikowa okowa, która miała w założeniu imitować kryształ.
JeÅ›li chodzi o jakość wykonania, też nie mogÄ™ pochwalić projektantów telewizora. Poszczególne elementy nie sÄ… idealnie spasowane. Dobrze, że urzÄ…dzenia nie musimy trzymać w dÅ‚oniach – obudowa niepokojÄ…co trzeszczy i ugina siÄ™ już przy lekkim nacisku.
Podczas gdy sam odbiornik nie wzbudziÅ‚ w nas podziwu, to kwestia stopy wyglÄ…da zupeÅ‚nie inaczej. Solidna podstawa, na której zostaÅ‚o osadzone urzÄ…dzenie nie jest wysoka. Ponadto wzorem pozostaÅ‚ych telewizorów Toshiby, baza zostaÅ‚a przekryta półprzeźroczystÄ… taflÄ… szkÅ‚a. Gust i styl – tylko szkoda że tak maÅ‚o.
Gniazda
Gniazda we wspomnianym telewizorze zostaÅ‚y zlokalizowane z tyÅ‚u, po lewej stronie ekranu w dwupÅ‚aszczyznowym uÅ‚ożeniu. Na dole zostaÅ‚y ulokowane stale używane złącza – miÄ™dzy innymi antenowe, HDMI, Ethernet oraz wejÅ›cia pod przejÅ›ciówki na SCART i PC. Te kable z reguÅ‚y podpinamy raz i zapominamy o nich, aż do przeprowadzki. Porty sÄ… skierowane do doÅ‚u, zgodnie z naturalnym uÅ‚ożeniem przewodów. Ta sekcja zostaÅ‚a też przekryta ażurowÄ… pÅ‚ytÄ… zapewniajÄ…cÄ… lepsze odprowadzenie ciepÅ‚a.
Pionowa sekcja portów zostaÅ‚a uzbrojona w gniazda najczęściej wykorzystywane – na przykÅ‚ad USB, CI, czy też audio. Znajdziemy tu także dodatkowe złącza HDMI, dla innych urzÄ…dzeÅ„ peryferyjnych. Niestety tutaj też przyjdzie nam podpinać wtyki kompozytowe i komponentowe. Rozlokowanie poszczególnych gniazd zostaÅ‚o dobrze pomyÅ›lane. Jest tam wystarczajÄ…co dużo miejsca, aby swobodnie odpiąć poszczególne kable, czy pamiÄ™ci przenoÅ›ne, bez obaw o odłączenie innego sprzÄ™tu.
Toshiba 42VL863 dysponuje następującymi złączami:
- Słuchawkowe 3,5 mm;
- Cyfrowe Audio;
- 2x USB;
- Common Interface;
- 4x HDMI;
- Komponentowe (przejściówka);
- Kompozytowe (przejściówka);
- PC/RGB (przejściówka);
- SCART (przejściówka);
- LAN;
- Antenowe
Jak widać telewizor Toshiby jest przygotowany praktycznie na wszystkie urządzenia z tej i poprzedniej generacji. Nie brakuje przejściówek, a konsument otrzymuje pełny wachlarz możliwości. Za to, producentowi należą się gromkie brawa.
Sterowanie
Podobnie jak w innych telewizorach tego producenta, dotykowy panel rÄ™cznego sterowania zostaÅ‚ umiejscowiony w prawym dolnym rogu ekranu. Towarzyszy im pojedyncza dioda podÅ›wietlajÄ…ca na nieagresywny, niebieski kolor symbol zasilania sieciowego. KtoÅ› mógÅ‚by narzekać, że interfejs jest niewidoczny i trudno dostÄ™pny. Nie oszukujmy siÄ™ jednak – z tego sposoby nawigacji nie bÄ™dziemy korzystać zbyt czÄ™sto.
Pilot zdalnego sterowania wypadł w naszych oczach bardzo dobrze. Jest podobny, jeśli nie identyczny do pilota, który został dołączony do ZL1. Smukła konstrukcja, ma gustowną i oszczędną formę. Przyciski nie są porozrzucane, ale sprawiają wrażenie poukładanych. Ich rozmieszczenie zostało dobrze przemyślane. W jednej chwili możemy mieć pod kciukiem wszystkie najważniejsze funkcje. Dodatkowo, gdy nie korzystamy z dolnej części pilota, na której ulokowano funkcje związane z odtwarzaniem filmów, możemy ją zakryć przesuwną, metalową osłoną.
