Oto najlepsze seriale XXI wieku zebrane w jednym miejscu. Wybraliśmy 75 najciekawszych, popularnych, wysoko ocenionych i godnych polecenia seriali! Poznaj nasz ranking najlepszych seriali XXI wieku.
Spis treści
Kiedyś serial telewizyjny był postrzegany jako produkcja gorszego sortu. Dziś, głównie dzięki prywatnym stacjom telewizyjnym, seriale to prawdziwe dzieła sztuki, którymi zachwycają się setki milionów widzów. Oto nasze subiektywne zestawienie najlepszych seriali XXI wieku.*
* W poniższym zestawieniu znajdziecie seriale telewizyjne, których produkcja rozpoczęła się po 2001 roku. Oczywiście, niemożliwe było wymienienie wszystkich bardzo dobrych propozycji, więc jeżeli brakuje Waszego faworyta wspomnijcie go w komentarzu.
Squid Game (2021-2025)

Squid Game
„Squid Game” to południowokoreański serial stworzony przez Hwang Dong-hyuka, który zadebiutował na Netfliksie w 2021 roku i szybko stał się globalnym fenomenem. Fabuła skupia się na grupie zadłużonych i zdesperowanych ludzi, którzy zostają zaproszeni do wzięcia udziału w tajemniczej grze.
Uczestnicy rywalizują w serii pozornie niewinnych zabaw znanych z dzieciństwa – takich jak „zielone, czerwone” – ale stawka jest śmiertelnie poważna: przegrana oznacza natychmiastową śmierć. Głównym bohaterem jest Seong Gi-hun, mężczyzna zmagający się z problemami finansowymi i osobistymi, który stopniowo odkrywa brutalne reguły rządzące tym zamkniętym światem.
Serial nie tylko szokuje brutalnością i napięciem, ale przede wszystkim stanowi ostrą krytykę współczesnego kapitalizmu, nierówności społecznych i dehumanizacji w świecie pogoni za pieniądzem. „Squid Game” wykorzystuje dramatyczną konwencję gry do pokazania, jak system potrafi wykorzystywać ludzką biedę i bezsilność. Trzeci – i ostatni sezon – już w czerwcu.
Studio (2025-)

Studio
„Studio” to oryginalny serial, który w niezwykle kreatywny sposób łączy hołd dla klasyki kina z refleksją nad współczesną branżą filmową. Akcja toczy się za kulisami fikcyjnego studia filmowego, gdzie każdy odcinek koncentruje się na innym aspekcie produkcji – od pracy scenarzystów, przez reżyserię, po konflikty na planie i napięcia między twórcami a producentami.
Serial przyciąga oryginalną formą narracyjną i świadomym stylizowaniem scen na konkretne gatunki i epoki filmowe, co czyni go nie tylko dramatem obyczajowym, ale też formą eseju audiowizualnego o sztuce filmowej.
Nie brakuje tu ironii, melancholii ani gorzkiej satyry. Obserwujemy, jak idealizm zderza się z komercją, jak twórcza pasja przegrywa z rynkowymi realiami, a marzenia o wielkim kinie toną w morzu kompromisów. Będzie drugi sezon!
Agencja (2024-)

Agencja
Serial „Agencja” to amerykański thriller szpiegowski, będący remake’iem cenionego francuskiego serialu „Le Bureau des Légendes” i opowiada o Martianie, tajnym agencie CIA, który po sześciu latach pracy pod przykrywką w Afryce zostaje odwołany do londyńskiej centrali. Powrót do „normalnego” życia komplikuje się, gdy w Londynie niespodziewanie pojawia się jego dawna miłość – dr Samia Zahir, co wikła ich oboje w niebezpieczną grę międzynarodowych intryg i szpiegostwa.
Serial skupia się na codziennej pracy agentów CIA w londyńskiej placówce, ukazując ich zmagania z politycznymi naciskami, lojalnością wobec misji oraz osobistymi dylematami. Serial został doceniony za realistyczne podejście do tematyki szpiegowskiej, złożoną narrację i głębię psychologiczną postaci.
Pingwin (2024)

Pingwin
„Pingwin” to serial będący spin-offem „Batmana” Matta Reevesa z 2022 r., osobiście nazwany przeze mnie serialem 2024 roku. Akcja rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach z filmu i skupia się na postaci Oswalda „Oza” Cobblepota, znanego jako Pingwin, granego przez Colina Farrella.
Po śmierci mafijnego bossa Carmine’a Falcone’a, Oz dostrzega szansę na przejęcie kontroli nad przestępczym podziemiem Gotham. Wykorzystując chaos i próżnię władzy, rozpoczyna brutalną walkę o dominację, rekrutując młodego Victora Aguilara jako swojego protegowanego. Na jego drodze stają jednak inni pretendenci do tronu, w tym Sofia Falcone.
Serial łączy elementy klasycznego kina gangsterskiego z mrocznym klimatem Gotham, przypominając produkcje takie jak „Rodzina Soprano” czy „Człowiek z blizną”. „Pingwin” oferuje głębokie studium psychologiczne głównego bohatera, ukazując jego ambicje, wewnętrzne konflikty i bezwzględność w dążeniu do celu. Colin Farrell, dzięki znakomitej charakteryzacji i wyrazistej grze aktorskiej, tworzy postać zarówno przerażającą, jak i fascynującą.
Mimo iż widzowie „domagają” się drugiego sezonu, to mam nadzieję, że on nigdy nie powstanie, bo historia ma brutalne i adekwatne do postaci zamknięcie.
Dzień Szakala (2024)

Dzień Szakala
Serial „Dzień Szakala” to współczesna adaptacja klasycznej powieści Fredericka Forsytha. W nowej wersji akcja została przeniesiona do XXI wieku, gdzie tytułowy Szakal jest nieuchwytnym płatnym zabójcą, który podejmuje się zleceń tylko za najwyższe stawki. Jego najnowszym celem staje się Ulle Dag Charles, miliarder z branży technologicznej, który planuje ujawnić nielegalne przepływy finansowe światowej elity poprzez stworzenie aplikacji śledzącej globalne finanse. 
Na tropie Szakala podąża agentka brytyjskiego wywiadu, Bianca Pullman, która nie cofnie się przed niczym, by go schwytać. Serial ukazuje ich pojedynek jako pełen napięcia pościg przez różne kraje Europy, w tym Niemcy, Estonię, Hiszpanię i Białoruś.
Yellowstone (2018-2024)

Yellowstone
Serial „Yellowstone” to współczesny dramat neowesternowy stworzony przez Taylora Sheridana. Opowiada historię Johna Duttona, patriarchy rodziny, który zarządza największym ranczem w Montanie. Duttonowie muszą stawić czoła licznym zagrożeniom ze strony deweloperów, polityków, sąsiednich ranczerów oraz rdzennych Amerykanów, którzy roszczą sobie prawa do ziemi. Serial ukazuje brutalną walkę o władzę, lojalność rodzinną oraz moralne dylematy w obliczu zmieniającego się świata.
W ciągu pięciu sezonów „Yellowstone” zdobył ogromną popularność, przyciągając widzów złożonymi postaciami i dynamiczną fabułą. Po zakończeniu głównej serii, uniwersum zostało rozszerzone o prequele „1883” i „1923”, a także zapowiedziane spin-offy, takie jak „1944” i „Y: Marshals”, w którym Luke Grimes powraca jako Kayce Dutton.
Dojrzewanie (2025)

Dojrzewanie
„Dojrzewanie” to czteroodcinkowy brytyjski dramat dostępny na platformie Netflix, który porusza tematykę przemocy wśród młodzieży oraz wpływu mediów społecznościowych na młode umysły. Fabuła koncentruje się na 13-letnim Jamie Millerze, który zostaje aresztowany za zamordowanie koleżanki z klasy.
Serial ukazuje reakcje jego rodziny, w tym ojca Eddiego, psycholożki Briony Ariston oraz detektywa Luke’a Bascombe’a, próbujących zrozumieć, co doprowadziło do tej tragedii. Każdy odcinek został nakręcony w jednym nieprzerwanym ujęciu, co potęguje intensywność emocji i immersję widza w wydarzenia.
Twórcy serialu, Jack Thorne i Stephen Graham, inspirowali się rzeczywistymi przypadkami przemocy wśród młodzieży w Wielkiej Brytanii, jednak „Dojrzewanie” nie jest adaptacją konkretnej historii. Produkcja skłania do refleksji nad tym, jak łatwo przeoczyć sygnały ostrzegawcze i jakie konsekwencje może to mieć dla jednostki i społeczeństwa.
1670 (2023-)

1670
Serial „1670” to polska satyryczna komedia w formie mockumentu. Akcja rozgrywa się w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i skupia się na losach Jana Pawła Adamczewskiego, szlachcica marzącego o zapisaniu się na kartach historii jako „najsłynniejszy Jan Paweł w Polsce”. Jako właściciel „mniejszej połowy” wsi Adamczycha, Jan Paweł zmaga się z problemami rodzinnymi, konfliktami z chłopami oraz rywalizacją z sąsiadem Andrzejem, który posiada „większą połowę” wsi.
„1670” to nie tylko parodia sarmackiej Polski, ale także błyskotliwa satyra na współczesne społeczeństwo. Dzięki inteligentnemu humorowi i trafnym obserwacjom, „1670” zdobył uznanie zarówno wśród widzów, jak i krytyków, stając się jednym z najciekawszych polskich seriali ostatnich lat – będzie drugi i trzeci sezon!
Biały Lotos (2021-)

