Jeżeli jesteście po seansie „Motocyklistów” i po powrocie do domu macie ochotę obejrzeć coś jeszcze, mamy dobrą wiadomość. Przygotowaliśmy 8 filmów i seriali, które przypadną Wam do gustu.
„Motocykliści” to długo oczekiwany film Jeffa Nicholsa (twórcy znakomitego „Uciekiniera”) zainspirowany książką fotograficzną Danny’ego Lyona, który podąża za losami klubu motocyklowego Vandals, na przestrzeni lat zamieniającego się w gang.
To świetny dramat kryminalny z plejadą gwiazd: Austinem Butlerem, Tomem Hardym, Michaelem Shannonem i Jodie Comer, idealny dla osób, których nie kręci nowy Deadpool i Obcy. To kronika 10 kluczowych lat życia Johnny’ego, żądnego wrażeń Benny’ego i ekipy, którą tworzy: Zipco, Funny Sonny, Cal, Brucie Wahoo, Cockroach, Corky i The Kid. Pokazuje, jak przetrwać w brutalnym świecie, gdzie króluje broń, alkohol, narkotyki i niezależność.
Przygotowaliśmy 8 seriali i filmów, które przypadną Wam do gustu, jeżeli jesteście miłośnikami „wątków motocyklowych”. Nie każda z wymienionych pozycji to opowieść o gangu, choć często wątki te się ze sobą przeplatają.
Easy Rider (1969)
„Easy Rider” to przełomowy amerykański film o motocyklistach. Wyreżyserowany przez Dennisa Hoppera, opowiada historię Billy’ego i Wyatta, podróżujących z Los Angeles do Nowego Orleanu. Po drodze spotykają George’a Hansona, prawnika o wolnym duchu, który dołącza do nich i znacząco odmienia ich odyseję.
Film ten opowiada o dążeniu do wolności i eksploracji Ameryki, ale także oddaje ducha ruchu kontrkulturowego lat 60. ubiegłego wieku. Występ Jacka Nicholsona w roli Hansona był przełomowy dla jego kariery, owocując nominacją do Oscara i wystrzeliwując go do samego hollywoodzkiego topu. Nieoczekiwany sukces kasowy „Easy Rider” w połączeniu z jego subwersyjną narracją i innowacyjnym stylem, uczynił go fenomenem kulturowym wśród napięcia wokół wojny w Wietnamie i powszechnego nihilizmu wśród amerykańskiej młodzieży.
Mad Max (1979)
Mogłoby się wydawać, że „Mad Max” w tym zestawieniu to jakiś zagubiony gość, ale nic bardziej mylnego. Pierwszy film z całej serii, który nie jest tak mocno nakierowanym na akcję dystopijnym SF, wydaje się być utrzymany w duchu „Motocyklistów”.
Tę historię zna chyba każdy. Akcja „Mad Maksa” rozgrywa się w ponurej przyszłości, w której prawo i porządek uległy załamaniu. Max Rockatansky to policjant patrolu drogowego, który szuka zemsty na brutalnym gangu motocyklowym dowodzonym przez bezwzględnego Toecuttera. Wyreżyserowany przez George’a Millera, „Mad Max” jest wypełniony po brzegi pościgami, ponurą atmosferą i emocjonującymi scenami akcji, które jak na swoje lata wyznaczały nowy standard dla gatunku.
Synowie Anarchii (2008-2014)
„Synowie Anarchii” to klasa sama w sobie i jeden z najlepszych seriali sensacyjnych ostatnich lat. Składająca się z siedmiu sezonów opowieść Kurta Suttera to nie tylko historia pełnych przygód wydarzeń w małym miasteczku, ale także opowieść o lojalności, zdradzie i tym, co to naprawdę znaczy „być dobrym”.
Serial ukazujący losy wyjętego spod prawa gangu motocyklowego SAMCRO (Sons of Anarchy Motorcycle Club Redwood Original) oraz jego członków, którzy starają się uchronić swoje małe miasteczko przed napływem dilerów narkotykowych i wielkich budowlanych korporacji, a także przed tymi, którzy teoretycznie powinni strzec bezpieczeństwa mieszkańców Charming, czyli nadgorliwymi stróżami prawa. Żądza pieniędzy i walka o władzę to główne wątki „Synów Anarchii”, a do najważniejszych postaci serialu należą Jackson „Jax” Teller (świetny Charlie Hunnam), jego matka Gemma Teller Morrow (Katey Sagal), a także ojczym Clarence „Clay” Morrow (Ron Perlman).
Uciekinier (2012)
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć innego filmu Jeffa Nicholsa, czyli „Uciekiniera” z niezapomnianym Matthewem McConaugheyem w roli głównej. Wciela się on w rolę mężczyzny o imieniu Mud, który ukrywa się na wyspie na rzece Missisipi. Staje się mentorem młodego chłopca, jednocześnie zabiegając o swoją byłą dziewczynę. To, co może wydawać się prostym dramatem o związku, jest w istocie głęboką opowieścią o dorastaniu, akceptowaniu przeszłości i ruszaniu naprzód.