Przyciski mają niski skok, ale są wyraźnie zaznaczone na pilocie. Pomaga to je zlokalizować nawet w kompletnych ciemnościach, w trakcie nocnych seansów. Jedynym niedociągnięciem tego akcesorium wydają się być przyciski odpowiadające za kontrolę głośności i programów. Nie są duże i można mieć pewne problemy z natychmiastowym znalezieniem ich po omacku na pilocie. Pewną osłodą jest ich ulokowanie niemal u szczytu pilota.
Interfejs cyfrowy również wydaÅ‚ siÄ™ nam znajomy. Inżynierowie już od dÅ‚uższego czasu korzystajÄ… z tego samego, sprawdzonego ukÅ‚adu dwóch menu – szybkich opcji, które pojawiajÄ… siÄ™ w drobnej ramce w lewym, dolnym rogu ekranu oraz rozbudowanego menu wysuwajÄ…cego siÄ™ z dolnej części ekranu. Trzeba przyznać, że animacje sÄ… miÅ‚e dla oka, a nawigacja bardzo pÅ‚ynna, choć przesÅ‚ania niemal caÅ‚kowicie aktualnie wyÅ›wietlany film, czy też serial.
Warto też zwrócić uwagę i nagrodzić dobrym słowem przejrzystość interfejsu. Czcionka jest wystarczająco duża, aby z odległości 3-4 metrów bez problemów ją odczytać. Poszczególne kafle są dobrze opisane, chociaż osobiście inaczej bym zaprojektował niektóre ikony. To już jest jednak kwestia gustu i pozostaje poza obiektywną oceną.
Funkcjonalność
Jakość obrazu
Toshiba 42VL863 zostaÅ‚ wyposażony w 42-calowy ekran LCD z krawÄ™dziowym podÅ›wietleniem diodami LED. ZostaÅ‚y rozmieszczone wokół wyÅ›wietlacza. Ponadto pod powierzchniÄ… caÅ‚ego ekranu rozlokowano specjalne dyfuzory rozpraszajÄ…ce Å›wiatÅ‚o. Jak to wyglÄ…da w praktyce? Åšrednio dobrze. Obraz nie wykazuje co prawda żadnych braków jeÅ›li chodzi o jasność – co wiÄ™cej, telewizor musi posiadać wbudowane czujniki Å›wiatÅ‚a, ponieważ oprogramowanie oferuje nam automatycznÄ… kontrolÄ™ podÅ›wietlenia. Osoby niewyczulone na jakość obrazu bÄ™dÄ… zachwycone. Jednak ten odsetek ludzi, których kole w oczy „efekt halo” oraz efekt „rozmywania czerni” bÄ™dzie nad wyraz niepocieszony.
Poziom czerni jest przeciÄ™tny, głównie przez wyżej wspomnianÄ… technologiÄ™ krawÄ™dziowego podÅ›wietlania. Telewizor po prostu nie potrafi wygasić podÅ›wietlenia w konkretnym punkcie – wszystko zależy od tego jak siÄ™ rozkÅ‚ada Å›wiatÅ‚o na dyfuzorach. W przypadku głębi kolorów, procesor obrazu Å›wietnie sobie radzi. Matryca zaÅ› nie zdradza siÄ™ migotaniem i ewentualnymi dewiacjami. Pod tym wzglÄ™dem wszystko jest w jak najlepszym porzÄ…dku.
Producent na stronie produktowej zachwala, że VL863 obsÅ‚uguje standard Full HD. Jakość obrazu, w tej rozdzielczoÅ›ci stoi na wysokim poziomie – zarówno jeÅ›li sygnaÅ‚ leci po złączu USB, jak i HDMI. Procesor obrazu niestety nie do koÅ„ca radzi sobie ze skalowaniem w standardzie SD, przez co klatki tracÄ… na ostroÅ›ci. W celu poprawienia jakoÅ›ci, projektanci wprowadzili funkcjÄ™ Resolution+ – choć pomaga w widoczny sposób, to jednak pozostaje pewien niedosyt.