Biały Lotos
„Biały Lotos” to amerykański serial antologiczny stworzony przez Mike’a White’a. Każdy sezon rozgrywa się w innym luksusowym kurorcie sieci White Lotus – na Hawajach, Sycylii i w Tajlandii – i przedstawia tygodniowy pobyt zamożnych gości oraz pracowników obsługi. Pod pozorem beztroskich wakacji serial ukazuje narastające napięcia, konflikty klasowe i osobiste dramaty, które prowadzą do nieoczekiwanych, często tragicznych wydarzeń.
Serial łączy czarną komedię z dramatem psychologicznym i satyrą społeczną, krytykując hipokryzję, przywileje i moralne zepsucie elit. Każdy sezon rozpoczyna się od tajemniczej śmierci, której okoliczności są stopniowo odkrywane. „Biały Lotos” zdobył uznanie krytyków, otrzymując liczne nagrody, w tym 15 statuetek Emmy i 2 Złote Globy.
The Pitt (2025-)

The Pitt
„The Pitt” to amerykański serial medyczny, którego akcja rozgrywa się w fikcyjnym Pittsburgh Trauma Medical Hospital i przedstawia 15-godzinny dyżur na oddziale ratunkowym, gdzie każdy z 15 odcinków odpowiada jednej godzinie pracy personelu medycznego.
Głównym bohaterem jest dr Michael „Robby” Robinavitch, doświadczony lekarz zmagający się z traumą po stracie mentora podczas pandemii COVID-19. Serial ukazuje intensywną pracę zespołu medycznego w warunkach niedoboru personelu i zasobów, a także ich osobiste zmagania i relacje.
„The Pitt” wyróżnia się realistycznym podejściem do pracy na oddziale ratunkowym, poruszając aktualne problemy systemu opieki zdrowotnej oraz psychiczne obciążenia personelu medycznego. Premiera drugiego sezonu planowana jest na styczeń 2026 roku.
Szogun (2024-)

Szogun
„Szogun” to rewelacyjny serial historyczny, który z ogromną pieczołowitością oddaje realia Japonii w 1600 roku, u progu wojny domowej, która zdefiniowała stulecie. To adaptacja powieści Jamesa Clavella, którą czyta się z wypiekami na twarzy.
Serial pod pewnymi względami różni się od książki, ale jest to efekt dopasowania opowiadanej historii do współczesnych realiów. Świetny scenariusz, rewelacyjna obsada i niezapomniany klimat czynią z „Szoguna” jednego z kandydatów do miana serialu roku.
Głównym bohaterem jest lord Yoshii Toranaga, która walczy o życie, gdy sprzeciwiają się przeciwko niemu wrogowie z Rady Regentów. Kiedy w pobliskiej wiosce rybackiej zostaje odnaleziony tajemniczy europejski okręt, jego angielski pilot – John Blackthorne – oferuje sekrety, które mogą pomóc Toranadze przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.
Między bohaterami tworzy się wyjątkowa więź, która łączy się także z losami tłumaczki Mariko. Co ciekawe, ma być drugi sezon.
Detektyw (2014-)

Detektyw
„Detektyw” to antologiczny serial kryminalny stworzony przez Nica Pizzolatto, w którym każdy sezon opowiada odrębną, mroczną historię detektywistyczną z nowymi bohaterami i unikalnym klimatem. Serial zadebiutował w 2014 roku i od razu zyskał uznanie dzięki pierwszemu sezonowi z Matthew McConaugheyem i Woodym Harrelsonem, osadzonemu w dusznej Luizjanie, gdzie dwaj detektywi prowadzą sprawę rytualnych morderstw na przestrzeni kilkunastu lat.
Drugi sezon, rozgrywający się w Kalifornii, ma bardziej noir-owy ton i koncentruje się na korupcji w świecie biznesu i polityki. Trzeci to opowieść o zaginięciu dzieci w Arkansas, z narracją rozciągniętą na trzy ramy czasowe i z Mahershalą Alim w głównej roli.
Czwarty sezon, zatytułowany „Kraina nocy”, to mroźny thriller rozgrywający się na Alasce, w którym detektywki grane przez Jodie Foster i Kali Reis próbują rozwikłać tajemnicę zniknięcia grupy naukowców ze stacji badawczej.
Każda odsłona serialu eksploruje temat moralności, traumy i obsesji, z silnym naciskiem na atmosferę i głębię psychologiczną postaci. „Detektyw” zyskał renomę dzięki stylowej realizacji, gęstej narracji i filozoficznemu podejściu do gatunku kryminału. Który sezon jest według Was najlepszy?
X-Men ’97 (2024-)

X-men ’97
„X-Men ’97” to nostalgiczna podróż w czasie do dni, kiedy to adaptacje komiksowe mogły skupiać się na historiach, a nie efektach specjalnych i budowaniu „kinowej franczyzy”. Teraz przecież wszędzie mamy światy równoległe, multiwersa i inne podróże w czasie. Kiedyś był wróg i byli bohaterowie, którzy z nim walczą – klasyczna walka dobra ze złem.
Serial „X-Men ’97” wraca do starych, dobrych czasów. Jest bezpośrednią kontynuacją kultowej produkcji o mutantach z lat 90. ubiegłego wieku, ale spokojnie można go oglądać bez znajomości tamtej historii. Tak zresztą, jak kiedyś czytało się komiksy – czasami bez znajomości szerszego kontekstu, dla czystej zabawy. Serial okazał się takim sukcesem, że zapowiedziano sezon 2, a jednocześnie myśli się o „wskrzeszeniu” kolejnych animowanych superbohaterów z lat 90.
Fallout (2024-)

Fallout
„Wojna, wojna nigdy się nie zmienia”. Kto z nas nie zna tego słynnego zdania otwierającego gry z serii „Fallout”? Jonathan Nolan (brat słynnego Christophera) i Amazon Prime Video przygotowali dla nas serial na podstawie kultowej serii gier wideo i jest on rewelacyjny. Klimat postapokaliptycznej rzeczywistości jest tu gęsty i wyczuwalny na każdym kroku, chyba nawet bardziej niż w „The Last of Us”.
Mocną stroną serialu „Fallout” jest podzielenie opowieści na kilku różnych bohaterów, których losy splatają się ze sobą. Od apokalipsy minęło 200 lat, a mieszkańcy schronów nazywanych Kryptami nadal boją się wyjść na powierzchnię.
Lucy MacLean podejmuje trudną decyzję, by wyruszyć na Pustkowia w poszukiwaniu swojego ojca, który został uprowadzony. A tam czekają ją tylko problemy.
Będzie drugi sezon, a na nim zapewne się nie kończy. Coś czuję, że w tym serialu Amazon może mieć jeszcze większą kurę znoszącą złote jaja niż „The Boys”.
Niebieskooki samuraj (2023-)

Niebieskooki samuraj
„Niebieskooki samuraj” to animowany serial dla dorosłych, którego akcja toczy się w Japonii okresu Edo. Główną bohaterką jest Mizu – mistrzyni miecza o niebieskich oczach, będąca córką Japonki i jednego z czterech białych mężczyzn przebywających nielegalnie w kraju.
Z powodu swojego pochodzenia i wyglądu Mizu od najmłodszych lat była traktowana jak wyrzutek, co zmusiło ją do ukrywania swojej tożsamości pod przebraniem mężczyzny. Napędzana pragnieniem zemsty, wyrusza w krwawą podróż, by odnaleźć i zgładzić tych, którzy uczynili ją obcą we własnym kraju.
Serial łączy brutalne sceny walki z głęboką refleksją nad tożsamością, odrzuceniem i poszukiwaniem akceptacji. Obok Mizu pojawiają się barwne postacie, takie jak Ringo – pozbawiony rąk kucharz, który staje się jej towarzyszem, oraz księżniczka Akemi, pragnąca wyrwać się spod władzy ojca.
„Niebieskooki samuraj” zachwyca nie tylko dynamiczną fabułą, ale także wyjątkową oprawą wizualną inspirowaną teatrem bunraku i kinem samurajskim. Będzie drugi sezon, ale nie ujawniono, kiedy.
The Last of Us (2023-)

The Last of Us
„The Last of Us” to jeden z najlepszych seriali 2023 r. Nic dziwnego, bo Pedro Pascal i Bella Ramsey stworzyli duet, o którym będzie się mówić długimi latami. Nie dość, że między bohaterami jest prawdziwa chemia, to jeszcze doskonale oddają oni ducha gry.
Historia przedstawiona w „The Last of Us” rozgrywa się 20 lat po tym, kiedy to, co znaliśmy jako współczesna cywilizacja zostało zniszczone. Joel, zaprawiony w bojach ocalały, zostaje zatrudniony do przemytu z opresyjnej strefy kwarantanny 14-letniej dziewczynki, Ellie. To, co zaczyna się jako niewielkie zadanie, wkrótce staje się brutalną, łamiącą serce podróżą po Stanach Zjednoczonych.
Drugi sezon właśnie można oglądać na Max, a trzeci jest już pewny. Coś czuję, że historia skończy się na czterech sezonach.
Silos (2023-)

