Człowiek z Wysokiego Zamku
Serial na podstawie prozy Philipa K. Dicka. Tytuł, który jest dostępny na Amazon Prime Video, jest jedną z trudniejszych pozycji w tym zestawieniu. Przez niektóre wątki trudno przebrnąć, ale ogólne odczucie jest pozytywne.
To alternatywna przyszłość lat 60., w której Państwa Osi zwyciężają II wojnę światową. Naziści jako pierwsi skonstruowali bombę atomową, przez co podbili Europę i obie Ameryki. Stany Zjednoczone zostały podzielone między Japonię i III Rzeszę, gdzie zostały wprowadzone zupełnie inne rządy, które odmieniają sposób życia Amerykanów.
Ta historia wciąga jak czarna dziura. Dostępne są cztery sezony serialu i historia jest już zamknięta.
Firefly

Firefly
„Firefly” to serial Jossa Whedona, który miał szansę być czymś wyjątkowym. Niestety, skończyło się na jednym sezonie i historii urwanej na samym początku. Gdyby „Firefly” dać szansę, serial ten stałby się czymś na miarę „The Expanse”.
Akcja serialu rozgrywa się w XXVI wieku, gdy w galaktyce rządzi totalny reżim (Alliance). Ludzie ubierają się jak kowboje, a wszelkie zatargi i konflikty rozwiązuje się jak na Dzikim Zachodzie.
Głównymi bohaterami jest załoga transportowca Serenity, podróżująca po Wszechświecie i przyjmująca każde zlecenie, które zapewni im paliwo i jedzenie. Kapitanem statku jest Malcolm Reynolds, weteran wojenny, który dowodzi barwną kompanią wyrzutków i awanturników.
Cyberpunk: Edgerunners

Cyberpunk: Edgerunners
„Cyberpunk: Edgerunners” to prawdopodobnie najlepsze anime ostatnich lat, a dla wielu osób wizja, jak „Cyberpunk” powinien wyglądać od początku.
Ti 10-odcinkowa opowieść o dzieciaku z ulicy próbującym przetrwać w mieście przyszłości ogarniętym obsesją na punkcie technologii i modyfikacji ciała. Aby przeżyć, stawia wszystko na jedną kartę i postanawia zostać edgerunnerem, czyli jednym z nielegalnie działających najemników zwanych cyberpunkami.
Wyjątek

Wyjątek
„Wyjątek” to jeden z ukrytych diamentów wśród produkcji oryginalnych Netfliksa. Nie jest to klasyczne anime, choć ducha japońskich dzieł da się tu wyczuć. To SF pełną gębą, z wieloma filozoficznymi pytaniami o naturę osobowości i sens życia.
W odległej przyszłości ludzkość została wypędzona z Ziemi i zmuszona do przeniesienia się do innej galaktyki. Zespół zwiadowczy zostaje wysłany na poszukiwanie planety, którą można poddać procesowi terraformowania.
Załoga jest drukowana na biologicznej drukarce 3D, ale awaria systemu powoduje, że jeden z jej członków, Lewis, ulega deformacji. Gdy Lewis zwraca się przeciwko reszcie zespołu, w pogrążonym w przerażających ciemnościach statku rozpoczyna się odliczanie do końca misji.
Fundacja

Fundacja
„Fundacja” to serial SF, stworzony przez Davida S. Goyera i Josha Friedmana, oparty na opowiadaniach Isaaca Asimova. Przez długi czas uważano je za nieprzekładalne na język kina, ale Apple podjęło ryzyko. Z jakim skutkiem? To warto sprawdzić samemu. Moim zdaniem „Fundacja” całościowo jest udana, chociaż czasami za bardzo skręca w stronę „Gwiezdnych wojen”.
Głównym bohaterem serialu jest historyk i matematyk, który przewiduje rychły koniec potężnego Imperium Galaktycznego, trzymającego w garści cały świat. Trudno o „Fundacji” napisać coś więcej bez spoilerów – to po prostu trzeba samemu zobaczyć. Drugi sezon właśnie debiutuje na Apple TV+.
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop
„Cowboy Bebop” to serial, który stał się niechlubnym bohaterem ostatnich dni. Netflix zdecydował o jego kasacji i to krótko po premierze pierwszej serii, która w moim odczuciu była całkiem udana. Piszę to jednak jako osoba, która nie miała żadnych oczekiwań w stosunku do tego serialu i nie zna pierwowzoru anime.
„Cowboy Bebop” to kosmiczny western opowiadający historię trójki „kowbojów” – łowców nagród, którzy uciekają przed swoją przeszłością. Spike Spiegel, Jet Black i Faye Valentine bardzo się od siebie różnią, ale łączy ich jedno – są śmiertelnie niebezpieczni.
Razem tworzą nieco chaotyczną, acz barwną drużynę, która za odpowiednie wynagrodzenie gotowa jest pojmać najgroźniejszych przestępców całego Układu Słonecznego. Jednak zuchwałość i sarkazm nie pomogą im w konfrontacji z najgroźniejszym przeciwnikiem, jakim jest ich własna przeszłość.
Battlestar Galactica