KÄ…ty widzenia panelu LCD sÄ… zadowalajÄ…ce. W zakresie 30 – 150 stopni nie ma zauważalnych zmian jakoÅ›ci obrazu. Pierwsze dewiacje kontrastowe zaczynajÄ… być widoczne po przekroczeniu tych wartoÅ›ci w którÄ…kolwiek ze stron. Nie można tego zaklasyfikować jako wadÄ™ – maÅ‚o kto oglÄ…da telewizjÄ™ z takiej perspektywy.
Nastawy ręczne vs automatyka
Zaraz po uruchomieniu telewizora, oprogramowanie zaproponuje nam skorzystanie z automatycznego dopasowania parametrów wyÅ›wietlania – AutoView. Nie tylko dokona wstÄ™pnego ustawienia opcji, ale też bÄ™dzie korygowaÅ‚ poszczególne wartoÅ›ci w miarÄ™ zmiany warunków panujÄ…cych w pokoju. OdpowiadajÄ… za to wbudowane w urzÄ…dzenie czujniki zbierajÄ…ce informacje o natężeniu Å›wiatÅ‚a w otoczeniu. OsobiÅ›cie wolaÅ‚em po jakimÅ› czasie wyłączyć tÄ… opcjÄ™. Jest Å›wietna, jeÅ›li ograniczamy siÄ™ do telewizji – krótkich programów i seriali. DÅ‚uższe seanse wygodniej oglÄ…dać ze staÅ‚ym, jasnym podÅ›wietleniem.
Automatyka to nie tylko AutoView. To również szereg predefiniowanych nastaw, pomiędzy którymi możemy nawigować zarówno z poziomu menu, jak i bezpośrednio za pomocą przycisku wysuniętego na pilot zdalnego sterowania. W praktyce pewnie zapomnimy bardzo szybko o możliwości żonglowania tymi ustawieniami, korzystając z najjaśniejszego dostępnego wariantu. Trzeba w tym miejscu też zanotować wysoką wydajność tychże ustawień. Poszczególne wartości zostały tak zoptymalizowane, aby przeciętny użytkownik nie musiał sięgać po ręczną korektę.
My oczywiście nie jesteśmy przeciętnymi użytkownikami i trochę na siłę próbowaliśmy majstrować przy manualnej zmianie parametrów obrazu. Wszystkie efekty tej zabawy można oglądać zarówno w czasie rzeczywistym na wyświetlanym obrazie, jak i na wywoływanej z menu opcji, prostej wizualizacji. Funkcji z których możemy skorzystać jest dużo. Począwszy od klasycznej zmiany kontrastu, przez współczynnik statyczny gamma, na Resolution+ kończąc.
Przy włączonym Active Vision M400, zauważyliśmy że obraz ma tendencję do zamierania na ułamek sekundy w regularnych odstępach czasu. Efekt jest niemal niezauważalny, ale użytkownik o wyczulonym oku doświadczy obniżonego komfortu oglądania.
Funkcje zmiany parametru obrazu w Toshiba 42VL863:
- Temperatura koloru;
- Współczynnik statyczny gamma;
- Resolution+;
- Redukcja szumu MPEG;
- Poziom czerni i bieli;
- Kontrola podświetlania LED;
- DNR;
- Czujnik automatycznej jasności;
- ColourMaster;
- Active Vision m400.
Wszystkie dostępne opcje sprawdziliśmy i zarejestrowaliśmy w formie zdjęć. Są on dostępne pod tym linkiem, lub po kliknięciu na poniższe zestawienie wybranych parametrów. Zostaniecie przeniesieni do pełnowymiarowej prezentacji. Aby następnie zapisać zestawienie na dysku twardym, wybierz opcję Download the Original size.
Obsługiwane formaty
Kompatybilność – zarówno na poziomie plików, jak i urzÄ…dzeÅ„ peryferyjnych – jest mocnÄ… stronÄ… Toshiby 42VL863. ZaatakowaliÅ›my telewizor szerokim wachlarzem formatów oraz podłączyliÅ›my do niego kilka dysków o różnej wielkoÅ›ci. Odbiornik poradziÅ‚ sobie w prawie wszystkich przypadkach. Bez problemu wykryÅ‚ i obsÅ‚użyÅ‚ pamiÄ™ci typu flash o pojemnoÅ›ci dwóch i czterech gigabajtów. Równie przyjaźnie potraktowaÅ‚ dyski zewnÄ™trzne 500GB, 1TB oraz 2TB. Przy tym ostatnim trochÄ™ dÅ‚użej trwaÅ‚o budowanie listy pozycji.