Silos
„Silos” to adaptacja filmowa cyklu książek SF napisanych przez amerykańskiego pisarza Hugh Howeya. Seria rozpoczęła się w 2011 roku od opowiadania „Wool”, które później zostało wydane wraz z czterema kolejnymi nowelami jako powieść o tym samym tytule.
Akcja „Silosu” rozgrywa się w przyszłości. Ocalała ludzkość znajduje schronienie w Silosie, podziemnym mieście, które samo się zaopatruje i składa się z 144 pięter. Brak jest jakichkolwiek zapisów z czasów sprzed istnienia Silosu. Mieszkańcy Silosu są uczeni, że świat zewnętrzny jest trujący i śmiertelny, a podstawową zasadą Silosu jest to, że każdy, kto wyraża pragnienie wyjścia na zewnątrz, zostaje tam wysłany, by oczyścić zewnętrzne sensory.
Osoby wysyłane na zewnątrz zawsze wykonują polecenia, ale giną w ciągu kilku minut, co utwierdza mieszkańców Silosu w przekonaniu, że świat zewnętrzny jest niezamieszkany. Ale prawda okazuje się znacznie bardziej skomplikowana. Są dwa sezony, a to jeszcze nie koniec.
The Bear (2022-)

The Bear
Głównym bohaterem serialu „The Bear” jest Carmen „Carmy” Berzatto, młody i utalentowany szef kuchni z doświadczeniem w renomowanych restauracjach. Po samobójczej śmierci starszego brata Carmy wraca do rodzinnego Chicago, aby przejąć prowadzenie rodzinnego baru z kanapkami – The Original Beef of Chicagoland. Na miejscu musi zmierzyć się z chaosem panującym w kuchni, zadłużeniami oraz niełatwymi relacjami z pracownikami i rodziną.
Serial skupia się na intensywnej pracy w kuchni, ukazując stres, presję i emocje towarzyszące prowadzeniu lokalu gastronomicznego. Wraz z Carmym pracują m.in. ambitna sous-chef Sydney oraz Richie, przyjaciel rodziny. „The Bear” porusza tematy traumy, żałoby, pasji i dążenia do doskonałości, oferując realistyczne spojrzenie na świat gastronomii. Są trzy sezony i na tym się zapewne nie skończy.
Będzie bolało (2022)

Będzie bolało
„Będzie bolało” bezsprzecznie już teraz mogę nazwać najlepszym miniserialem 2022 r. Wybitna rola Bena Whishawa i świetnie napisany scenariusz opowiadają historię o trudnych wyborach, odpowiedzialności, a przede wszystkim – (nie)umiejętności radzenia sobie w sytuacjach krytycznych. Wbrew temu, co możecie uważać, nie jest to kolejny serial medyczny.
Serial opowiada historię młodego ginekologa, pracującego w jednym z londyńskich szpitali. Produkcja została oparta na bestsellerowym pamiętniku doktora Adama Kaya, który po latach zrezygnował z pracy w brytyjskiej służbie zdrowia. W książce opisał trudne realia, w jakich funkcjonują młodzi lekarze. To historia tragiczna z przebłyskami nieszablonowego czarnego humoru.
Rozdzielenie (2022-)

Rozdzielenie
„Rozdzielenie” to jeden z najlepszych seriali oryginalnych Apple TV+ i historia tak oryginalna, że trudno ją zaklasyfikować do jednego gatunku. Wybitna rola Adama Scotta, któremu partneruje John Turturro i Patricia Arquette.
„Rozdzielenie” to wyjątkowo aktualna, a jednocześnie niedosłowna ilustracja tego, jak alienuje nas praca we współczesnych korporacjach. Główny bohater – Mark S. – pracuje w firmie Lumon, która zajmuje się nie wiadomo czym, ale na pewno czymś „złym”. Wszyscy pracownicy Lumon przeszli zabieg rozdzielenia dostępu do swoich wspomnień – w pracy nie mają świadomości, kim są w życiu prywatnym i odwrotnie.
Koncept prosty, ale wprowadzający dużo zamieszania, zwłaszcza, gdy dwie różne „osobowości” danej osoby zaczynają szukać ze sobą kontaktu. Za nami dwa sezony, a trzeci zapowiada się równie ekscytująco.
Andor (2022-)

Andor
„Andor” to bezsprzecznie najlepszy serial oryginalny z uniwersum „Gwiezdnych wojen”. Duża w tym zasługa Diego Luny, który idealnie wcielił się w główną rolę. Jest to prequel filmu „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” z 2016 r., opowiadający o postaci Cassiana Andora pięć lat przed wydarzeniami z filmu.
Serial opowiada historię szpiega Cassiana Andora w początkowych latach istnienia Rebelii. Serial przedstawia opowieść o narastającym buncie przeciwko Imperium oraz o tym, jak ludzie i planety zostali w niego zaangażowani. To era pełna niebezpieczeństw, oszustw i intryg, a Cassian właśnie ma wkroczyć na ścieżkę, której celem jest przekształcenie go w zbuntowanego bohatera. Są dwa sezony, ale to zapewne nie koniec.
Czarny ptak (2022)

Czarny ptak
„Czarny ptak” powstał na podstawie autobiograficznej książki „In with the Devil: a Fallen Hero, a Serial Killer, and a Dangerous Bargain for Redemption” Jamesa Keene’a i Hillela Levina. Opowiada o dealerze narkotyków Jamesie Keenie, który trafia do więzienia na 10 lat i ma szansę wyjść wcześniej, pod warunkiem, że zdecyduje sie an współpracę z FBI. Ma wyciągnąć zeznanie od seryjnego mordercy dziewczynek i kobiet, Larry’ego Halla.
„Czarny ptak” to brawurowa rola Tarona Egertona, który po kreacji Eltona Johna już chyba niczego się nie boi. To serial w stylu true crime, połączenie „Detektywa” i „Mindhuntera”, w którym duży nacisk położono na kreację psychologiczną postaci. Zdecydowanie warto obejrzeć.
The Expanse (2015-2022)

The Expanse
„The Expanse” to amerykański serial science fiction, którego akcja rozgrywa się kilkaset lat w przyszłości, gdy ludzkość skolonizowała Układ Słoneczny. Ziemia, zarządzana przez Narody Zjednoczone, Mars jako niezależna potęga militarna oraz Pas Asteroid, zamieszkany przez wyzyskiwanych „Pasiarzy”, tworzą trzy główne frakcje polityczne.
Napięcia między nimi osiągają punkt krytyczny, gdy dochodzi do zniszczenia statku Canterbury i tajemniczego zniknięcia Julie Mao, córki wpływowego przemysłowca. Te wydarzenia łączą losy detektywa Josepha Millera, oficera Jamesa Holdena i jego załogi, którzy wspólnie odkrywają spisek zagrażający przyszłości całej ludzkości.
Serial, oparty na powieściach Jamesa S.A. Coreya, łączy elementy thrillera politycznego, dramatu i space opery. Porusza tematy takie jak kolonializm, nierówności społeczne, konflikty klasowe oraz zagrożenia wynikające z kontaktu z obcą technologią.
„The Expanse” zdobył uznanie krytyków za realistyczne przedstawienie życia w kosmosie, złożone postacie i wielowątkową fabułę. Emitowany początkowo przez Syfy, a później przez Amazon Prime Video, serial zakończył się po sześciu sezonach w 2022 roku, pozostawiając trwały ślad w gatunku science fiction.
The Morning Show (2019-)

The Morning Show
„The Morning Show” to bez wątpienia jeden z najlepszych seriali wszech czasów. A przecież powstał dopiero w ubiegłym roku na platformę streamingową Apple TV+. Serial odsłania kulisy pracy osób prowadzących poranny program telewizyjny, którzy codziennie budzą Amerykę. Ich życie prywatne i zawodowe zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy jeden z nich stanie się bohaterem skandalu.
Serial początkowo miał być sitcomem, ale w miarę jak powstawał zmieniono koncept na bardziej dramatyczny. Są trzy sezony, ale to nie koniec.
Ozark (2017-2022)

Ozark
„Ozark” to historia Martina „Marty’ego” Byrde’a, który jest doradcą finansowym, mieszkającym w Naperville koło Chicago z żoną Wendy, 15-letnią córką Charlotte i 13-letnim synem Jonahem. Wraz z przyjacielem Brucem Liddellem prowadzi biuro finansowe, a ich głównym klientem jest Camino Del Rio – szef jednego z meksykańskich karteli narkotykowych, dla którego Marty pierze pieniądze.
Po kilku latach współpracy Del Rio odkrywa, że został oszukany przez Liddella na kwotę 8 milionów dolarów. W związku z tym Byrdowie muszą przeprowadzić się do Osage Beach – wypoczynkowej miejscowości na wyżynie Ozark – gdzie w ciągu pięciu lat Martin powinien wyprać dla meksykańskiego kartelu 500 milionów dolarów.
Ted Lasso (2020-2023)