Battlestar Galactica
Bez tego serialu nie byłoby ani „The Expanse”, ani „Star Trek: Discovery”. „Battlestar Galactica”, bo o nim mowa, w 2004 r. wyznaczył kierunek dla rozwoju całego gatunku SF.
„Battlestar Galactica” z 2004 r. to odświeżona wersja serialu z 1978 r. Opowiada on o wojnie ludzi z Cylonami – inteligentnymi maszynami, które się zbuntowały i zniknęły na 40 lat. Po tym czasie powracają i niszczą 12 ludzkich kolonii.
Ocaleli ludzie muszą uciekać i prowadzić nierówną wojnę z Cylonami, a na ich straży stoi statek wojenny Battlestar Galactica. Ich celem jest odnalezienie trzynastej kolonii – Ziemi.
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Telewizyjny serial opowiadający o przygodach Major Kusanagi i jej kolegów z oddziału do zadań specjalnych. Opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce przed spotkaniem z Władcą Marionetek pokazanym w filmie „Ghost in the Shell”.
Piękna i śmiertelnie niebezpieczna Motoko kontynuuje swoją misję: tropienie przestępstw niezależnie gdzie zostały popełnione – w realnym świecie czy cyberprzestrzeni. Pomagają jej w tym wierni współpracownicy z elitarnej Sekcji 9.
Miłość, śmierć i roboty
Miłość, śmierć i roboty” to ciekawy serial animowany dla dorosłych, na który składa się 18 nowelek trwających od 5 do 15 minut. Nie zabiorą one dużo czasu, a pod pewnymi względami mogą odmienić życie.
Każdy odcinek przedstawia inną historię zrealizowaną w innym stylu. Poruszane są tu problemy polityczne, społeczne, rasowe oraz tematyka wojenna. Nie zabraknie także debat filozoficznych o istotę człowieczeństwa. To zdecydowanie jedna z tych pozycji, na którą znajdziecie czas gdzieś w tramwaju albo podczas przerwy na kanapkę.
Na Netfliksie są trzy sezony, a czwarty wydaje się być tylko kwestią czasu.
Otwórz oczy

Otwórz oczy
„Otwórz oczy” to bardzo dobrze poprowadzony, polski serial SF oryginalny Netfliksa, który pozostaje jeszcze długo po skończonym seansie.
Julka trafia do centrum leczenia amnezji w następstwie tragicznego wypadku, w którym traci rodzinę. W ośrodku nawiązuje relacje z innymi pacjentami o podobnych doświadczeniach i urazach. Poznaje również tajemniczego Adama. Chłopak staje się tam jej przewodnikiem.
Kiedy jednak Julka zaczyna mieć dziwne sny, które wydają się jej aż nazbyt realne, zastanawia się, czy miejsce, w którym się znajduje jest tym, za które je dotychczas uważała. Dziewczyna stara się uciec z ośrodka jednocześnie dążąc do odkrycia prawdy: ten świat nie jest takim, jakim się wydaje.
Niektóre odnośniki na tej stronie to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt a jednocześnie wspierasz pracę redakcji rtvManiaK.pl i jej niezależność.
A star treka nikt?? Nie trzeba kochać wszystkich serii
Perełka SF znaleziona już na początku.
„ZSSR” ?
A gdzie Charlie Jade pośród tej popeliny?
Serio!? 2/3 tej listy to chłam
Lepiej bym tego nie ujął!
A gdzie Charlie Jade.
Devs – jako programiście ten serial bardzo mi się spodobał. Porusza wyjątkowy temat. Choć specyficzny, nie wszystkim podejdzie.
Miłość, śmierć i roboty – cudowny serial. Tzn połowa odcinków mi się nie podobała, ale każdy jest o czymś kompletnie innym i jest tu parę absolutnie wyjątkowych perełek chociażby za szczeliną orła.
Dark – bardzo dobry.
Stranger thing – bardziej familijny z żoną do obejrzenia.
The Expanse – wow. Moje klimaty.
A gdzie Battlestar Galactica i StarGate. to zestawienie to jakieś nieporozumienie.
Battlestar Galactica to mój ulubiony serial SF w historii. Ale tutaj wymieniamy tylko pozycje powstałe po 2015 r.
A masz pojęcie jak stary jest Firefly? O wiele starszy od BSg ha ha ha