Przetestowaliśmy najpopularniejsze formaty zapisu i byliśmy mile zaskoczeni gdy telewizor odtworzył nawet MKV. Niestety są pewne niedogodności. Kupując ten sprzęt trzeba być przygotowanym na brak obsługi dźwięku DTS oraz napisów, jeśli nie są wmuxowane w film lub nie tworzą osobnej ścieżki w uruchamianym pliku.
Tryb 3D
Toshiba 42VL863 obsÅ‚uguje tryb stereoskopowy, ale w ograniczonym zakresie. Możemy sobie darować pozyskiwanie i zgrywanie filmów SBS na dyski twarde, jeÅ›li nie zdobÄ™dziemy do tego odtwarzacza multimedialnego. Telewizor pozwoli nam włączyć tryb trójwymiarowy tylko w przypadku korzystania z sygnaÅ‚u HDMI lub usÅ‚ug sieciowych. Jakiekolwiek próby włączenia 3D z USB (zarówno z dysku zewnÄ™trznego, jak i pamiÄ™ci flash) zakoÅ„czÄ… siÄ™ fiaskiem i wyÅ›wietleniem komunikatu „Funkcja niedostÄ™pna”.
Gdy już podłączymy odtwarzacz, lub znajdziemy jakimÅ› cudem w usÅ‚ugach sieciowych materiaÅ‚ 3D, bÄ™dziemy mogli włączyć tryb stereoskopowy. Okulary dołączone do zestawu sÄ… lekkie, proste i trochÄ™ tandetne. Innymi sÅ‚owy, niczym nie różniÄ… siÄ™ od kinowych. To nas prowadzi do zanotowania już oczywistego na tym poziomie faktu – telewizor zostaÅ‚ uzbrojony w pasywnÄ… technologiÄ™ stereoskopowÄ….
Nie zauważyliÅ›my żadnych rażących uchybieÅ„ podczas seansu 3D. Nie byliÅ›my też jednak zachwyceni. Telewizor radzi sobie Å›rednio dobrze redukujÄ…c smużenie i efekt podwójnego obrazu do poziomu minimalnego, ale wciąż zauważalnego. Niestety nie znaleźliÅ›my nigdzie funkcji konwersji 2D do 3D. WspółczeÅ›nie materiaÅ‚ trójwymiarowy wciąż nie jest na tyle rozpowszechniony, aby skutecznie konkurować z klasycznÄ… telewizjÄ…. CzÅ‚owiek z natury natomiast lubi siÄ™ bawić gadżetami – a gadżet w postaci konwersji do 3D powitaÅ‚by z wielkÄ… radoÅ›ciÄ….
Internet i dodatki
Telewizor należy do segmentu Smart TV. To oznacza, że posiada dostÄ™p do internetu, który możemy mu zapewnić dwojako – podpinajÄ…c bezpoÅ›rednio kabel Ethernet lub korzystajÄ…c z adaptera WiFi – USB. Gdy już zapewnimy połączenie z sieciÄ…, możemy ze skromnego zestawu usÅ‚ug sieciowych – znajdziemy je w głównym menu
Z tego poziomu mamy dostÄ™p do dwóch kafli – Youtube i Tohiba Places. Rozgraniczenie wydaje siÄ™ być dziwne, zwÅ‚aszcza że potem i tak mamy dostÄ™p do tej najpopularniejszej z usÅ‚ug internetowych. W Toshiba Places możemy na przykÅ‚ad ustawić wÅ‚asne konto, zagrać w gry, czy też przejrzeć Facebooka. Jest również możliwość oglÄ…dania video na DailyMotion.
Obiektywnie oceniając, Toshiba nie oferuje zbyt szerokiego wachlarza dodatków. Z drugiej strony, nie są one aż tak mocno pożądane przez potencjalnych użytkowników. Internetowe video jest, a dostęp do kont społecznościowych i tak mają zapewniony w smartfonach.
- 1/3
- NastÄ™pny »
Dodaj komentarz