Ted Lasso
„Ted Lasso” to jeden z najlepszych seriali w historii kina. Doskonała propozycja dla fanów piłki nożnej, ale nie tylko. Powinni go obejrzeć także menadżerowie i team leaderzy, by dowiedzieć się, jak efektywnie zarządzać zespołem ludzi. Punkt wyjścia historii jest dość prosty – Ted Lasso, trener amerykańskiej drużyny futbolowej, zostaje menadżerem klubu piłkarskiego AFC Richmond.
Nie ma zielonego pojęcia o futbolu, ale okazuje się świetnym psychologiem, a niektórym piłkarzom właśnie takich kierowników trzeba.
Są trzy sezony i choć historia wydawała się zamknięta, to coraz głośniej mówi się o czwartym sezonie, który ma wkrótce zacząć być kręcony.
Czarnobyl (2019)

Czarnobyl
„Czarnobyl” to prawdopodobnie jeden z najlepszych miniseriali wszech czasów. Znakomite aktorstwo, świetne zdjęcia i klimat nawiązujący do klasycznego „Stalkera” sprawiają, że nie można oderwać się od ekranu. Miniserial opowiada o wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, do którego doszło 26 kwietnia 1986 r.
Akcja serialu skupia się wokół Walerija Legasowa, słynnego radzieckiego fizyka jądrowego i Borysa Szczerbiny, zastępcy przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR. Mają oni zbadać i wytłumaczyć skalę katastrofy. Ten pięcioodcinkowy miniserial doskonale oddaje ogrom największej w historii awarii reaktora atomowego. Idealna pozycja na jeden wieczór.
Młody papież (2016) / Nowy papież (2020)

Młody papież
„Młody papież” i „Nowy papież” to dwa powiązane seriale autorstwa Paola Sorrentina, tworzące spójną całość opowiadającą o fikcyjnym współczesnym papiestwie, pełnym paradoksów, kontrowersji i głębokich refleksji nad wiarą, władzą i ludzką słabością.
Głównym bohaterem pierwszego sezonu („Młody papież”) jest Lenny Belardo, który jako Pius XIII zostaje najmłodszym papieżem w historii Kościoła. Zamknięty w sobie, nieprzewidywalny i konserwatywny, rozpoczyna pontyfikat, który burzy oczekiwania hierarchii i wiernych. Serial ukazuje jego duchowe zmagania, obsesję na temat Boga oraz relację z postaciami takimi jak kardynał Voiello i siostra Mary.
W kontynuacji zatytułowanej „Nowy papież”, po tym jak Pius XIII zapada w śpiączkę, do Watykanu trafia nowy następca – sir John Brannox, który przyjmuje imię Jan Paweł III. Wrażliwy, wykształcony, lecz pogubiony, staje się kontrastem dla poprzednika. Drugi sezon rozszerza refleksję nad kondycją Kościoła, polityką wewnętrzną Watykanu i duchowymi kryzysami zarówno instytucji, jak i jednostek.
Oba seriale zachwycają niezwykłą warstwą wizualną, wyrazistą symboliką i balansowaniem między ironią, sacrum i emocjonalną głębią, czyniąc z tej dylogii jedną z najbardziej oryginalnych i ambitnych opowieści telewizyjnych o człowieku XXI wieku.
House of Cards (2013-2018)

House of Cards
Historia „House of Cards” skupia się wokół Franka Underwooda, charyzmatycznego polityka, który dosłownie po trupach dąży do celu, jakim jest władza absolutna. Wraz z żoną Claire nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć wszystko. Ten doskonały dramat polityczny ukazuje mroczny świat chciwości, seksu i korupcji we współczesnym Waszyngtonie.
W ostatnim, szóstym sezonie serialu palmę pierwszeństwa przejmuje Claire Underwood, bo jej mąż Frank musiał zejść ze sceny. Jest to podyktowane usunięciem się Kevina Spacey ze świata filmów z powodu zarzutów o molestowanie seksualne. Czy „House of Cards” wyszło to na dobre? Zdania są podzielona, ale oceńcie sami.
The Boys (2019-)

The Boys
„The Boys” to amerykański serial superbohaterski oparty na komiksie Gartha Ennisa i Daricka Robertsona. Akcja rozgrywa się w świecie, gdzie superbohaterowie są celebrytami zarządzanymi przez korporację Vought International. Choć publicznie uchodzą za bohaterów, prywatnie często są skorumpowani i brutalni.
Głównymi antagonistami są członkowie elitarnej grupy „Siódemka”, na czele z niestabilnym psychicznie Homelanderem. Przeciwko nim staje tytułowa grupa Chłopaków, czyli oddział samozwańczych strażników, którzy próbują ujawnić prawdę o Supach i powstrzymać ich nadużycia. Na czele grupy stoi Billy Butcher, a do zespołu dołącza Hughie Campbell, którego dziewczyna zginęła w wyniku działań jednego z Supów.
„The Boys” zdobył uznanie za oryginalne podejście do gatunku superbohaterskiego, złożone postacie i prowokującą fabułę. Emitowany od 2019 roku na Prime Video, serial doczekał się czterech sezonów, a piąty, finałowy sezon jest w produkcji. Sukces „The Boys” zaowocował również powstaniem spin-offów, takich jak „Gen V” i „Diabolical”.
Billions (2016-2023)

Billions
Ambitny Chuck Rhoades jest niezwykle skutecznym prokuratorem federalnym. Pewnego dnia mężczyzna otrzymuje informacje dotyczące nielegalnych praktyk na rynkach finansowych. Sprawa powiązana jest z królem funduszy zabezpieczających – Bobbym „Axe” Axelrodem. Rhoades wie, że wytoczenie oskarżenia przeciwko prominentnemu miliarderowi może być ryzykowne. Wierzy jednak w swoje siły i zrobi wszystko, aby przyłapać biznesmena na gorącym uczynku.
Wciągający bez reszty serial o starciu dwóch silnych i przebiegłych osobowości. Każdy z mężczyzn usiłuje za wszelką cenę przechytrzyć przeciwnika i odnieść zwycięstwo. Aby osiągnąć swój cel, uciekają się do podstępów, prowokacji i intryg. W rolach głównych – nominowany do Oscara Paul Giamatti oraz laureat Złotego Globu Damian Lewis. Na Max jest siedem sezonów i historia wydaje się być zamknięta.
Breaking Bad (2008-2013)

Breaking Bad
„Breaking Bad” to serial, który znają chyba wszyscy. Głównym bohaterem opowieści jest Walter White, nauczyciel chemii mieszkający w Nowym Meksyku. Kiedy zostaje zdiagnozowany u niego rak płuc w zaawansowanym stadium, lekarze informują go, że zostały mu 2 lata życia.
Walter stwierdza, że nie ma nic do stracenia i postanawia właściwie zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę, wkraczając do niebezpiecznego świata narkotyków. Pomaga mu jego dawny uczeń – Jesse Pinkman. Walter ze zwykłego chemika staje się wrogiem publicznym numer jeden, personą znaną w świecie narkotykowym jako Heisenberg.
Stranger Things (2016-)

Stranger Things
„Stranger Things” to amerykański serial science fiction stworzony przez braci Duffer, którego akcja rozgrywa się w latach 80. XX wieku w fikcyjnym miasteczku Hawkins w stanie Indiana. Fabuła rozpoczyna się od tajemniczego zniknięcia 12-letniego Willa Byersa, co prowadzi do serii nadprzyrodzonych wydarzeń związanych z tajnymi eksperymentami rządowymi i istnieniem alternatywnego wymiaru zwanego „Drugą Stroną”.
W centrum historii znajduje się również dziewczynka o imieniu Jedenastka, obdarzona telekinetycznymi mocami, która ucieka z laboratorium i zaprzyjaźnia się z grupą przyjaciół Willa: Mike’em, Dustinem i Lucasem.
Serial łączy elementy horroru, thrillera i nostalgii za kulturą lat 80., nawiązując do twórczości takich autorów jak Stephen King czy Steven Spielberg. W kolejnych sezonach bohaterowie mierzą się z coraz większymi zagrożeniami płynącymi z Drugiej Strony, w tym z potężnymi istotami jak Demogorgon czy Vecna, a także z tajnymi operacjami rządowymi i radzieckimi.
„Stranger Things” zdobył uznanie krytyków i widzów na całym świecie, stając się jednym z najpopularniejszych seriali platformy Netflix.
Gra o tron (2011-2019)

Gra o tron
„Gra o tron” to według wielu osób najlepszy serial wszech czasów. Łatwo się zgodzić z taką argumentacją, bo „Gra o tron” ma wszystko, czego w trzymającej w napięciu historii nie powinno zabraknąć.
Historia serialu rozgrywa się w fantastycznej krainie Siedmiu Królestwo pełnej (często błędnych) rycerzy, magicznych istot i zdrajców. Smoki, bękarty, Nocni Wędrowcy – jeżeli nie znasz „Gry o tron”, to prawdopodobnie ostatnie lata spędziłeś w dziczy. Mimo że ostatni sezon serialu wyraźnie obniżył loty, a finalny odcinek wprawia w zażenowanie, to całościowo temu serialowi należą się wielkie brawa.
Sandman (2022-)

Sandman
„Sandman” to serial oczekiwany od dawna, będący adaptacją komiksów Neila Gaimana. Pierwszy sezon opowiada historię znaną z dwóch pierwszych tomów („Preludia i nokturny” i „Dom lalki”) i jest to całkiem wierne odwzrowanie (choć nie kalka). Ambitna historia przedstawiona w „Sandmanie” przez wielu była uważana za „nieadaptowalną”, ale Netfliksowi się udało.
W 1916 roku, Sen, władca opowieści i jeden z siedmiu Nieskończonych, zostaje schwytany w wyniku okultystycznego rytuału. W 2021, po 105 latach uwięzienia, udaje mu się uwolnić. Teraz musi przywrócić ład w Śnieniu – opuszczonym przez siebie królestwie. Będzie drugi sezon.
Reacher (2022-)