W sposobie, w jaki Nichols studiuje kulturę jazdy na motocyklach w „Motocyklistach”, wyczuwa się nutę mitologii. Z drugiej strony „Uciekinier” dekonstruuje atrakcyjność amerykańskich bajek. W obu filmach występują kradnący sceny Michael Shannon, który udowadnia, dlaczego jest jednym z najbardziej wszechstronnych aktorów swojego pokolenia.
Mayans M.C. (2018-2023)
Innym znakomitym motocyklowym serialem telewizyjnym na naszej liście jest „Mayans M.C.”, którego akcja rozgrywa się w tym samym uniwersum co „Synowie Anarchii” (ten sam twórca). Jednak tym razem w centrum uwagi znalazł się Mayans Motorcycle Club.
Ezekiel „EZ” Reyes po wyjściu z więzienia dołącza do gangu motocyklowego Majów, działającego na granicy kalifornijsko-meksykańskiej. Kiedyś uchodził za „cudownego chłopaka” mogącego spełnić swój amerykański sen. Teraz wspólnie ze swoim bratem planują zemstę na osobach, które odpowiadają za śmierć ich matki. Tym samym EZ postanawia stworzyć swoją nową tożsamość i wkroczyć na przestępczą ścieżkę, z której nie ma powrotu. Aktor wcielający się w rolę EZ-a specjalnie nauczył się jazdy motocyklem na potrzeby serialu.
Brudny szmal (2014)
Po „Motocyklistach” niektórzy mogą spodziewać się porywającego filmu akcji, podczas gdy w rzeczywistości historia ta ma subtelne i intymne romantyczne jądro. Podobnie jest z filmem „Brudny szmal” z Tomem Hardym i Jamesem Gandolfinim w rolach głównych.
Bob Saginowski pracuje jako barman w brooklyńskim lokalu swojego kuzyna Marva. Gdy lokal odwiedzają gangsterzy i zostawiają pieniądze na przechowanie, Bob zawsze odwraca wzrok. Nikomu o tym nie mówi, za to codziennie chodzi na msze. Jego życie zmienia się, kiedy w śmietniku znajduje pobitego szczeniaka. Niesie go do swojej sąsiadki, Nadii, i razem pomagają psu wrócić do zdrowia.
Sprawy się komplikują, gdy zjawia się właściciel pitbulla, agresywny były chłopak Nadii, który postanawia odzyskać i ją, i psa. Na domiar złego, gdy dochodzi do napadu na pub, Bob musi stawić czoło czeczeńskim mafiosom i uświadamia sobie, że wcale nie zna ludzi, których uważał za bliskich.
Harley and the Davidsons (2016)
„Harley and the Davidsons” to wciągający miniserial opowiadający historię marki motocyklowej Harley-Davidson i jej wczesnego okresu. Ma zaledwie trzy odcinki i obejmuje okres od 1901 do 1945 r., kiedy założyciele firmy William Harley i bracia Davidson pokonali wszelkie przeciwności losu.
„Harley and the Davidsons” to klasyczna amerykańska opowieść o tym, jak grupa nieprzeciętnych marzycieli ze Środkowego Zachodu postanowiła rzucić wyzwanie elicie ze Wschodniego Wybrzeża. Nie podejrzewali, że zrealizowane marzenie stanie się legendarną marką, ikoną wolności i buntu. Serial jest bardzo dobrze nakręcony i zagrany – to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią motocykli.
Akira (1988)
„Akira” to prawdziwa wisienka na torcie. Oparta na popularnej mandze z 1982 r. o tym samym tytule, „Akira” jest jedynym w swoim rodzaju anime, przez wielu uważanym za jeden z najlepszych japońskich filmów wszech czasów. Sam ruch motocyklu na załączonym kadrze zainspirował filmowców takich, jak Wachowscy, Tarantino, Peele i Nolan.
„Akira” pomogła spopularyzować gatunek cyberpunk, a także koncepcję animacji dla dorosłych. Podobnie jak w przypadku wielu wspaniałych opowieści o motocyklistach, opowiada historię dwóch przyjaciół z tego samego gangu, którzy zostają rozdzieleni po tym, jak jeden z nich ulega wypadkowi.
„Akira” odchodzi od tradycyjnej narracji filmu o motocyklistach-przestępcach, ponieważ ta historia rozgrywa się w dystopijnym Neo-Tokio, a wypadek przyznaje ofierze moce telekinetyczne, które zagrażają całemu miastu. To nie tylko pulpowe arcydzieło, ale piekielna jazda bez trzymanki.
Masz ochotę na coś innego? Warto sprawdzić nasz ranking najlepszych westernów.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz