środa, 27 lutego 2019, Grzegorz Szczypa

Soundbar do telewizora – jaki model kupić i na co zwracać uwagę?

Magnat SBW 250
Magnat SBW 250 / fot. Magnat

0 odpowiedzi na “Magnat SBW 250”

 1. SONYes pisze:

  Tradycyjne ”kina domowe” – tz. kolumnowe odchodzą w zapomnienie. Kable… itp. Przyszedł czas na Soundbary, i to nie ,,liche” bo np. SONY umie w (soundbary) 😉 HT-ZF9 jest mega kozak! kto ma, ten wie.

 2. pecior pisze:

  Czytam, czytam i niedowierzam… Rozumiem, że technika idzie do przodu, ale prawa fizyki się nie zmieniają… Kolumny nie są duże dlatego, że ktoś chciał zużyć więcej materiału… Amplituner czy wzmacniacz nie waży 10kg dlatego, że ktoś ukrył w nim cegłę… Coś za tym stoi… Jak widzę te wszystkie marketingowe bzdury w których dźwiek odbija się od sufiu i idealnie trafia w słuchacza, to nie mogę ze śmiechu. Czy w każdym domu na całym świecie kanapa jest w identycznej odległości od TV? A może sounbar sprawdza gdzie siedzi słuchacz i w magiczny sposób zmienia prawa fizyki za każdym razem? Z jednej strony autor teksu śmieje się z cieniutkich głośników:
  ,,tuż przed pojawieniem się soundbarów mieliśmy prawdziwy wysyp groteskowo wąskich kolumn, które nie radziły sobie z dobrym reprodukowaniem dźwięku”
  a z drugiej strony próbuje powiedzieć, że teraz w takim cieńkim głośniku znajduje się to samo co w 5 głośnikach i 10kg wzmacniaczu…
  Napiszę krótko i na temat. Masz kilkaset złoty? Odpuść sobie sounbara, niektóre TV mają lepszy dźwięk w standardzie, przepaści zazwyczaj nie będzie. Masz 1000 czy 2000 zł? Zainwestuj w sounbara, różnica między głośnkami z TV będzie bardzo duża a za tą cenę nic lepszego nie kupisz…
  Masz 2000, 3000 zł lub więcej? Za tą cenę masz amplituner i kolumny które dzieli przepaść jakościowa od każdego soundbara, nawet tak za 5000 czy 10 000. Mówię tutaj o kolumnach stereo. Taki zestwa wcale nie musi być gigantyczny, ale pozwoli chociażby na sensowne rozstawienie kolumn, a nie w jak w sounbarze, kilkadziesiąt cm od siebie. W sounbarze to nawet stereo dobrego nie ma, nie mówiąc już dźwięku przestrzennym… Ale co tam, papier wszystko przyjmie. Zaraz napiszą o brzęczyk w telefonie zastąpi kino domowe…. Jeśli chodzi o typowe kina 5.1, 7.1 to faktycznie w 90% przypadków szkoda na to kasy, w małych mieszkaniach czy pokojach akustyka jest taka, że jakość dźwięu jest tragiczna, a końcowy efekt gorszy niż średniej klasy sprzęt stereo.

  • Grzegorz Szczypa pisze:

   Rozumiem Twoje argumenty w sporej części, bo sam jestem tradycjonalistą i wiem, że wzmak waży, bo trafo itp, kolumny muszą mieć solidne zwrotnice i magnesy w głośnikach a najlepiej być zamknięte w obudowach z drewnianych płyt, radochę daje słuchanie muzyki z dobrego stereo, a nie kina przestrzennego.
   W zasadzie Twoja wypowiedź w całkiem obszernym fragmencie, który przytoczę:

   „Napiszę krótko i na temat. Masz kilkaset złoty? Odpuść sobie sounbara, niektóre TV mają lepszy dźwięk w standardzie, przepaści zazwyczaj nie będzie. Masz 1000 czy 2000 zł? Zainwestuj w sounbara, różnica między głośnkami z TV będzie bardzo duża a za tą cenę nic lepszego nie kupisz…
   Masz 2000, 3000 zł lub więcej? Za tą cenę masz amplituner i kolumny które dzieli przepaść jakościowa od każdego soundbara, nawet tak za 5000 czy 10 000. Mówię tutaj o kolumnach stereo. Taki zestwa wcale nie musi być gigantyczny, ale pozwoli chociażby na sensowne rozstawienie kolumn, a nie w jak w sounbarze, kilkadziesiąt cm od siebie.”

   pokrywa się z duchem tego, co sam napisałem.

   Zauważ przynajmniej dwa ostatnie akapity mojego tekstu.

   Natomiast co do Twojego zarzutu, który brzmi „A może sounbar sprawdza gdzie siedzi słuchacz i w magiczny sposób zmienia prawa fizyki za każdym razem?” to trafiłeś w sedno – każdy sensowny sprzęt tego typu ma kalibrację dźwięku do pomieszczenia, w którym został ustawiony (choćby IntelliBeam Yamahy czy ADAPTiQ Bose).

   Jeszcze słówko w temacie wąskich kolumn, z których żartujemy – mniej więcej dekadę temu dorabiałem w jednym z elektromarketów i dobrze pamiętam, jak rachityczne i niemal puste w środku były ówczesne kolumny Samsunga czy LG, wykończone w modnym „piano black”. Sprawdź proszę, ile waży któryś z polecanych przeze mnie soundbarów.

   Wydaje mi się, że w pryncypiach się zgadzamy, tylko wymagało by to od Ciebie bardziej obiektywnej lektury 😉

Dodaj komentarz


reklama