Reacher
„Reacher” to amerykański serial sensacyjny oparty na bestsellerowych powieściach Lee Childa. Głównym bohaterem jest Jack Reacher (w tej roli Alan Ritchson), były major żandarmerii wojskowej, który prowadzi wędrowny tryb życia, przemierzając Stany Zjednoczone bez stałego miejsca zamieszkania.
W pierwszym sezonie, opartym na powieści „Poziom śmierci”, Reacher trafia do miasteczka Margrave w Georgii, gdzie zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo. Szybko okazuje się, że wplątał się w skomplikowaną intrygę obejmującą skorumpowanych policjantów, podejrzanych biznesmenów i wyrachowanych polityków.
Kolejne sezony serialu adaptują inne powieści z serii. W drugim sezonie, opartym na książce „Elita zabójców”, Reacher zostaje wciągnięty w śledztwo dotyczące morderstw byłych członków jego dawnej jednostki wojskowej.
Trzeci sezon, bazujący na powieści „Siła perswazji”, przedstawia Reachera próbującego uratować tajnego informatora DEA, co prowadzi go do konfrontacji z przestępczym imperium i wrogami z przeszłości. Nie mogę doczekać się kolejnych sezonów, które są tylko kwestią czasu.
Sukcesja (2018-2023)

Sukcesja
Historia rodziny Royów, czyli Logana Roya oraz czworga jego dorosłych dzieci, do których należy firma Waystar Royco – jedna z największych korporacji mediowych na świecie. Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku i przybliża widzom losy i rozterki, z którymi muszą się zmierzyć członkowie tej wpływowej rodziny. Waży się ich przyszłość, bo starzejący się ojciec, będący także głową firmy, zaczyna wycofywać się z działalności.
Napięcia i tarcia rodzinne wzmagają się, gdy na imprezie urodzinowej Logana dochodzi do kłótni i zaczyna się walka o władzę – między ojcem a synem, a także między samym rodzeństwem. Na HBO Max są cztery sezony i to już zamknięta całość.
The Walking Dead (2010-2022)

The Walking Dead
„The Walking Dead” to serial Franka Darabonta oparty na bestsellerowym komiksie Roberta Kirkmana. Opowiada on o czasie następującym po pandemicznej apokalipsie, po której świat opanowały zombie.
Szeryf Rick Grimes podróżuje wraz z rodziną i z garstką ocalałych, w bezustannym poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Ciągła presja oraz codzienne zmagania się z zagrożeniem i śmiercią zbierają krwawe żniwo, popychając wielu ku otchłani najgłębszego ludzkiego okrucieństwa. W trakcie walki o przeżycie swojej rodziny, Rick odkrywa, że wszechogarniający strach ocalałych może być dużo bardziej niebezpieczny, niż przemierzające świat zombie.
„The Walking Dead” miał niedawno swój spektakularny finał i – jak to często bywa – podzielił on największych fanów. Jedni twierdzili, że historia powinna skończyć się już dwa sezony temu, inni zarzucali, że brakuje tu prawdziwego zamknięcia, a jedynie otwarcie na spin-offy. Tak czy inaczej, „The Walking Dead” to 12 lat mocnych momentów i historii, które zainspirowały także twórców z innych mediów.
Czarne lustro (2011-)

Czarne lustro
„Czarne lustro” to nietypowy serial o niezwykle aktualnej tematyce. W poszczególnych odcinkach są opowiedziane różne historie osadzone w przyszłości, które przedstawiają konsekwencje nadmiernego rozwoju cywilizacji.
To jeden z tych seriali, o których mówi się nawet gdy odcinek się skończy. W poszczególnych epizodach są bowiem poruszane ważne dziś kwestie, m.in. problem przekraczania barier obyczajowych w sztuce, zgubny wpływ nowych technologii na człowieka czy podporządkowanie dnia telewizji i portalom społecznościowym. Za nami siedem sezonów.
Peaky Blinders (2013-2022)

Peaky Blinders
„Peaky Blinders” to kolejna wysmakowana historia gangsterska w zestawieniu. Brytyjski serial ma w sobie wszystko, co pozwala mu wyróżniać się na tle podobnych produkcji.
Thomas Shelby (świetny Cillian Murphy) razem z rodziną – bratem Arthurem i ciotką Polly – stoi na czele jednej z najsilniejszych grup przestępczych w Birmingham. Gang Peaky Blinders zawdzięcza nazwę noszonym przez czapkom z wszytymi żyletkami. Zarabia na nielegalnych zakładach bukmacherskich, haraczu i handlu na czarnym rynku. Ale to nie wystarcza Tommy’emu. Chce on wzmocnić swoją pozycję w mieście poprzez prowadzenie legalnych interesów.
Jest sześć sezonów i choć kolejne nie powstaną, to dostaniemy pełnometrażowy film spinający całą opowieść.
Westworld (2016-2022)

Westworld
„Westworld” jest serialem, który za kilkanaście lat znać będą nasze dzieci. Wybitny. To jedyne słowo, które przychodzi mi na myśl, gdy mam wypowiedzieć się o „Westworld”. To zdecydowanie jeden z tych tytułów, które znalazłyby się w moim prywatnym zestawieniu TOP 5.
O czym jest serial? O wypełnionym robotami futurystycznym parku rozrywki Westworld, w którym ludzie mogą spełniać swoje najbardziej mroczne fantazje. Twórcą parku jest genialny naukowiec Robert Ford snujący ambitne wizje przyszłości, a jego pomocnikiem Bernard Lowe. Niespodziewana awaria sprawia jednak, że dotychczas usłużne ludziom roboty wpadają w morderczy szał. Wkrótce podejmują także chęć wydostania się z parku.
Są cztery sezony, ale piątego już nie będzie.
Gambit królowej (2020)

Gambit królowej
„Gambit królowej” to oparty na powieści Waltera Tevisa miniserial o dojrzewaniu i o tym, jaka jest prawdziwa cena geniuszu. Młoda Beth Harmon, która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca, odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów, jednocześnie uzależniając się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie.
Dziewczyna, dręczona przez własne demony i napędzana wybuchowym koktajlem ze środków odurzających podkręconym jej własnymi obsesjami, zmienia się w wyjątkowo uzdolnioną i czarującą outsiderkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów.
Sex Education (2019-2024)

Sex Education
Bohaterem serialu „Sex Education” jest nieśmiały licealista, Otis Milburn, którego matka, Jane, jest seksuolożką. W pierwszym sezonie Otis wraz z koleżanką, Maeve Wiley, zakładają w szkole poradnię seksuologiczną.
W drugim późno dojrzewający Otis musi nauczyć się kontrolować swoje nowo odkryte potrzeby seksualne, aby zbudować związek ze swoją dziewczyną, Olą. Jednocześnie czeka go praca nad nadszarpniętą relacją z Maeve. Tymczasem wśród uczniów ich szkoły rozprzestrzenia się chlamydioza, co podkreśla potrzebę edukacji seksualnej wśród młodzieży.
„Sex Education” to serial dotykający tematyki, która przez wielu może być uważana za tabu. Pełno tu humoru, pozytywnych bohaterów i przesłanie, że wszystko jest dla ludzi. No i matkę Otisa gra jak zwykle piękna Gillian Anderson, tym razem bez Davida Duchovnego u boku.
Watchmen (2019)

Watchmen
„Watchmen” to też serial, który nie każdemu się spodoba. Jest utrzymany w wyszukanej stylistyce i nawiązuje do filmu „Watchmen. Strażnicy” Zacka Snydera, który przez wielu jest uważany za jedno z najambitniejszych adaptacji komiksów. Serial „Watchmen”, wyprodukowany przez HBO, nie jest dosłowną adaptacją komiksu. Do produkcji wprowadzono nowe postacie i napisana została oryginalna historia. De facto jest to wybór kilku znanych motywów z oryginału pochodzącego z lat 80. XX wieku, które dostosowano do współczesności.
Serial dotyka kwestii bardzo podobnych do tych, które postawili sobie za cel autorzy komiksu. Główną bohaterką serialu „Watchmen” jest detektyw Angela Abar, zajmująca się sprawą ataku na policjanta, o który podejrzewany jest biały suprematysta. Z kolei jeden z głównych bohaterów oryginalnych Strażników, Ozymandiasz, żyje z dala od reszty społeczeństwa.
Jest też słynna maska Rorschacha, ale teraz w zupełnie innej roli, bowiem zaadaptowali ją wyznawcy teorii o supremacji białej rasy, z którymi walczą policjanci oraz Strażnicy. To trzeba zobaczyć, najlepiej jako zamkniętą całość.
Zadzwoń do Saula (2015-2022)

Zadzwoń do Saula
„Zadzwoń do Saula” to amerykański serial dramatyczny będący prequelem kultowego „Breaking Bad”. Akcja rozgrywa się na początku lat 2000. w Albuquerque i śledzi losy Jimmy’ego McGilla, drobnego oszusta próbującego rozpocząć uczciwe życie jako prawnik. Zmagając się z brakiem uznania ze strony brata Chucka oraz środowiska prawniczego, Jimmy stopniowo przyjmuje tożsamość Saula Goodmana – charyzmatycznego, lecz moralnie wątpliwego adwokata, znanego z „Breaking Bad”.
„Zadzwoń do Saula” łączy elementy dramatu sądowego, thrillera i czarnej komedii, oferując głęboką analizę postaci oraz moralnych dylematów. Serial składa się z sześciu sezonów i zdobył uznanie krytyków oraz liczne nagrody, będąc uznawanym za godnego następcę „Breaking Bad”.
Mroczne materie (2019-2022)

Mroczne materie
„Mroczne materie” to jedna z największych niespodzianek ostatnich miesięcy. To zrealizowana z rozmachem, serialowa ekranizacja trylogii Philipa Pullmana. Serial w zgrabny sposób łączy wątki baśniowe z problematyką filozoficzną i religijną oraz elementami fizyki kwantowej. W twórczy sposób wykorzystuje również obecną w prozie Pullmana symbolikę.
Lyra jest z pozoru zwyczajną dziewczyną. Kiedy znika jej najlepszy przyjaciel, decyduje się ruszyć mu na pomoc, odkrywając przy tym groźny spisek, który dotyczy porwanych dzieci. Lyra podejmuje też próbę zrozumienia tajemniczego zjawiska zwanego Pyłem. Podczas podróży przez przeróżne światy, bohaterka spotyka zdeterminowanego i odważnego chłopca o imieniu Will. Na jej drodze stają niezwykłe istoty, a los żywych, jak i umarłych, zdaje się być w ich rękach. Są trzy sezony i historia jest zamknięta.
Euforia (2019-)

Euforia
„Euforia” to bardzo kontrowersyjny, ale jednocześnie niezwykle świeży serial. Główną bohaterką serialu jest 17-letnia Rue Bennett. Nastolatka zakończyła niedawno odwyk i zastanawia się nad swoją przyszłością. Jej życie gwałtownie się zmienia, kiedy poznaje Jules Vaughn, transseksualną dziewczynę, która niedawno przeprowadziła się do miasta po rozwodzie swoich rodziców i podobnie jak Rue szuka swojego miejsca na Ziemi.
Bliski krąg Rue to jej znajomi z klasy – wysportowany Nate Jacobs, którego wybuchy gniewu maskują niepewność i lęk, Maddy Perez, dziewczyna, z którą Nate schodzi się i rozchodzi, Chris McKay, gwiazda futbolu, która ma problemy z zaaklimatyzowaniem się w szkole, Cassie Howard, którą prześladuje jej erotyczna przeszłość, Lexi Howard, młodsza siostra Cassie oraz Kat Hernandez, dbająca o figurę nastolatka, która odkrywa swoją seksualność. Są dwa sezony.
Smoczy Książę (2018-)

Smoczy Książę
Filmy animowane są dla dzieci? Nic z tych rzeczy! Każdemu, kto tak uważa polecam serial „Smoczy Książę” – ambitny, dojrzały i wielowątkowy. Akcja serialu toczy się w fikcyjnym świecie, w którym żyją ludzie i elfy, ale nie mają oni dobrych relacji. Wszystko przez to, że dawno temu ludzie użyli czarnej magii do zniszczenia ostatniego smoczego jaja, które podzieliło rasy. To doprowadziło świat do skraju wojny.
Nagle, na horyzoncie pojawia się nowa nadzieja. Ludzko-elfi sojusz zawiązany przez zabójczynię Raylę, młodego księcia Ezrana i jego przyrodniego brata Calluma może przywrócić ład i prządek. Na Netfliksie jest pięć sezonów i kolejnych raczej nie będzie.
Terror (2018)

Terror
„Terror” to miniserial oparty na powieści Dana Simmonsa, przedstawia losy ekspedycji Królewskiej Marynarki Wojennej z 1845 roku, dowodzonej przez sir Johna Franklina. Dwa statki, HMS Erebus i HMS Terror, wyruszają na poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, lecz zostają uwięzione w arktycznym lodzie. Załoga musi stawić czoła nie tylko ekstremalnym warunkom i brakom zaopatrzenia, ale także tajemniczej istocie, która zaczyna ich prześladować.  
Dark (2017-2020)

Dark
Mało kto spodziewał się, że niemiecki serial okaże się jedną z najlepszych produkcji Netfliksa. A to wszystko dlatego, że ludzie lubią historie rodem ze „Stranger Things” – wypełnione tajemnicą, niepokojem i znikającymi dziećmi.
Akcja „Dark” rozgrywa się we współczesnych Niemczech. Zaginięcie dwojga małych dzieci wydobywa na światło dzienne skrywane sekrety czterech rodzin i zaburzone relacje pomiędzy ich członkami. Wypadki przedstawione w dziesięciu godzinnych odcinkach przybierają nadprzyrodzony obrót niepozostający bez związku z wydarzeniami, które miały miejsce w miasteczku w 1986 r. Są już dostępne trzy sezony, które należy traktować jako zamkniętą całość.
Mindhunter (2017-2019)

Mindhunter
„Mindhunter” to jedna z oryginalniejszych produkcji Netfliksa. Jest to dzieło Davida Finchera powstałe na podstawie książki o tym samym tytule. Serial opowiada o pracy agentów specjalnych FBI Holdena Forda i Billa Tencha, którzy w 1979 r. nawiązują współpracę w celu opracowania metod ścigania seryjnych morderców i analizy przyczyn popełnionych przez nich zbrodni.
Jeżeli szukacie spektakularnych pościgów, strzelanin i zwrotów akcji na każdym kroku, to tutaj ich nie znajdziecie. Są dwa sezony serialu – kolejnego nie będzie.
Dom z papieru (2017-2021)

Dom z papieru
Jeżeli jesteście fanami produkcji Netfliksa innych niż anglojęzyczne, powinniście sięgnąć po „Dom z papieru„. Konstrukcja serialu jest naprawdę ciekawa, ale nieskomplikowana. Ośmioro zamaskowanych przestępców wdziera się do budynku hiszpańskiej mennicy narodowej, skąd zamierzają zrabować niemal 2,5 mld euro.
Akcją z zewnątrz kieruje tajemniczy Profesor, który przez kilka miesięcy przygotowywał specjalistów z różnych dziedzin do napadu. Uczestnicy skoku nie znajdą swoich imion i zwracają się do siebie używając pseudonimów zaczerpniętych od nazw światowych miast. Niestety, pomimo przygotowań Profesora, nie wszystko przebiega zgodnie z planem. Na Netfliksie jest pięć pełnych sezonów i opowiedziana historia jest zamknięta.
Fundacja (2021-)

Fundacja
„Fundacja” to serial SF, stworzony przez Davida S. Goyera i Josha Friedmana, oparty na opowiadaniach Isaaca Asimova. Przez długi czas uważano je za nieprzekładalne na język kina, ale Apple podjęło ryzyko. Z jakim skutkiem? To warto sprawdzić samemu. Moim zdaniem „Fundacja” całościowo jest udana, chociaż czasami za bardzo skręca w stronę „Gwiezdnych wojen”.
Głównym bohaterem serialu jest historyk i matematyk, który przewiduje rychły koniec potężnego Imperium Galaktycznego, trzymającego w garści cały świat. Trudno o „Fundacji” napisać coś więcej bez spoilerów – to po prostu trzeba samemu zobaczyć. Są dwa sezony, a trzeci jeszcze w tym roku.
Loki (2021-2023)

Loki
Loki to chyba najbardziej lubiany superłotr z całego MCU, brawurowo grany przez Toma Hiddlestona, a serial z jego udziałem to prawdziwa perełka. Pierwsza seria rozpoczyna się w momencie, który widzieliśmy już w ostatniej części Avengersów – Loki wchodzi w posiadanie Tesseraktu, dzięki któremu może teleportować się do dowolnego miejsca. Jego ucieczka nie trwa jednak długo i już po chwili zostaje złapany przez pracowników Urzędu Wariancji Czasu (TVA). Wtedy zaczyna się najlepsze…
„Loki” to świetna wariacja na temat sztampowych komiksowych superbohaterów i doskonała pozycja dla wszystkich fanów Toma Hiddlestona. Drugi sezon jest jeszcze lepszy i oferuje chyba najlepsze „zamknięcie” historii superbohatera w historii.
Niezwyciężony (2021-)

Niezwyciężony
„Niezwyciężony” to serial animowany na podstawie komiksu, przeznaczony tylko dla widzów dorosłych. Wulgarność i brutalność sytuacyjna wylewa się tu z ekranu praktycznie z każdej sceny.
Kiedy 17-letni Mark Grayson odziedzicza po ojcu supermoce, dołącza do niego w gronie najpotężniejszych superbohaterów na Ziemi. To spełnienie jego największych marzeń – ale wszystko zmienia się po pewnym wstrząsającym wydarzeniu. Są trzy sezony, a będzie czwarty.
Długa noc (2016)

Długa noc
Akcja miniserialu „Długa noc” rozgrywa się w Nowym Jorku. Po nocy spędzonej na imprezowaniu z nieznajomą kobietą, pochodzący z Pakistanu Naz Khan, budzi się przy jej zwłokach i zostaje oskarżony o morderstwo. Po jego stronie staje adwokat Jack Stone.
„Długa noc” to wnikliwe spojrzenie na tematykę zbrodni i domniemania niewinności. Miniserial zgłębia tajniki działania nowojorskiej policji i pokazuje pułapki systemu sądownictwa, a także prawdziwe piekło, które rozgrywa się w więzieniu. Naz Khan i Jack Stone są tylko marionetkami, a prawdziwy morderca nadal pozostaje na wolności. Ale czy na pewno? To po prostu trzeba zobaczyć, najlepiej w jedną (nomen omen) długą noc.
Wataha (2014-)

Wataha
Jeżeli z nazwiskiem Leszek Lichota kojarzy Wam się głównie „Na wspólnej”, to powinniście jak najszybciej obejrzeć serial „Wataha”. Rola Wiktora Rebrowa jest tą, która Lichocie bardzo pasuje i pozwala pokazać pełnię aktorskich możliwości. Zresztą dobrego aktorstwa jest tu znacznie więcej, bo na ekranie gości i Bartłomiej Topa, i Aleksandra Popławska, i Andrzej Zieliński, a nawet Marian Dziędziel.
Serial rozpoczyna się od zamachu bombowego, w którym giną oficerowie jednej z jednostek straży granicznej w Bieszczadach. Tylko jednemu z nich – wspomnianemu Rebrowowi – udaje się przeżyć. W wyniku zamachu traci on nie tylko swoich przyjaciół, ale przede wszystkim ukochaną Ewę. To motywuje go jeszcze bardziej do odkrycia prawdy, kto stoi za zamachem. Poznaniem prawdy są zainteresowani także jego przełożeni.
Do obejrzenia są trzy sezony.
The Crown (2016-2023)

The Crown
„The Crown” to prawdopodobnie rola życia Claire Foy, która wciela się w postać Królowej Elżbiety II. Serial jest oparty na sztuce The Audience Petera Morgana, będącego również autorem scenariusza.
Serial skupia się na panowaniu Elżbiety II od śmierci jej ojca do czasów obecnych. Przedstawione wydarzenia dotyczą nie tylko samej królowej, ale całego okresu historycznego, w którym panowała. Do tej pory powstało pięć sezonów serialu, a – co wydawać by się mogło niemożliwe – trzymają one równy poziom. Jeżeli preferujecie nieśpieszną akcję i wiele detali historycznych, ten serial jest dla Was.
Ślepnąc od świateł (2018)

Ślepnąc od świateł
Miłośnicy prozy Jakuba Żulczyka na ten serial czekali od dawna. Debiutancka rola Kamila Nożyńskiego, który wielu kojarzy się z Ryanem Goslingiem i ponadczasowe kreacje „starych wyjadaczy”, czyli Jana Frycza, Roberta Więckiewicza, Janusza Chabiora i Cezarego Pazury sprawiają, że to jedno z najważniejszych wydarzeń 2018 r.
Kuba jest warszawskim dilerem, który zarabia na życie dostarczaniem znanym i mniej znanym kokainy. Jest jednak zmęczony swoim uporządkowanym i perfekcyjnym (do tej pory życiem), więc postanawia wyjechać do Argentyny (bilet w jedną stronę). Na datę opuszczenia Polski wybiera Boże Narodzenie, ale zanim do tego dojdzie Kuba musi pozałatwiać kilka spraw.
W międzyczasie z więzienia wychodzi Dario, gangster wywodzący się z mafii pruszkowskiej, który szuka swojej zguby. Niestety, w sprawę zaplątany jest Kuba i jego szef – Jacek. Ta historia nie może mieć happy endu.
Barry (2018-2023)

Barry
Czy serial zatytułowany „Barry” ma szansę odnieść sukces? Jeżeli tworzy go HBO, to jak najbardziej. Zwłaszcza, jeżeli umiejętnie łączy thriller, dramat i komedię.
Tytułowy bohater – Barry (świetna rola Billa Hadera) – ma depresję, czuje się samotny i całkowicie wypalony. Na życie zarabia jako płatny zabójca, ale nie ma ochoty na kolejne zlecenie. Zgadza się jednak na eliminację kolejnego celu w Los Angeles, gdzie ma „zająć się” młodym, aspirującym aktorem.
Podążając za swoim celem, mężczyzna trafia na spotkanie lokalnej grupy teatralnej. Ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że w ich towarzystwie czuje się dobrze i nabiera przekonania, że chciałby zerwać ze starym życiem. Historia jest zamkniętan w czterech sezonach.
Twin Peaks (2017)

Twin Peaks
Trzeci sezon „Twin Peaks” to moim zdaniem najlepszy z sezonów niepokojącej serii Davida Lyncha i jedno z największych dzieł wszech czasów. Twin Peaks po 27 latach od tajemniczych wydarzeń, które zostały zainicjowane przez zabójstwo Laury Palmer powraca w wielkim stylu. Tym razem historia nie skupia się tylko i wyłącznie na miasteczku Twin Peaks, a sięga znacznie dalej i bez najmniejszego skrępowania przesącza się między różnymi wymiarami (dosłownie).
W tej historii jest dosłownie wszystko – piękna historia miłosna, mroczny horror i psychodeliczne wizje innych (wszech)światów. Nowe „Twin Peaks” doskonale funkcjonuje w odniesieniu do pierwszych sezonów, ale broni się także jako zamknięta całość. I ten fenomenalny finał… To po prostu trzeba zobaczyć!
Wikingowie (2013-2020)

Wikingowie
„Wikingowie” to opowieść o przygodach wojowniczych ludów Północy, które siały postrach w średniowiecznej Europie. Fabuła serialu nie skupia się tylko na wojnach i rozlewie krwi, pokazuje także zwyczaje Wikingów, dzięki czemu jest doskonałą sagą rodzinną.
Centralną postacią opowieści jest Ragnar Lothbrok, legendarny i charyzmatyczny przywódcza Wikingów, który żył w VIII w. Według legend, Ragnar był potomkiem samego Odyna. Nie poznajemy go jednak jako zdobywcy, a zwykłego rolnika, który marzy o bogactwie i dalekich wyprawach na zachód. Dzięki pomocy jego przyjaciela, Flokiego, powstaje nowa generacja statków – szybszych, smuklejszych i pięknie wykonanych, które pozwalają na podboje dalekich krain.
Preacher (2016-2019)

Preacher
„Preacher” to bardzo dobry, a jednocześnie bardzo dziwny serial będący adaptacją komiksu „Kaznodzieja” autorstwa Gartha Ennisa i Steve’a Dillona.
Serial skupia się na kaznodziei – Jesse Custerze – który niespodziewanie zyskuje dar pozwalający na zmuszanie każdego, kto zrozumie jego rozkaz, do wykonania go. Wraz ze swoją ukochaną Tulip i wampirem Cassidym rusza w podróż poszukiwania Boga. Jego tropem rusza jednak wysłany przez aniołów nieśmiertelny Święty od Morderców. Brzmi dziwnie? A jest tego więcej! Za nami cztery sezony, które doskonale zamykają opowiadaną historię.
Narcos (2015-2017)

Narcos
Serial „Narcos” opowiada historię Pablo Escobara – potężnego bossa kartelu narkotykowego z Medelin w Kolumbii. Jego działalność związana z handlem kokainą coraz szybciej się rozrasta, a władze federalne za główny cel stawia sobie likwidację nielegalnego biznesu Escobara. Za nami trzy sezony serialu, a także spin-off, czyli „Narcos: Meksyk”.
Serial jest bardzo naturalistyczny i przedstawia prawdziwą historię konfrontacji stróżów prawa z narkotykowym bossem. Serial dokumentuje wiele często sprzecznych ze sobą interesów różnych grup społecznych: prawników, polityków, policji, wojska i zwykłych ludzi, które ścierają się w walce o kontrolę nad rynkiem jednego z najcenniejszych towarów świata – kokainy.
The Knick (2014-2015)

The Knick
„The Knick” to jeden z najbardziej oryginalnych seriali w historii. Akcja toczy się w szpitalu Knickerbocker, na początku XX w., kiedy nie było jeszcze antybiotyków, a chirurgia raczkowała.
Główny bohater – John Thackery (fenomenalny Clive Owen) – jest uzależniony od kokainy, a jego pomocnikiem zostaje czarnoskóry Algernon Edwards. A ponieważ były to czasy pełne rasizmu, perypetie lekarzy budzą niesamowite emocje. Rewelacyjny scenariusz, hipnotyzujące zdjęcia, klimatyczna muzyka skomponowana przez Cliffa Martineza (pamiętacie „Drive”?) i atmosfera brudnej Ameryki czynią ten serial wybitnym.
Daredevil (2015-2018)

Daredevil
Po tak słabej produkcji, jakim był film kinowy „Daredevil” z 2003 r. z Benem Affleckiem wcielającym się w rolę Matta Murdocka, wydawało się, że ambitna produkcja o niewidomym prawniku, który wymierza sprawiedliwość przestępcom, nie powstanie. Ale 12 lat po tym feralnym wydarzeniu za opowieść o Daredevilu wzięła się platforma Netfilx.
Serial opowiada historię Matta Murdocka, który w wyniku wypadku jako dziecko traci wzrok. Dzięki szkoleniu przez tajemniczego Sticka, jego pozostałe zmysły ulegają wyostrzeniu. Matt wypowiada wojnę przestępcom – za dnia jako prawnik, a w nocy jako bezkompromisowy Daredevil. Doskonale nakręcony, świetnie zagrany i opowiedziany – taki jest telewizyjny „Daredevil”.
Wszystkie trzy sezony są do obejrzenia na Disney+, a w tym roku wyszła kontynuacja, stworzona bezpośrednio przez Disneya – „Daredevil: Odrodzenie”. Będzie ciąg dalszy.
Dexter (2006-2013)

Dexter
„Dexter” to serial nietypowy. Jego główny bohater – Dexter Morgan – pracuje w policji w wydziale zabójstw, gdzie jest odpowiedzialny za analizę krwi. Ale Dexter ma też drugą naturę – jest seryjnym mordercą. Żądny krwi, genialny, sprytny i nieprzewidywalny, postępuje według stworzonego w dzieciństwie Kodeksu.
Główny bohater jest świadomy swoich słabości, a drzemiącego wewnątrz potwora nazywa „Mrocznym Pasażerem”. Dexter nie zabija przypadkowych osób, a przestępców, którzy z jakichś powodów wymknęli się wymiarowi sprawiedliwości. Z czasem, w toku rozwoju poszczególnych sezonów, Dexter powoli traci kontrolę nad swoim życiem i coraz bardziej zatraca się w żądzy krwi.
Kontynuacja serialu – „Dexter: New Blood” – próbowała domknąć całą tę historię, ale nie zrobiła tego najlepiej. Prequel historii Dextera, czyli „Dexter: Original Sin”, jest ok, ale to typowy „skok na kasę”. Nie wiem, po co powstaje „Dexter: Ressurection”, chyba że twórcy naprawdę mają pomysł na tę historię.
Zagubieni (2004-2010)

Zagubieni
„Zagubieni” to jeden z najlepszych seriali w historii. Po kilku latach posuchy, historia ta otworzyła nowy etap w historii produkcji telewizyjnych. Ten chwalony przez krytyków dramat science-fiction, składający się z 6 (coraz bardziej zakręconych) sezonów, opowiada o losach 48 pasażerów lotu 815 z Sydney do Los Angeles, których samolot rozbija się na tajemniczej wyspie.
Bohaterowie muszą stawić czoła niebezpieczeństwom przyrody oraz zjawiskom nadprzyrodzonych. Serial zasłynął dzięki szerokiej obsadzie (70 aktorów i pies) oraz faktowi kręcenia na malowniczym Oahu na Hawajach.
Sherlock (2010-2017)

Sherlock
Sherlock Holmes to postać, którą znają wszyscy miłośnicy filmów i książek przygodowych. Ale przez długi czas, nikomu nie przyszło do głowy, by najsłynniejszego detektywa przenieść do współczesności.
Dr Watson jest lekarzem i weteranem wojennym, który ma problemy z przystosowaniem się do życia w cywilu. Pewnego dnia poznaje Sherlocka Holmesa (granego przez fantastycznego Benedicta Cumberbatcha), ekscentrycznego geniusza i jedynego na świecie „detektywa doradczego”, z którymi zwykła policja sobie nie radzi. Pragmatyzm Watsona plus błyskotliwość Sherlocka zdają egzamin i tworzą jeden z najbardziej charakterystycznych duetów w historii.
Carnivale (2003-2005)

Carnivale
„Carnivàle” to amerykański serial fantasy emitowany w latach 2003–2005. Akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku, w czasie Wielkiego Kryzysu, i śledzi losy dwóch głównych postaci: Bena Hawkinsa, młodego mężczyzny obdarzonego nadprzyrodzonymi zdolnościami, oraz brata Justina Crowe, charyzmatycznego kaznodziei.
Ben dołącza do wędrownego cyrku, gdzie odkrywa swoje moce uzdrawiania i zaczyna doświadczać wizji związanych z tajemniczym mężczyzną o imieniu Henry Scudder. Brat Justin, z kolei, zaczyna dostrzegać w sobie mroczne moce, które prowadzą go do przekonania, że jest wybrańcem Boga, mającym oczyścić świat z grzechu. Obaj bohaterowie są przedstawicielami odwiecznej walki między dobrem a złem, której kulminacja zbliża się nieuchronnie.
„Carnivàle” wyróżnia się unikalnym klimatem, głęboką narracją i bogactwem postaci, co sprawia, że jest uważany za jedno z bardziej ambitnych dzieł telewizyjnych początku XXI wieku. Mimo że został zakończony po dwóch sezonach, pozostawił trwały ślad wśród miłośników seriali o głębokiej warstwie symbolicznej i filozoficznej.
Ray Donovan (2013-2020)

Ray Donovan
„Ray Donovan” to serial, który pojawił się w ramówce stacji Showtime po zakończeniu produkcji „Dextera”, przez wiele osób jest oceniany nawet wyżej od przygód krwiożerczego analityka policyjnego.
Tytułowy bohater – Ray Donovan brawurowo grany przez Lieva Schreibera – zajmuje się zawodowo rozwiązywaniem problemów znanych i bogatych mieszkańców Los Angeles. Może on sprawić, że każdy problem zniknie błyskawicznie, ale nie może uporać się z własnymi demonami. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy jego ojciec niespodziewanie wychodzi z więzienia. Świetnie nakręcona historia z wieloma zwrotami akcji.
Zakazane imperium (2010-2014)

Zakazane Imperium
„Zakazane imperium” to wyjątkowo wysmakowana produkcja HBO, skupiająca się wokół postaci Enocha „Nucky’ego” Thompsona, prominentnego polityka, który nieoficjalnie włada całym Atlantic City. Akcja serialu rozgrywa się w czasach prohibicji.
Nucky kontroluje hotele, kasyna, domy publiczne, a we wszystkich tych miejscach obraca alkoholem. Thompson robi interesy z największymi gangsterami Nowego Jorku, Chicago i Filadelfii. Dlatego w serialu pojawia się Al Capone, Arnold Rothstein czy Lucky Luciano.
Doskonałe aktorstwo, piękne kostiumy, trzymająca w napięciu akcja i bardzo realistyczne sceny porachunków mafijnych. Witajcie w Atlantic City.
Mad Men (2007-2015)

Mad Men
„Mad Men” to jeden z tych „gadanych” seriali, od których nie sposób się oderwać. Akcja show rozgrywa się w Nowym Jorku w latach 60. ubiegłego wieku, w fikcyjnej agencji reklamowej Sterling Cooper.
Don Draper jest jej cynicznym i zdolnym dyrektorem kreatywnych. W kolejnych odcinkach obserwujemy jak wciela w swoje życie coraz odważniejsze pomysły marketingowe – od reklam papierosów po kampanię wyborczą. W serialu zaobserwujemy także realia społeczne i polityczne oraz zmiany obyczajów, które nastąpiły na początku lat 60. XX wieku.
Nie jest to produkcja, która spodoba się każdemu, ale miłośnicy gry aktorskiej na wysokim poziomie i stopniowo zapętlających się relacji międzyludzkich, będą zachwyceni.
Homeland (2011-2019)

Homeland
„Homeland” to przerażający serial. Nie ma tu żadnych fantastycznych stworów ani istot pozaziemskich. Tylko ludzie. Brutalni ludzie. Serial przeraża swoją autentycznością i aktualnością poruszanych tematów.
Po ataku na kryjówkę terrorystów w Iraku, amerykańskim żołnierzom udaje się odbić jeńca wojennego, zaginionego przed 8 laty. Sierżant Nicholas Brody wraca do kraju jako bohater, ale nie wszyscy w niego wierzą. Agentka CIA Carrier Mathison nie zważając na innych próbuje udowodnić, że uznany wcześniej za zmarłego żołnierz, nie jest już tym samym człowiekiem co kiedyś.
Pełen wyczuwalnego napięcia i zaskakujących zwrotów akcji serial w sugestywny sposób pokazuje wszechwładzę terroryzmu. Jest osiem sezonów.
Battlestar Galactica (2004-2009)

Battlestar Galactica
„Battlestar Galactica” to moim zdaniem najlepszy kosmiczny serial w historii telewizji. Wersja z 2004 r. to odświeżone wcielenie serialu o tym samym tytule z 1978 r. Przedstawiona jest w nim historia świata, w którym ludzie stworzyli roboty – Cylonów, którzy zbuntowali się i zniknęli na 40 lat. Po tym czasie pojawiają się i niszczą ludzkie kolonie. Zwycięstwo ułatwił im fakt, że część z nich wygląda jak ludzie. Od tej pory ocalałych zaledwie kilka tysięcy ludzi musi uciekać i prowadzić nierówną walkę z Cylonami.
Przewodzi im komandor William Adama, który przywrócił do gotowości bojowej jego statek wojenny-muzeum, Battlestar Galactica. Jego celem jest odnalezienie Ziemi, trzynastej kolonii, na której rozbitkowie będą mogli rozpocząć nowe życie.
Masz ochotę na coś innego? Warto sprawdzić nasz ranking najlepszych seriali SF.
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
True Detective. Przejrzałem dwa razy i chyba brak tej pozycji na liście. Spore przeoczenie.
A gdzie squid game?